To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Poseł Pilch apeluje do Prezydenta Ścigały   -   03/9/2009
Czy Miasto przejmie basen w Mościcach ?
Poseł Jacek Pilch zaapelował w najnowszym wpisie na swoim blogu do Prezydenta Tarnowa o przejęcie niszczejącej bazy sportowej ZKS Unia Tarnów. Powodem apelu posła PiS jest informacja otrzymana podczas inauguracji roku szkolnego, że w tym roku jego syn nie będzie mógł brać lekcji nauki pływania, bo basen w Mościcach jest nieczynny. Jak się okazuje, problem jest już nie tylko z odkrytą pływalnią, która w czasie wakacji nie została uruchomiona, ale także z nieczynnym wciąż, mimo zakończenia wakacji, krytym basenem, na którego utrzymanie klub w Mościcach nie ma pieniędzy. W tej sytuacji jedyny czynny obiekt przy ul. Piłsudskiego nie będzie w stanie przyjąć wszystkich chętnych. W odpowiedzi na apel posła, Prezydent nie odpowiada wprost, czy rozważa przejęcie obiektu, ale przypomina, że Miasto stara się od lat pomagać klubowi, finansując lub współfinansując różnorodne przedsięwzięcia, imprezy i stypendia. Prezydent "wierzy, że wkrótce ZKS Unia Tarnów przedstawi dobre rozwiązania, które będą mogły być zaakceptowane".

Ogloszenie
>

Poseł Jacek Pilch zatytułował swój pierwszy po wakacjach wpis na blogu: "Koniec wakacji – taniec w wyschniętym basenie" (zamiast nauki pływania dyrekcja szkoły, do której uczęszcza syn posła zaproponowała uczniom ... naukę tańca). We wpisie czytamy m.in.: Cóż, taniec jest świetną i rozwijającą formą aktywności ruchowej, jednak nawet najlepszy tancerz powinien umieć pływać, abyśmy nie musieli podsumowywać każdych wakacji rosnącą liczbą utonięć. Postulaty, żeby wprowadzić obowiązkową naukę pływania w takim mieście jak Tarnów nie pada na zbyt podatny grunt. i dalej poseł PIS apeluje do Prezydenta Ścigały: Proponuję, aby Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji przejął niszczejącą bazę sportową w Mościcach. Remont i pozyskane środki zewnętrzne na pewno są w stanie przywrócić świetność temu miejscu. Młodzieży da możliwość nauki pływania, co powtarzam, powinno być obowiązkowe. Pochodzi Pan z Mościc, chyba Panu zależy …?
W sprawie obiektów sportowych Unii Pilch zabierał już głos początkiem lipca, zarzucając prezydentowi, że "Miasto "pływa" w sprawie Mościc". Poseł napisał wówczas tak : "Najgorsze jest to, że samorząd Tarnowa nie przedstawia żadnej koncepcji uratowania i zagospodarowania tych obiektów. Szkoda tylko, że tyle energii wkłada się w to, aby skwer w Mościcach nazwać imieniem byłego I sekretarza PZPR i dyrektora ZA Stanisława Opałki, a nie zrobiono dotąd nic, dosłownie nic, aby uratować dzieła, które rzekomo powstały przy udziale wspomnianego towarzysza...

W odpowiedzi Prezydent przypomina, że Miasto nie jest właścicielem obiektów i "ze swojej strony nie może ponosić kosztów utrzymania, remontowania czy inwestowania w ten majątek. Miasto korzysta natomiast z prawnej możliwości finansowania z budżetu Gminy Miasta Tarnowa konkretnych programów w zakresie kultury fizycznej, realizowanych przez poszczególne kluby sportowe, fundowania stypendiów sportowych dla zawodników oraz nagród dla trenerów i zawodników oraz zakupu usług m.in. dotyczących korzystania przez mieszkańców miasta z pływalni."
Prezydent narzeka, że informacji o fakcie nie uruchomienia przez Unię letniej pływalni w tegorocznym sezonie wakacyjnym, nie otrzymało od władz klubu. Po interwencji magistratu "Prezes klubu złożył wniosek o przekazanie z budżetu miasta 80 000,- zł brutto (osiemdziesięciu tysięcy zł), z przeznaczeniem na utrzymanie pływalni. Ponieważ, jak wspomniano na wstępie, obiekt nie jest własnością Gminy Miasta Tarnowa, nie jest możliwe jego utrzymywanie z udziałem środków budżetowych miasta."
Prezydent przypomina także, że "problem z uruchomieniem letniej pływalni w roku bieżącym nie pojawił się po raz pierwszy. Identyczny temat zaistniał się w roku 2008. Wtedy też, na moją osobistą prośbę Skarbnik Miasta wskazał Prezesowi ZKS sugestie, które umożliwiłyby otwarcie obiektu w sezonie letnim 2009. Klub niestety nie zechciał skorzystać z tych rozwiązań.
W roku 2008 miejskie Biuro Sportu przygotowało projekt masowej nauki pływania dla uczniów tarnowskich szkół, który aplikował o środki z Funduszu Zajęć Sportowo-Rekreacyjnych dla uczniów, będącego w dyspozycji Ministra Sportu i Turystyki. Do współpracy w ramach projektu zaproszony został również ZKS Unia Tarnów. Niestety, brak było jakiejkolwiek reakcji ze strony władz Klubu, mimo, że istniała szansa skorzystania przez Unię z realizacji projektu.
Obiekty Klubu znajdują się w złym stanie technicznym, wymagającym pilnego remontu, dotyczy to w szczególności kompleksu basenowego. Osobiście wspieram podjętą przez władze Zakładów Azotowych inicjatywę ws. rozwiązania problemu właściwego zagospodarowania i rewitalizacji obiektów. Liczymy też na kreatywność nowych władz klubu. Prowadzimy w tym zakresie rozmowy i wspólnie szukamy najlepszych rozwiązań. W tym takich, które nie będą musiały wiązać się z wydatkowaniem pieniędzy podatników. A takie, niemałe zresztą środki, zostały przez miasto skierowane do tej dzielnicy."


Przypomnijmy, basen w Mościcach jest jednym z niewielu a być może nawet ostatnim obiektem w Polsce utrzymywanym przez wielosekcyjny klub (większość tego typu obiektów w kraju jest skomunalizowana). Władze klubu od dawna alarmują, że zadłużonej Unii nie stać na ponoszenie kosztów jego eksploatacji i koniecznych remontów.
Poprzedni prezes ZKS Unia Tarnów, Marcin Ćwikliński, rozpisał w ostatnich tygodniach swej prezesury zaproszenie do rokowań dla potencjalnych nabywców lub podmiotów, które mogłyby z klubem kooperować, aby utrzymać obiekty.
Nowe władze klubu rozpoczynają właśnie rozmowy z kilkoma potencjalnymi, prywatnymi nabywcami lub dzierżawcami następujących obiektów klubowych: budynku Domu Sportu wraz z krytą pływalnią i halą sportową oraz budynku przy pływalni odkrytej, w której znajdują się szatnie, umywalnie, pomieszczenia gospodarcze wraz z budynkiem stacji uzdatniania wody, pawilonem letnim i kompleksem basenów odkrytych oraz infrastrukturą sportowo-rekreacyjną wokół basenów.(pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, December 4, 2021 01:08:55
IP     : 3.81.89.248
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html