Festyn i mecz w Tarnowie - Krzyżu    -   13/9/2009
Takie było „Pożegnanie lata”
12 września na stadionie KS ISKRA Tarnów odbył się Festyn "POŻEGNANIE LATA 2009", który trwał od 13:00 do późnych godzin nocnych. Festyn oferował wiele atrakcji dla najmłodszych, kibiców piłki nożnej oraz starszych mieszkańców dzielnicy Krzyż i gości z Tarnowa. Przez kilka wieczornych godzin, około 500 mieszkańców Tarnowa i okolic hucznie pożegnało wakacje i lato oraz poznało smak "Złotej Polskiej Jesieni".

>

Festyn rozpoczął się od meczu Juniorów KS Iskra z sąsiadami zza miedzy KSUS Śmigno. Wynik 5:1 dla Iskry zapewnili Łukasz Kuśnierz – 2 bramki, Sebastian Zmarzły – 2 bramki oraz Mateusz Buras. Podopieczni Michała Marca co raz lepiej poczynają sobie po utworzeniu nowej drużyny w klubie Iskra. Następnie swoje dobre wyniki przywieźli ze stadionu Błękitni trampkarze młodsi i starsi. Ci pierwsi zremisowali z rówieśnikami z centrum Tarnowa 1:1 po bramce Kamila Kaczmarczyka, natomiast starsi koledzy wygrali 3:2, a bramki strzelali Bartłomiej Jarmuła, Filip Galus i Jacek Kaczanowski.
Po meczu juniorów i powrocie trampkarzy na dobre rozpoczęły się gry i zabawy dla dzieci. Podczas festynu można był pozjeżdżać z 10 metrowego dmuchanego zamku, poskakać na trampolinie, wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami oraz zakupić losy w loterii „Każdy LOS wygrywa”, aby do godziny 20:00 zaczekać na losowanie nagród głównych – 17-calowego monitora LCD oraz łyżworolek.
Dokładnie o 16.30 rozpoczął się mecz VI ligi okręgowej pomiędzy Iskrą Tarnów oraz Drwinką Drwinia k. Niepołomic. Wynik brzmiał 1:1 a bramki zdobyli Kondeusz dla gości i Gajda dla gospodarzy. Po meczu rozpoczęła się zabawa taneczna dla dzieci oraz piknik dla młodzieży i dorosłych. Potrawy z grilla i lane piwo wyjątkowo smakowały podczas festynu na zakończenie lata. Po losowaniu nagród odbyła się zabawa taneczna, tym razem dla wszystkich chętnych młodych i starszych.
Podczas festynu dopisała pogoda. Zapowiadane przelotne opady deszczu okazały się nietrafne. Do późnych godzin nocnych goście mogli chronić się przed chłodem pod wielkim namiotem, zapewniającym miejsce ponad 100 gościom. Zarząd KS Iskra zaprasza na kolejne festyny już w nowym roku 2010.

Przebieg meczu Iskra Tarnów – Drwinka Drwinia
Mecz VI ligi okręgowej był jedną z atrakcji Festynu „Pożegnanie Lata 2009”. Iskra Tarnów podejmowała drużynę spod Niepołomic – Drwinkę Drwinia. Obie drużyny zajęły w minionym sezonie ligi okręgowej 4. i 5. miejsce, więc należało się spodziewać bardzo wyrównanego spotkania. Widowiskiem nikt nie był zawiedziony.
Pierwsze minuty to próba sił pod obiema bramkami. Dość nieoczekiwanie, bo już w 7. minucie Drwinka objęła prowadzenie. Stało się to za sprawą „nieudanego” dośrodkowania Kondeusza, po którym piłka… przelobowała obronę, bramkarza Iskry i wpadła obok dalszego słupka bramki. Pierwszy strzał Iskra oddała w 12. minucie za sprawą Michała Starzyka. Jednak to goście w pierwszych 20 minutach meczu mieli przewagę i groźnie atakowali bramkę Kasprzyka. Bramkę ponownie próbował strzelić Kondeusz w 14. minucie, następnie mocno uderzał Siudak w 16. minucie meczu. Gra po dwudziestu minutach meczu wyrównała się, czego dowodem były śmielsze ataki Iskry. W 24. minucie Gajda dogrywał do Derlagi, który strzelił wprost w bramkarza z 16 m. W odpowiedzi grający trener Drwini Kępski strzelał mocno po ziemi na bramkę gospodarzy. W 30. minucie meczu Iskra wyprowadziła groźną kontrę. Prawie utraconą piłkę Starzyk leżąc na ziemi zdołał jeszcze zgrać do Gajdy, a ten atomowym wejściem w pole karnym minął dwóch przeciwników i z 10. metrów strzelił nad Kazimierczakiem. Gra w następnym fragmencie meczu zaostrzyła się. Ciąg na bramkę Kępskiego skutecznie powstrzymywał D. Mruk. Trwała wymiana akcji za akcję po obu stronach bramki. W 36. minucie mogło być 2:1 dla Iskry. Guzy przejął piłkę przed polem karnym minął trzech obrońców i dokładnie dograł do Derlagi, którego strzał z 7 metrów odbił się od wewnętrznej strony poprzeczki. Minutę później z dystansu próbował Guzy, lecz niecelnie. Kolejna wyprowadzona kontra Iskry zapachniała znów golem. Podanie J. Żaka otrzymał Starzyk, który jednak zbyt słabo uderzył na bramkę Drwinki z 16. metrów. Po dwóch kolejnych rzutach rożnych Iskra nie zdobyła prowadzenia w pierwszej połowie.

Druga część meczu to zdecydowany napór Iskry. Już w 46. minucie meczu wrzut z autu Barwacza mógł spożytkować Gajda, lecz piłką minęła bliższy słupek o 20 cm. W 48. minucie meczu po rzucie rożnym Guzego znów Gajda głową minimalnie niecelnie obok bramki. W 49. minucie meczu tym razem dośrodkowanie Barwacza na głowę Gajdy – znów bez rezultatu. Brak wykończenia akcji również szwankował w kolejnych minutach przewagi Iskry. Inicjatywę przejmuje Drwinka. W 60. minucie meczu po faulu na Kępskim żółtą kartkę otrzymuje D. Mruk. Strzał z rzutu wolnego Marca udanie broni na raty Kasprzyk. W 70. minucie meczu, przesunięty do ataku, kapitan gości Matusik (notabene zawodnik dojeżdża na mecze aż z Wrocławia) mocno, lecz niecelnie strzela z 18 metrów. W 75. minucie meczu Siudak mógł dać gościom zwycięstwo, lecz po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Kondeusza przenosi piłką nad poprzeczką z 6. metrów. W 78. minucie meczu strzelał Rynduch – niecelnie. Iskra również miała szansę przechylić losy meczu na własną szalę. Po dośrodkowaniu Guzego z rzutu wolnego sytuacyjnie i szybko uderzył Kozioł, piłka odbiła się od wewnętrznej części prawego słupka, a zamieszanie wyjaśnili obrońcy z Drwini. W 83. minucie meczu po podaniu Lecha, strzał Derlagi w sytuacji sam na sam broni nogami Kazimierczak. Ostatnią szansę miał jeszcze Kozioł, lecz po podaniu Gajdy, przenosi piłkę wysoko nad poprzeczką z 18. metrów.
Mecz był bardzo wyrównany, obfitował w wiele sytuacji podbramkowych i co najważniejsze podobał się licznie zgromadzonym kibicom na stadionie przy ul. Krzyskiej. Remis w opinii piłkarzy i trenerów jest jak najbardziej sprawiedliwy.

Iskra Tarnów – Drwinka Drwinia 1:1 (1:1)
Bramki:
Dla Drwinki: 8 min. Kordeusz
Dla Iskry: 30 min. Gajda
Sędziował: Mirosław Łuszcz (Żabno)
Widzów: 250

Składy:
Iskra: Kasprzyk – W. Mruk, J. Żak, D. Mruk, R. Cierpich (75 min. Kozioł) – Foszt (46 min. D. Żak), Barwacz, Derlaga, Guzy – Starzyk (60 min. Lech), Gajda
Drwinka: Kazimierczak – Czekaj, Kubas, Okoński, Siemieński – Rynduch, Kordeusz, Matusik, Marzec (60 min. Porębski) – Siudak (75 min. Kaźmirek), Kępski.

Kolejne spotkanie, tym razem o awans do kolejnej rundy eliminacyjnej Pucharu Polski, tarnowska Iskra rozegra w środę 16. września o godzinie 16.30. Do Krzyża przyjeżdża III-ligowa Unia Tarnów. Będzie to nie lada gratka dla kibiców z regionu, aby na dziesięciolecie reaktywacji klubu Iskra, rozegrać mecz z najbardziej zasłużonym tarnowskim klubem. Mimo, iż mecz można nazwać derbami Tarnowa pomiędzy dwoma najlepszymi miejskimi zespołami, to kibice deklarują wzajemną klubową sympatię i zapewniają głośny doping.
Zarząd „Iskry” zaprasza kibiców z całęgo regionu na mecz 16 września o 16:30 na stadion przy ul. Krzyskiej.