To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Skandal w podziale środków na służbę zdrowia    -   15/9/2009
Biedniejsi dopłacają do bogatszych
Czy wzorem lat ubiegłych służba zdrowia w Województwie Małopolskim w roku przyszłym otrzyma na świadczenia medyczne aż o 120 - 170 mln zł mniej, niż wynikałoby to z liczby osób ubezpieczonych? Chodzi o dziwaczny „korektor” stosowany przy naliczaniu środków – specjalny algorytm uwzględnia średni dochód na członka rodziny w województwie. Jako że dochód ten jest u nas mniejszy niż średnia krajowa, służba zdrowia w Małopolsce otrzymuje mniej pieniędzy. -To jest jakiś ewenement, że biedniejsi dopłacają do bogatszych - mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie, zarazem prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Posłuchaj wypowiedzi Anny Czech :

Ogloszenie

W Narodowym Funduszu Zdrowia najpierw pieniądze dzielone są według liczby ubezpieczonych osób w danym województwie. Potem wprowadzana jest korekta związana z „ryzykiem zdrowotnym” ubezpieczonych, uwzględniająca płeć i wiek. Małopolska traci w stosunku do sumy wyjściowej już na tym etapie, z uwagi na młodych mieszkańców województwa. Wreszcie przychodzi korekta najbardziej absurdalna – te województwa, w których średni dochód na członka rodziny jest niższy niż średnia krajowa, otrzymują mniej pieniędzy. W efekcie Małopolska traci tylko z tytułu tego ostatniego czynnika aż 120 mln zł, a w sumie – 170 mln. -120 milionów złotych to są całoroczne świadczenia trzech powiatowych szpitali - mówi Anna Czech. -Ten „korektor” nie ma żadnego uzasadnienia.
W związku z trwającą już kolejny rok absurdalną sytuacją, Małopolski Związek Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej interweniował u wojewody. Jak stwierdza prezes związku, w efekcie, na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia niesprawiedliwy algorytm został wyrzucony, obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe.

Otwartym pozostaje pytanie, czy jednak pod naciskiem np. przedstawicieli służby zdrowia w bogatszych województwach, które z dotychczasowego algorytmu korzystały, nie zostanie on przywrócony. W końcu nie takie zapisy pojawiały się i znikały w toku prac rozmaitych komisji i ministerialnych konsultacji. Cała nadzieja w naszych parlamentarzystach – jeśli tylko zainteresują się problemem i zechcą poświęcić swój czas na jego pomyślne rozwiązanie.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, December 4, 2021 00:47:16
IP     : 3.81.89.248
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html