Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W 70. rocznicę walk 5 Pułku Strzelców Konnych...    -   22/9/2009
Tablica w hołdzie 5. PSK
W 70. rocznicę walk, jakie stoczył 5 Pułk Strzelców Konnych z Tarnowa pod Pańkowem i Tarnawatką, odsłonięta została tablica upamiętniająca te wydarzenia. Jej fundatorem jest powiat tarnowski oraz Tarnowski Oddział Jazdy Konnej, którego przedstawiciele wzięli udział w uroczystościach. Pod Tarnawatką 5 PSK zakończył swój szlak bojowy wrześniu 39 roku.

Ogloszenie
>

Organizatorami dwudniowych uroczystości poświęconych pamięci ułanów 5 Pułku Strzelców Konnych, którzy we wrześniu 1939 r. toczyli boje na wschodzie Polski, był powiat tomaszowski i gmina Tarnawatka. Zorganizowano m.in. rajd konno-taborowy po miejscach walk i cmentarzach I bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. W rajdzie udział wzięła młodzież z tarnawackich szkół, harcerze Hufca ZHP Tomaszów Lubelski, księża, władze powiatu i gminy Tarnawatka. Trasa rajdu wiodła przez lasy w okolicach Pańkowa i miejscowości Zielone do Zamian i z powrotem do Pańkowa. W lesie pod Zielonem poświęcono krzyż upamiętniający poległych ułanów a także złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem znajdującym się obok miejscowej szkoły.
W drugim dniu w kościele w Pańkowie odprawiono Mszę św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy biorących udział w walkach pod Tomaszowem Lubelskim we wrześniu 1939 r. Wcześniej młodzież z gimnazjum w Tarnawatce zaprezentowała program patriotyczny poświęcony żołnierzom 5 Pułku Strzelców Konnych. W czasie Eucharystii odprawionej przez Arcybiskupa Bolesława Pylaka, w towarzystwie Biskupa Mieczysława Cisło oraz księży Dekanatu Tomaszów Północ, starosta tarnowski Mieczysław Kras, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie Ryszard Żądło wspólnie ze starostą tomaszowskim Janem Kowalczykiem odsłonili tablicę pamiątkową upamiętniającą walki 5 Pułku Strzelców Konnych.

We wrześniu 1939 roku drugi szwadron tarnowskiego 5. PSK pod dowództwem rotmistrza Jarosława Chodania brawurowym atakiem zajął niemieckie pozycje i wziął do niewoli grupę jeńców w Tarnawatce koło Tomaszowa Lubelskiego. Kompletnie zaskoczeni Niemcy dopiero później przeszli do kontrnatarcia, przy wsparciu zdecydowanie większych sił, spychając szwadron ze wzgórza. W walce zginęło i zostało rannych 15 polskich żołnierzy, zginął także ich dowódca - rotmistrz Chodań. W sumie w walkach stoczonych 19 września 1939 roku poległo 10 oficerów i 55 żołnierzy 5. PSK, wywodzących się m.in. z regionu tarnowskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947