Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  S.Lis: W tym roku byliśmy na Śląsku, w przyszłym – Forum w Wielkopolsce    -   25/9/2009
Po Forum, przed Forum ...
Kilka dni temu zakończyła się kolejna odsłona największego (prawdopodobnie na świecie) cyklicznego przedsięwzięcia adresowanego do polskich i polonijnych dziennikarzy. Z udziałem 150 żurnalistów z 26 krajów świata w dniach od 7 do 14 września 2009 r. odbyło się XVII Światowe Forum Mediów Polonijnych „Tarnów – Śląsk 2009”. Forum tradycyjnie zostało zainaugurowane w Tarnowie, otworzyli je przedstawiciel Marszałka Senatu RP senator Stanisław Piotrowicz, Jan Borkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jerzy Miller, wojewoda małopolski i Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa. W następnych dniach Polonusi odwiedzili 7 miast śląskich – Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Żywiec, Żory, Siemianowice Śląskie.

Posłuchaj, jak tegoroczne Forum Mediów Polinijnych podsumowuje w rozmowie z nami główny organizator, prezes zarządu Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią - Stanisław Lis :

Ogloszenie

- Tegoroczne, ośmiodniowe Forum jest największym partnerstwem publiczno – prywatnym realizowanym dla osiągnięcia celu publicznego, czyli budowy więzi pomiędzy środowiskiem Polonii, a krajem i promocji gospodarczej, turystycznej i kulturalnej Polski poprzez regiony. Do przygotowania Forum zaangażowano 98 partnerów, współorganizatorów i organizatorów, od Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego począwszy, poprzez Urzędy Marszałkowskie Śląska i Małopolski, na samorządach lokalnych, stowarzyszeniach i przedsiębiorcach kończąc - mówi Stanisław Lis, prezes zarządu Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią, dyrektor Biura Organizacyjnego XVII Światowego Forum Mediów Polonijnych.
Podczas siedemnastego spotkania dziennikarzy polonijnych pokazywany był (ponownie) 10 region - województwo śląskie .
Ponowna prezentacja regionów na Forum świadczy o tym, że ŚFMP jest ogromną siłą marketingową, atrakcyjną dla polskich regionów, które chcą budować wizerunek i markę w Europie i świecie. Za tym wielkim przedsięwzięciem marketingowym stoi około trzech tysięcy faktów medialnych w prasie, radiu i telewizji w trakcie Forum, ale głównie po Forum, w ciągu kilku miesięcy - podkreśla Stanisław Lis.
O tegorocznym spotkaniu dziennikarzy polonijnych informowało blisko 200 portali internetowych, wśród nich m.in. Onet.pl, Interia.pl, Wirtualna Polska, Wyborcza.pl, Portal Aktywnych Europejczyków www.europae.pl, Virtualpolen.de, Polskatimes.pl, eFAKT.pl, Progressforpoland.com, Wrotamalopolski.pl, Wiadomosci24.pl, Pulspolonii.com, Katowice.eu. Biuro Prasowe XVII Światowego Forum Mediów Polonijnych „Tarnów – Śląsk 2009” przygotowywało codziennie dla portali internetowych „pakiet informacyjny” (dzienny komunikat, zdjęcia i 10 minutowy reportaż filmowy z każdego dnia Forum). O dwudziestej drugiej w hotelach, gdzie „stacjonowali” dziennikarze polonijni odbywały się konferencje prasowe, na których Biuro Prasowe Forum prezentowało ów „pakiet informacyjny”, zapraszani byli na konferencje prasowe goście, uczestnicy Forum, partnerzy Forum i Biura Prasowego. Sami dziennikarze polonijni mogli zaprezentować się, pokazać to, co robią, opowiedzieć o swoim miejscu zamieszkania, problemach, sukcesach. Były to prawie dwugodzinne nocne rozmowy i spotkania. Tym przedsięwzięciem zagospodarowaliśmy niebywałe pole do działań związanych z transmisją różnego rodzaju wartości, treści, działań związanych z wizerunkiem i marką, prezentacją ludzi i różnego rodzaju projektów. Dziennikarze polonijni podczas tegorocznego Forum narzekali jedynie na to, że nie mogli się wyspać. Ten deficyt snu wynikał z programu, gdyż codziennie zaczynaliśmy go realizować o siódmej, siódmej trzydzieści, a konferencje prasowe kończyły się o pierwszej w nocy. Uczestnicy Forum mieli zatem poczucie obowiązku, przywiązali się do marki Forum. ŚFMP to także znakomita okazja do nawiązywania kontaktów biznesowych, które potem kończą się konkretnymi kontaktami gospodarczymi, turystycznymi i kulturalnymi.
(...)
Podczas tegorocznego Forum udało się pokazać dziennikarzom polonijnym inne dziedzictwo cywilizacyjne Polski (...) - dziennikarze polonijni przemierzali szlak zabytków techniki województwa śląskiego. Zwiedzili m.in. zabytkową kopalnię węgla kamiennego „Guido” w Zabrzu, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Browaru w Żywcu, przejechali zabytkową kolejką wąskotorową ze stacji Bytom do elektrociepłowni Szombierki, uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Tras Podziemnych w Zabrzu.
Prezentowaliśmy podczas Forum bohaterów narodowych Śląska – Wojciecha Korfantego, powstańca śląskiego, dyktatora III Powstania Śląskiego i Henryka Sławika, również powstańca śląskiego, ratującego podczas II wojny światowej na Węgrzech 15.000 osób, w tym 5.000 Żydów. (...)
Prezentowaliśmy na Światowym Forum Mediów Polonijnych aktywność środowisk polonijnych. Podczas konferencji Biura Prasowego Forum dziennikarze polscy z Radia Lwów mówili o pomocy red. Janusza Szlechty z „Nowego Dziennika” ze Stanów Zjednoczonych dla tej polskiej stacji radiowej. Była ona dla nich tak ważna, że bez niej pewnie Radio Lwów nie przetrwałoby. Pokazywaliśmy aktywność bogatych Polaków mieszkających poza granicami kraju, którzy dzięki Światowemu Forum Mediów Polonijnych wspierają projekty w Polsce. Taki projekt pokazywaliśmy w Smęgorzowie w gminie Dąbrowa Tarnowska. 7 września, w pierwszym dniu Forum, dziennikarze polonijni uczestniczyli w otwarciu nowo wybudowanej sali gimnastycznej przy miejscowej szkole, sfinansowanej w dużej części ze środków Polonii kanadyjskiej, przede wszystkim Stefanii Dulębowej i jej nieżyjącego męża – Aleksandra. Pani Stefania Dulębowa obecna była na spotkaniu z dziennikarzami polonijnymi w Smęgorzowie. Zresztą Polonia kanadyjska dzięki „Związkowcowi” sfinansowała remont szkoły w Smęgorzowie i dwukrotnie pomagała przy usuwaniu skutków powodzi w gminie Dąbrowa Tarnowska.

Jak się okazuje, mimo że XVII Forum zamknięto zaledwie w ubiegłym tygodniu, już trwają przygotowania do kolejnej edycji tej imprezy. Przyszłoroczne Światowe Forum Mediów Polonijnych odbędzie się w Wielkopolsce, jedenastym regionie, który zwiedzą Polonusi. Wielkopolska będzie ich gościć w dniach od 9 do 16 września 2010 r. Zaproszenie do organizacji XVIII ŚFMP przyjęli wojewoda wielkopolski, marszałek województwa wielkopolskiego, prezydent Poznania, Uniwersytet Adama Mickiewicza oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Tradycyjnie już Forum zainaugurowane zostanie w Tarnowie, skąd wyrastają jego korzenie, których organizatorzy nie zamierzają się pozbywać.
Posłuchaj, co o znaczeniu Forum dla promocji naszego miasta mówi prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała :Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl