To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Spotkanie z tarnowianinem, autorem książki „Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu”    -   03/10/2009
Wybitni artyści promują Maciejewskiego
Cywińska, Lupa, Holland, Barański, Morgenstern, Majchrzak, Frycz, Peszek, Radziwiłowicz, Figura, Nowicki, Szumowska, Konieczny, Krauze, Koszałka, Kuna, Huk, Lankosz… - to tylko kilka spośród wielu nazwisk wybitnych polskich artystów, którzy zapowiedzieli swój udział w spotkaniach promocyjnych znakomicie przyjętego tomu rozmów Łukasza Maciejewskiego, zatytułowanego „Przygoda myśli”. 28 października o godz. 19:00 spotkanie takie odbędzie się w Tarnowie, w restauracji „Tatrzańska”. Poprowadzi je Wacław Krupiński, szef działu „Kultura” w „Dzienniku Polskim”, zaś wezmą w nim udział również bohaterowie książki: znakomita aktorka, Jolanta Fraszyńska oraz wybitny kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, autor niezapomnianych piosenek Ewy Demarczyk - Zygmunt Konieczny. Podczas tarnowskiej promocji gośćmi specjalnymi Autora będą również: jeden z najlepszych pisarzy młodego pokolenia, Jacek Dukaj i utalentowany dokumentalista i operator, laureat nagrody za zdjęcia na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Marcin Koszałka. Organizatorem spotkania jest Mościckie Centrum Kultury.

Ogloszenie

Warto zaznaczyć, że pierwsze spotkanie promujące książkę Łukasza Maciejewskiego odbędzie się 15 października o godz. 20:00 w Teatrze Ateneum w Warszawie – poprowadzi je Jacek Rakowiecki, redaktor naczelny miesięcznika „Film”, a swój udział zapowiedzieli bohaterowie tomu: Izabella Cywińska, Maciej Prus, Jolanta Fraszyńska, Janusz Morgenstern, Andrzej Barański, Krzysztof Majchrzak, Agnieszka Holland, Jan Frycz, Jerzy Radziwiłowicz, Katarzyna Figura, Jan Nowicki, oraz specjalni Goście Autora: Kamilla Baar, Małgorzata Szumowska, Przemysław Bluszcz, Beata Fudalej, Małgorzata Kożuchowska, Renata Dancewicz, Iza Kuna, Iwona Ziułkowska, Marek Modzelewski i Borys Lankosz.
Z kolei po tarnowskiej promocji, kolejne spotkanie autorskie dobędzie się 5 listopada w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - poprowadzi je literaturoznawca i dramaturg, profesor Anna Burzyńska, a w wieczorze wezmą udział bohaterowie książki: Krzysztof Krauze, Jan Frycz, Krystian Lupa, Zygmunt Konieczny, Marian Dziędziel, oraz specjalni Goście Autora: Krzysztof Zawadzki, Magdalena Piekorz, Tadeusz Huk, Piotr Skiba, Jagna Janicka, Barbara Kurzaj, Joanna Kulig, Tomasz Fiałkowski, Radek Krzyżowski i Dominika Bednarczyk.
Natomiast 7-ego listopada Łukasz Maciejewski, w towarzystwie Jana Peszka, Mariana Dziędziela i Zygmunta Koniecznego, będzie podpisywał „Przygodę myśli” na Targach Książki w Krakowie.
Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

„Przygoda myśli”, zapowiadana jakiś czas temu przez nas książka, to zbiór dwudziestu siedmiu rozmów Łukasza Maciejewskiego z wybitnymi postaciami polskiego kina i teatru. Bohaterów książki dzieli wiele: profesja (aktorzy, reżyserzy, pisarze), poglądy, wreszcie spojrzenie na własną twórczość. Wszystkich łączy jednak pasja. Zawód jest bowiem dla rozmówców Maciejewskiego autentyczną przygodą: rodzajem chwalebnego uzależnienia, od którego nie ma ucieczki. To nie tylko styl życia, również sposób na życie.
Zakochani potrafią pięknie opowiadać o swojej miłości, dlatego w tomie odnajdziemy zaskakujące, często odkrywcze spojrzenie doskonale znanych postaci na wybrany, ale zawsze związany z ich zawodem, temat. W ten sposób Janusz Morgenstern – poprzez odpamiętywanie pierwszych prób reżyserskich – opowiada o czekaniu na kolejne, być może ostatnie już, wejście na plan filmowy; Krystian Lupa wspomina swój filmowy epizod; Agnieszka Holland snuje rozważania na temat cielesności, a Andrzej Barański mówi o uzdrawiającej mocy pejzażu.
„Przygoda myśli” to także zaskakujące rozmowy o Gombrowiczu (z Janem Jakubem Kolskim), Iwaszkiewiczu (z Izabellą Cywińską) czy o Nikiforze (z Krzysztofem Krauze). Również wybitni polscy aktorzy, pokazują się w tomie od nowej, nieoczekiwanej strony. Katarzyna Figura opowiada o „aktorstwie roślinnym”, Jan Peszek mówi o paradoksach, a Krzysztof Majchrzak o obronie poglądów. Zbiór zamyka przekrojowa rozmowa ze Stanisławem Lemem poświęcona przede wszystkim filmowym adaptacjom książek pisarza, którą autor „Solaris” uznał za jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych wywiadów, jakich udzielił w polskiej prasie.
Rozmowy Łukasza Maciejewskiego udowadniają że wywiad, często postponowany jako pośledniejsza forma dziennikarskiego warsztatu, może być autentyczną wymianą poglądów rozmawiających, oraz wyjątkową „przygodą myśli” dla czytelnika.

Z recenzji:
"Przygodę myśli" Łukasza Maciejewskiego umieszczam w kategorii książek istotnych obok wcale niewielu powstających obecnie w Polsce tytułów. Rzecz jest tym bardziej znamienna, że stanowi zbiór wywiadów z ludźmi kina i teatru. Kiedy ostatnio trafiło do nas coś podobnego? (...) "Przygoda myśli" zbudowana jest w dużej mierze z tęsknoty. Za lepszymi czasami i szlachetniejszymi twarzami, za chociaż trochę mądrzejszym kinem i teatrem. Łukasz Maciejewski pamięć i żywe wspomnienia o nich znajduje u swoich rozmówców. Dlatego nie spotyka się z każdym, kto naznaczony został chwilową zazwyczaj popularnością. Przeciwnie, wybiera tych, którzy nie zabiegają o rozgłos. Wolą gdzieś z boku robić swoje.” Jacek Wakar „Dziennik”
”Niezwykłe rozmowy z ludźmi filmu i kultury (…) Co wywiad, to rewelacja, emocja, refleksja.”Jacek Rakowiecki, „Film”
”Maciejewski jest erudytą, człowiekiem uważnym, otwartym na innych. Odrzuca klisze i schematy. Dzięki temu Krzysztof Majchrzak przestaje być porywczym zabijaką, a jawi się jako artysta wrażliwy i świadomie wybierający niełatwą drogę. Jan Frycz mówi o aktorskich niespełnieniach, Jerzy Radziwiłowicz o swojej francuskiej karierze, o której polscy widzowie niemal nic nie wiedzą. Krystian Lupa ogromnie szczerze i bez uprzedzeń opowiada o stosunku artysta – krytyk.” Barbara Hollender „Rzeczpospolita”
”Na tle rozmów z celebrytami i ich śmieszno-strasznych wyznań (…) ma się wrażenie, jakby wyciągnęło się tę książkę z zakurzonej piwnicy i wróciło do czasów dawno minionych.” Michał Gradowski, „Gazeta Wyborcza” – „Co Jest Grane”
”Partnerskie rozmowy – o sztuce, o świecie, w którym ona powstaje, o wartości życia i wartościach, które w tym życiu warto ocalać. Także poprzez sztukę.” Wacław Krupiński, „Dziennik Polski”
Fascynujące rozmowy (…). Maciejewski potrafi rozmawiać. Jego niezwykła wiedza, i to nie tylko filmowa, pozwala mu swobodnie dyskutować na tematy istotne.” Magda Huzarska-Szumiec, „Polska”
”Zapamiętać myśli. I zapisać. (…) Łukasz Maciejewski idzie na rozmowę bez gotowych pytań.” Darek Foks,„Machina”
”Maciejewski nie boi się trudnych, intymnych nawet pytań. Jednocześnie to bardzo odświeżająca lektura, pełna przewrotnego, inteligentnego humoru. Kalejdoskop anegdot, uwag nad uprawianym zawodem i refleksji nad światem.” Anna Serdiukow, „K MAG”
Prawdziwe wydarzenie na rynku wydawniczym!” Magdalena Miśka, „RMF Classic”.

Łukasz Maciejewski, „Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu”
Wydawnictwo: Trio , Sierpień 2009
Wyd. I, form. B5, wymiary: 170 x 240 mm
opr. twarda, 328 s., cena 45 zł,
ISBN 978-83-7436-201-6

Łukasz Maciejewski urodził się w 1976 roku w Tarnowie. Jest absolwentem filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Jeszcze w czasach licealnych podjął współpracę z wieloma tytułami prasowymi, od początku zajmując się przede wszystkim szeroko rozumianą tematyką kulturalną. Uprawia niemal wszystkie rodzaje dziennikarstwa. Znany przede wszystkim jako krytyk filmowy, pisze także szkice krytyczno-literackie, eseje, reportaże, portrety i felietony. Od początku działalności dziennikarskiej Łukasza Maciejewskiego bardzo ważne miejsce w jego dossiers zajmują wywiady z ludźmi kultury: przekrojowe lub na określony temat, rozbudowane lub zwięzłe. Ma na koncie setki artykułów opublikowanych w kilkudziesięciu czasopismach. Aktualnie stale współpracuje m.in. z „Filmem”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Teatrem”, „Notatnikiem Teatralnym”, „Krakowem”, „Kwartalnikiem Filmowym”, „Dekadą Literacką”, „Dziennikiem”, „Machiną”, „Dziennikiem Polskim”, „Dialogiem” (Niemcy), a także z portalem „Filmweb”.
Łukasz Maciejewski był gospodarzem kilkudziesięciu przeglądów i festiwali filmowych w Polsce, jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie dokumentu oraz Agencji Produkcji Filmowej TVP, a także członkiem Rady Kultury przy Prezydencie Tarnowa, oraz współpracownikiem dydaktycznym UJ i AP w Krakowie. Przez wiele lat był związany z tarnowskim Radiem „Maks”, współpracował również z TVP Kultura. Jest współautorem wielu książek zbiorowych, w ostatnich latach m.in.: „Tako …rzecze Lem” (Rosja, 2006), „Na peryferiach dwóch miast” (Kraków, 2006), „Filmowe zwierciadła Europy” (Bydgoszcz, 2006), „Kino polskie wobec umierania i śmierci” (Bydgoszcz, 2005), „Marek Koterski” (Filmoteka Narodowa, 2006), „Głosy wolności. 50 lat polskiej szkoły filmowej” (Warszawa, 2007).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, December 10, 2024 05:27:26
IP          : 18.97.9.169
Browser     : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html