Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wędrówki wystawy poświęconej cmentarzom z I wojny światowej    -   08/10/2009
Powiat tarnowski: wystawa w Pradze
Wystawa poświęcona cmentarzom z I wojny światowej, przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie, odwiedziła kolejne europejskie miasto. Tym razem – na zaproszenie Stowarzyszenia „Klub Polski w Pradze – gościła w stolicy Czech. W Domu Mniejszości Narodowych w Pradze pojawili się zaproszeni goście. wśród nich m.in. Jan Pastwa, ambasador RP w Czechach, Pavel Filipek, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej, przedstawiciele polskiego konsulatu, mieszkający w Pradze Polacy oraz zaproszeni dziennikarze.

Ogloszenie
>

Przedstawiciele powiatu tarnowskiego - Adam Szpak, etatowy członek Zarządu oraz Ryszard Żądło, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji, przedstawili podczas spotkania m.in. program modernizacji zabytkowych cmentarzy, których w powiecie tarnowskim znajduje się 111 spośród 400 wybudowanych w latach 1915-1918 przez Austriaków w Galicji Zachodniej. Podczas wernisażu pokazano osiągnięcia powiatu związane z renowacją i utrzymaniem tych cmentarzy, jak również współpracę międzynarodowa związaną z tą tematyką. –Pokazaliśmy wystawę, aby Europa wiedziała, że Polacy dbają o historię nie tylko własnego narodu. Bo przecież na ziemi tarnowskiej ginęli nie tylko nasi rodacy. Byli to także Czesi, być może mieszkańcy Pragi, ale także Rosjanie, Niemcy, Serbowie, Węgrzy, Włosi – podkreśla Ryszard Żądło.
W Czechach promowano także szlak cmentarzy z I wojny światowej znajdujący się w powiecie tarnowskim. Ma on odgrywać główną rolę w tworzonym właśnie z inicjatywy polskich województw nowym szlaku turystyczny, pod nazwą „Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”.

Oglądający wystawę, która pokazywano w Pradze przez dwa dni, byli zaskoczeni ogromem pracy, jaką powiat tarnowski włożył w renowację zabytkowych cmentarzy. Od 10 lat realizowany jest bowiem specjalny program z udziałem m.in. Austriaków i Niemców. W sumie na modernizację cmentarzy wydano około 1,5 mln zł.
Ekspozycja przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie, przedstawiona na planszach, pokazuje zdjęcia najciekawszych cmentarzy, z opisami dotyczącymi miejsca ich położenia, ilości pochowanych żołnierzy oraz ich narodowości. Jest także wzmianka o tym, w jakim stanie obecnie znajduje się zabytkowy obiekt. Autorzy ekspozycji zadbali także o to, aby oglądający poznali historię budowy cmentarzy, których projektantami byli w niejednym przypadku znakomici architekci. Opisy cmentarzy wykonane zostały w pięciu wersjach językowych: polskiej, słowackiej, węgierskiej, niemieckiej oraz angielskiej.

Kolejnym europejskim miastem, w którym pokazana będzie wystawa „Cmentarze z wojenne z I wojny światowej na terenie powiatu tarnowskiego – dawna Galicja zachodnia” będzie Wiedeń.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl