Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wystawa promująca Tarnów na Węgrzech    -   15/10/2009
Tarnów – miasto generała J. Bema
Muzeum Okręgowe w Tarnowie w 215. rocznicę urodzin gen. Józefa Bema i 80. rocznicę sprowadzenia prochów Generała do Tarnowa, przygotowało wystawę planszową „Tarnów miasto generała Józefa Bema”, którą prezentowano publiczności na płycie tarnowskiego Rynku. Na 28 planszach przedstawiono przede wszystkim tarnowskie akcenty w życiu bohatera Polski i Węgier, począwszy od jego urodzin w dniu 14 marca 1794 r., aż do sprowadzenia jego prochów z dalekiego Aleppo i złożenia w sarkofagu Mauzoleum, 30 czerwca 1929 r. Obecnie wystawa wędruje po węgierskich miastach, promując Tarnów.

Ogloszenie

Na wystawie można było obejrzeć zespół unikalnych fotografii z uroczystości sprowadzenia prochów Generała Bema w 1929 r., budowy pomnika przy ulicy Wałowej w 1985 r., tarnowskich symboli polsko-węgierskiej przyjaźni oraz fragmentów Siedmiogrodzkiej Panoramy. Szereg plansz przedstawia także historię miasta oraz Tarnów obecny, jego zabytki i urok tarnowskiej starówki.
Teksty na planszach są dwujęzyczne, po polsku i węgiersku, ponieważ po prezentacji w Tarnowie wystawę planowano wysłać na Węgry. I oto 4 września, kiedy z okazji święta miasta Kiskőrös przyjechała z Tarnowa delegacja, staraniem byłego burmistrza, obecnie sekretarza Fundacji działającej przy Muzeum Sandora Petofiego w Kiskőrös Barkóczi Ferenca tarnowska wystawa została otwarta.

Podczas wernisażu słowo o Józefie Bemie i Panoramie Siedmiogrodzkiej wygłosił honorowy ambasador Tarnowa dr István Kovács. Otwarcia dokonali Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała i Andrzej Szpunar, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Na ręce pani dr Ilony Lucza, dyrektor Muzeum w Kiskőrös przekazano ponadto kopię Panoramy Siedmiogrodzkiej, na której jedną z głównych postaci jest adiutant generała Józefa Bema, Sandor Petofi.
Podpisane zostało też porozumienie ,w myśl którego wystawa zostanie w Kiskőrös przez rok i w tym czasie krążyć będzie po okolicznych muzeach. Po zakończeniu tej „wędrówki” wystawa pojedzie w 2010 roku do Miszkolca i prezentowana będzie w Tokaju.

Ponieważ bliskie kontakty łączą Tarnów także z województwem Veszprém, wykonana została dodatkowa kopia wystawy „Tarnów miasto generała Józefa Bema”, którą przewieziono do Muzeum w Veszprém. Nastąpiło to przy okazji Międzynarodowego Konkursu wiedzy o życiu i działalności generała Józefa Bema z końcem września. Wystawę sfinansowało miasto Tarnów.
Podobnie jak w Kiskőrös, także i w Veszprém pozostawiono ekspozycję do dyspozycji węgierskim Muzeom na cały rok. Ponieważ Węgrzy chcą pokazać także wielką kopię Panoramy Siedmiogrodzkiej w Veszprém, w marcu 2010 roku, wystawa „Tarnów miasto generała Józefa Bema” będzie doskonałym uzupełnieniem tego zdarzenia. Przy tej okazji podpisane zostanie porozumienie o współpracy między Muzeum w Tarnowie i Muzeum w Veszprém.

Tak więc dzięki współpracy Muzeum i Urzędu Miasta Tarnowa przez najbliższy rok w dwóch wielkich regionach Węgier pokazywane będzie miasto Tarnów, jego zabytki oraz pamiątki związane z gen. Józefem Bemem i Węgrami.

Foto: tarnowski dworzec kolejowy, przyjazd pociągu z prochami generała Józefa Bema
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl