To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   "Proces krakowski" na wystawie w MFK   -   30/10/2003
W Mościckiej Fundacji Kultury otwarto wystawę - "Proces krakowski WiN-u i PSL przed sądem komunistycznym". W tym roku minęło 56 lat od czasu tego wydarzenia. Proces ten był jednym z największych spektakli propagandowych zorganizowanych przez komunistów w pierwszych latach powojennych. Skazani w nim politycy (w tym kilku na karę śmierci) to ówczesna elita patriotyczna kraju.

Ogloszenie

Rok temu, w 55 rocznicę procesu wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Grzegorz Ciecierski, uczestnicząc w sesji naukowej, powiedział m.in.: Chcieli tylko Polski wolnej, demokratycznej-nie komunistycznej. Stanęli więc do walki. Jedni w legalnej opozycji-Polskim Stronnictwie Ludowym, inni w konspiracyjnym Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Obie drogi zaprowadziły ich na ławę oskarżonych procesu krakowskiego.
Przypomnijmy - w sierpniu i wrześniu 1947 r. toczył się wielki proces polityczny członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego w Krakowie. Miał on skompromitować w oczach społeczeństwa działaczy niepodległościowego podziemia, a także przygotować grunt pod ostateczną rozprawę z PSL-em. Sądzono 17 osób. Pierwszym oskarżonym był komendant II Zarządu Głównego WiN-u Franciszek Niepokólczycki, drugim - Stanisław Mierzwa-najbliższy współpracownik Wincentego Witosa, członek władz naczelnych PSL-u i wojewódzkich w Krakowie. Z WiN-u sądzono 12 osób, którym zarzucono przynależność do tajnego związku i szpiegostwo na rzecz obcego państwa. PSL oskarżono o współpracę z WiN-em, chęć rozbicia ruchu ludowego. Na ławie oskarżonych zasiedli: Karol Buczek - redaktor naczelny "Piasta", Mieczysław Kabat -sekretarz ZW PSL w Krakowie, Karol Starmach-prezes koła PSL Kraków-Śródmieście, a także Jerzy Kunce. Sądził ich Sąd Wojskowy w Krakowie, któremu przewodniczył ppłk Romuald Klimowiecki. Oskarżał ich osobiście zastępca Naczelnego Prokuratora WP, płk Stanisław Zarako-Zarakowski. Rozprawy odbywały się w budynku Sądu Okręgowego przy ul. Senackiej 1. Zapadło osiem wyroków śmierci, z czego trzy wykonano. Pozostałych skazano na wieloletnie więzienie. 17 skazanych to ówczesna patriotyczna elita narodu polskiego.
Wystawa upamiętniająca to wydarzenie została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Muzeum Okręgowe w Tarnowie-Oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach i Mościcką Fundację Kultury.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, April 24, 2024 19:27:31
IP     : 3.238.117.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html