Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Profesor Alicja Chybicka w Tarnowie    -   20/10/2009
Zostań dawcą szpiku
”Jak się w Polsce rozpoznaje nowotwory? Jak dziecko upadnie, ma drgawki i straci przytomność” - mówiła wczoraj goszcząca w Tarnowie prof. Alicja Chybicka, szefowa Kliniki Transplantologii Szpiku we Wrocławiu. Wraz z panią profesor do naszego miasta przybyła grupa dzieci których życie zostało uratowane dzięki transplantacjom. Dzięki pracy wielu osób, m.in. pani Katarzyny Duraj, znacznie wzrosła wśród tarnowian liczba osób które zgodziły się zostać dawcami szpiku. Wciąż jednak osób gotowych wziąć udział w tym bezbolesnym, a ratującym życie zabiegu jest dramatycznie mało – w Polsce potencjalnych dawców jest 70 tysięcy, w Niemczech – 3 miliony. Za mała jest również liczba środków przeznaczanych na badania dawców. To jednak nie jedyne problemy...

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów z konferencji prasowej z udziałem prof. A. Chybickiej i pani K. Duraj :

Ogloszenie

Profesor Chybicka pojawiła się w Tarnowie wraz z grupą dzieci, których życie uratowane zostało dzięki przeszczepom komórek macierzystych. Maluchy zwiedzały miasto, otrzymały od prezydenta Ryszarda Ścigały upominki, zaś 16 LO, w którym uczy pani Katarzyna Duraj ze stowarzyszenia „Kropla” przekazało dla wrocławskiej kliniki w której walczy się o życie dzieci, kilkanaście kompletów kolorowej pościeli. Profesor Alicja Chybicka podczas wczorajszej (19 października) konferencji prasowej, poprzedzającej wykład dla tarnowskich studentów, podkreślała, że Tarnów jest wyjątkowym miastem - ”wielu tarnowian zostało potencjalnymi dawcami krwi lub szpiku, wielu ludzi robi tu coś dla innych” - mówiła dziękując pani Duraj oraz prezydentowi Miasta Tarnowa. Wspomniała również o świadectwie Agaty Mróz – Olszewskiej, która pokazała że warto walczyć, nie tylko o swoje własne życie. Jest rzeczą znamienną, że po jej śmierci liczba dawców podwoiła się. -Pan Olszewski wraz z innymi osobami pozyskali 12 tysięcy dawców - mówiła A. Chybicka. Tylko w ciągu roku ogólna liczba osób gotowych oddać swój szpik wzrosła w Polsce z 35 tys. do 70 tysięcy. Wciąż jest to jednak liczba dramatycznie mała, w porównaniu z 3 milionami w Niemczech.
Na niechęć społeczeństwa do zostania potencjalnym dawcom nakłada się za mała liczba środków przeznaczanych na ich badania – stąd bezcenne rola takich stowarzyszeń jak „Kropla”, które starają się pozyskiwać środki od sponsorów. Trudna sytuacja zaistniała również we wrocławskiej klinice, której kontrakt wygasa z końcem października. -1 października otrzymałam od swojej dyrekcji pismo, według którego mam ograniczyć funkcjonowanie kliniki. Oczywiście odmówiłam – w końcu pani minister Ewa Kopacz wielokrotnie podkreślała, że w onkologii dziecięcej i transplantacjach nie ma żadnych limitów. Tymczasem z pisma dowiaduję się, że mamy nadwykonania na 2,5 miliona złotych, których NFZ nie zapłacił - stwierdza pani profesor. Podobno mają zostać uruchomione jakieś dodatkowe środki, na razie pozostają to jednak pieniądze „wirtualne”. Mimo to klinika planuje wykonać w tym roku w sumie około 70 transplantacji.
Tymczasem stowarzyszenie „Kropla” planuje przeprowadzić w dniu 4 grudnia kolejną akcję poszukiwania dawców. Jednocześnie rozpoczęła się akcja rozdawania specjalnych karteczek, będących zgodą na pobranie organów po śmierci.

Spotkanie z prof. Chybicką stało się również okazją do rozmów nie tylko o trudnościach związanych z przeszczepami, np. o dramatycznych sytuacjach w których ktoś rezygnuje z oddania szpiku z uwagi na „narodowość” biorcy, ale także do rozmów o diagnostyce chorób nowotworowych. Okazuje się, że z jednej strony lekarze na wykonanie niezbędnych badań decydują się gdy jest już niemal za późno, a zabiegani rodzice często bagatelizują skargi swoich dzieci na różne bóle, zmiany skórne i w praktyce najczęściej w naszym kraju lekarze mają do czynienia z już bardzo zaawansowanymi formami nowotworów, gdy szanse wyleczenia są bardzo niewielkie. Na jakie zatem objawy u swoich pociech powinniśmy zwracać uwagę? M.in. właśnie o tym opowiadała profesor Alicja Chybicka.
M. Poświatowski

Foto: Michał Gniadek
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(20-10-2009) iga :
NaprawdęPani Profesor to człowiek orkiestra. Chyba nie ma drugiej osoby tak bezgranicznie oddanej dzieciom. Mozemy się cieszyć, że Pani Duraj podjęla się wspólpracy z kliniką, ze mlodzież XVI LO pomaga Jej w tych dzialaniach. W Tarnowie są naprawdę wspaniali ludzie, dla ktorych dobro zwlaszcza dzieci jest najważniejsze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-10-2009) pacjent :
Ja mysle ze warto pokazać stronę stowarzyszenia Kropla i wszystkie osiągniecia. Informacja o dzieciach - ktore dzieki Kropli wróciły do zdrowia, będzie mobilizująca dla darczyńców oraz tych którzy chcą wesprzeć działania Kropli. Warto wspomnieć również o tych którzy zawsze są w cieniu ( pracowici i skromni), pokazać ich pracę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl