To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Finał Parlamentu Młodzieży    -   05/11/2009
Finaliści z I LO
3 listopada w Urzędzie Miasta Tarnowa odbyło się spotkanie z finalistami międzynarodowej debaty, na temat współczesnych wyzwań w zakresie ochrony środowiska oraz roli tworzyw sztucznych w ochronie klimatu i oszczędności energii. Gospodarz spotkania, Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała pogratulował reprezentującym Tarnów i Małopolskę uczniom, życząc sukcesów podczas finału konkursu – informuje magistrat.

Ogloszenie

Finalistami reprezentującymi Tarnów i Małopolskę są uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Joanna Kawa i Adrian Miodoński. Do finału debaty zakwalifikowali się 15 czerwca, kiedy to odbyła się w Krakowie debata Parlamentu Młodzieży na szczeblu wojewódzkim, która wyłoniła zarazem finalistów, reprezentujących Polskę we Włoszech.
Główna tematyka debat to rola tworzyw sztucznych w ochronie klimatu i oszczędności energii. To edukacyjne przedsięwzięcie, organizowane przez Fundację PlasticsEurope Polska, ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na występujące współcześnie wyzwania towarzyszące rozwojowi gospodarczemu i cywilizacyjnemu. Podczas debaty spośród blisko 100 uczestników jury wyłoniło 10 najlepszych mówców, którzy w nagrodę pojadą w listopadzie br. na europejskie obrady Parlamentu Młodzieży do Rzymu, aby podjąć dyskusję na ten sam temat z uczniami z innych krajów europejskich. Debata Parlament Młodzieży 2009 uzyskała poparcie Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Młodzi ludzie z kilkunastu ponadgimnazjalnych szkół województwa małopolskiego (m.in. z Krakowa, Tarnowa, Olkusza, Miechowa i Niepołomic) z prezentowali swoje opinie i przekonania dotyczące tworzyw sztucznych. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tworzyw bronili swoich racji, ale jednocześnie z uwagą przysłuchiwali się kontrargumentom. Obie strony zgadzały się co do istotnej roli, jaką tworzywa sztuczne odgrywają w opakowaniach, transporcie, medycynie i technologiach komunikowania się. Wszyscy wskazywali także na konieczność rozwiązania problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów z tworzyw sztucznych.

W skład Jury debaty-konkursu „Parlament Młodzieży 2009” weszli:
- Edwin Bendyk – dziennikarz tygodnika „Polityka”
- Kazimierz Borkowski – Prezes Zarządu Arkema Sp. z o.o.
- Tomasz Chlebicki - Prezes Zarządu Dow Polska Sp. z o.o
- Dominik Dobrowolski – Wiceprezes Fundacja Nasza Ziemia
- Krzysztof Kafel - Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Jarosław Kret – dziennikarz telewizyjny
- Prof. dr hab. Jan Pielichowski - Samodzielna Katedra Chemii i Technologii Tworzyw Sztucznych, Politechnika Krakowska
- Grzegorz Rytko - Dyrektor Zarządzający, Fundacja PlasticsEurope Polska
- Karol Marek Sęp - Wiceprezes ds. Produkcji BasellOrlen Polyolefins Sp. z o.o.

Tegoroczna debata krajowa w Krakowie zrealizowana została w ramach drugiej już edycji międzynarodowego konkursu „Youth Parliament”, którego pilotażowa edycja odbyła się w Warszawie w 2007. Jej zwycięzcy wraz z reprezentantami podobnych debat, które odbyły się w 10-ciu innych krajach UE, uczestniczyli w roku ubiegłym w ogólnoeuropejskiej debacie finałowej w Brukseli, w gmachu Parlamentu Europejskiego. W roku bieżącym jako lokalizację europejskiego finału konkursu wybrano Rzym, ze względu na jego historyczną rolę w procesie tworzenia Unii Europejskiej.

Zwycięzcami etapu konkursowego w Krakowie zostali m.in.:
- Joanna Kawa z kl. IIIg w I LO w Tarnowie zajęła I miejsce;
- Adrian Miodoński z kl. IIf w I LO w Tarnowie został zakwalifikowany poza finałową dziesiątką zwycięzców ze względu na oryginalność swojej prezentacji.
Podczas pobytu w Rzymie wszyscy uczestnicy finału przejdą szkolenia w swoich grupach narodowych pod okiem trenerów, a następnie 13 listopada wezmą udział w finałowej debacie, która wyłoni zwycięzców spośród przedstawicieli ośmiu krajów europejskich.

Foto: Paweł Topolski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, June 25, 2024 03:01:21
IP     : 44.192.48.196
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html