To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Upamiętnią "III most" ?   -   29/6/2004
Wójt Radłowa Zbigniew Kowalski zaprzecza temu, że gmina nie chce, aby przy drodze powiatowej powstało w Wał Rudzie miejsce upamiętniające akcję III Most. - Choć niekoniecznie jesteśmy za tym, aby był to utwardzony plac w formie pasa startowego, jak to zaproponowano w starostwie - powiedział nam wójt Kowalski. Propozycja jest taka, aby obok drogi powiatowej powstało miejsce upamiętnienia akcji, która zmieniła losy II wojny światowej. Z tego typu propozycją wystąpiło już jakiś czas temu Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Ogloszenie

Jak dowiedzielismy się, pomysłodawcami byli wicestarosta Tadeusz Głowacki oraz ksiądz Zbigniew Szostak, nota bene dyrektor tegorocznej pieszej pielgrzymki z Tarnowa na Jasną Górę.

Ksiądz Zbigniew Szostak, rozpoczynając zresztą konferencję prasową poświęconą przygotowaniom do tegorocznej pielgrzymki, zaczął od informacji na temat planowego miejsca upamiętnienia III Mostu. Jak powiedział, rok temu było bardzo dużo optymizmu dotyczącego zrealizowania projektu, a ostatnio jakby zabrakło zrozumienia dla wykonania takiego miejsca na terenie gminy Radłów.

Jak się okazuje, sprawa znajdzie swój finał już dziś. Nad przeznaczeniem pieniędzy na plac pamięci o III Moście zagłosują dzisiaj radłowscy radni. Według wójta Kowalskiego, niekoniecznie jednak zaakceptują projekt, który został im przedstawiony przez starostwo.

- Ja nie jestem zwolennikiem wybudowania placu w formie pasa startowego, bo przecież w miejscu, gdzie lądowała amerykańska dakota, nie było żadnego pasa startowego - powiedział wójt Zbigniew Kowalski. - Dakota lądowała w szczerym polu, nie było tam żadnego lotniska.

Zdaniem wójta Kowalskiego, sam pomysł urządzenia takiego placu przy drodze jest natomiast zasadny. Wójt uważa, że najbardziej potrzebna w tym miejscu jest dwujęzyczna tablica z opisem w językach polskim i niemieckim, którą chce postawić starostwo.

Niekoniecznie - według niego - istnieje potrzeba stawiania tu pomnika. Tym bardziej, że pomnik poświęcony akcji III Most już znajduje się jakiś kilometr od drogi. - Nie można budować 10 pomników, bo jeden już przecież mamy - konkluduje wójt Kowalski.

Podobnego zdania są tarnowscy kombatanci, którzy uczestniczyli w tamtej akcji, a potem byli inicjatorami postawienia pomnika jej poświęconego.

Realizacja placu będzie możliwa dopiero po zawarciu porozumienia między starostą a wójtem Radłowa. Wiesław Gadziała z tarnowskiego starostwa (na zdjęciu z projektem miejsca pamięci) obawia się jednak, aby nastąpiło to w miarę szybko, gdyż inaczej może zabraknąć czasu na urządzenie placu przed wrześniem. Wtedy z udziałem młodzieży mają odbyć się w Wał-Rudzie uroczystości okolicznościowe.
W miejscu, gdzie obecnie ustawiony jest pomnik, ma stanąć kilkumetrowy maszt, aby to miejsce było dobrze widoczne z drogi. (Smol)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 1, 2023 23:22:06
IP     : 34.232.63.94
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html