To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Udane "czeresienki"   -   29/6/2004
Druh prezes OSP w Faliszewicach Marian Skwarło nie krył w sobotę zadowolenia z tegorocznego Święta Czereśni, czwartego już z kolei. Poprzednie jego edycje także cieszyły się dużym zainteresowaniem gospodarzy i gości. Skutecznie pomagają w integrowaniu się lokalnej społeczności i promowaniu urokliwej wioski. Organizatorami święta (obok OSP) były Koło Gospodyń Wiejskich i Regionalne Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego w Zakliczynie.

Ogloszenie

- U nas w każdym gospodarstwie rośnie przynajmniej jedno drzewko czereśniowe; to już tradycja, która doczekała się corocznego święta. Ale nie można stać w miejscu... Trzeba wprowadzać uprawy nowych odmian czereśni, które będą lepiej sprzedawać się na rynkach europejskich - prezes Skwarło pokazuje specjalistyczną broszurkę pt. "Nowoczesne odmiany czereśni", zamierza ją uważnie przestudiować.

Podobnego zdania jest Tadeusz Świerczek, sołtys Faliszewic, jeden z poważniejszych sadowników w okolicy. -Musimy odmłodzić nasze sady: żeby sprostać wymaganiom rynkowym, czerpać z tego korzyści dla siebie i mądrze kontynuować tradycję.

W minioną sobotę o poważniejszych tematach długo jednak nie rozprawiano; dominowały zabawa, rozrywka, degustacje. W Faliszewicach (nieoficjalnej czereśniowej stolicy Małopolski) bawiono się tego dnia w radosnym nastroju. Smakowano do woli soczystych owoców i pysznych ciast czereśniowych. Na scenie przed Domem Strażaka popisywały się w rytm muzyki dziewczęce zespoły taneczne, wśród nich "Aero-7" z Faliszewic. Młode tancerki ochrzczono wdzięcznym mianem czeresienek, co wszystkim przypadło do gustu. Brawami nagrodzono też uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Domosławicach, wykonawców programu satyrycznego.

Najmłodsi oblegali fantową loterię... czereśniową, wygrywał każdy los. Dorośli sięgali po chmielowy napój, próbowali specjałów z grilla, dyskutowali o... polityce rolnej, oklaskiwali występy młodych artystów. Konferansjerkę prowadził z właściwą sobie swadą Kazimierz Dudzik, dyrektor RCTiDK i mieszkaniec Faliszewic. Bawiono się wyśmienicie, zabawa festynowa z udziałem melsztyńskiego "Albatrosa" trwała do późnych godzin. Dochód z sobotniego Święta Czereśni przeznaczony zostanie, jak co roku, na finansowanie prac remontowo-adaptacyjnych w Domu Strażaka.

Druh Marian Skwarło każdą zarobioną przedwczoraj złotówkę obiecuje zainwestować w strażacki obiekt. A potrzeby w tym względzie są duże. -Gdybyż takie festyny mogły odbywać się częściej...
tekst i fot. (mab)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, March 22, 2023 12:42:17
IP     : 3.238.250.73
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html