To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  O zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, szczepionkach i „Dozwolone do 21”    -   26/11/2009
Obradowali radni
Zwolnienia z podatku od nieruchomości i ustalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obszarze miasta Tarnowa w rejonie ulic Mościckiego, Równej i Siewnej – to bodaj najważniejsze punkty wyjątkowo krótkiej sesji Rady Miasta, która odbyła się dziś, 26 listopada. Szczególnie ostatni wymieniony temat wywołał wiele dyskusji, nie brakowało jednak i innych emocjonujących wątków – radny Jacek Łabno wypowiadał się m.in. o zagrożeniach ze strony niektórych szczepionek, a także pytał o skandal, do którego doszło na tle scen zawartych w filmie „Futro” emitowanym w ramach Festiwalu „Dozwolone do 21”. Z kolei radny Stanisław Klimek w swoim wystąpieniu odniósł się do skandalicznej decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, iż wieszanie krzyża w szkolnej klasie narusza prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi poglądami oraz łamie wolność religijną samych uczniów.

Ogloszenie
>

O zwolnieniach z podatku od podatku od nieruchomości, nieruchomości zajętych na potrzeby prowadzenia działalności w zakresie kultury fizycznej i sportu już pisaliśmy w osobnej wiadomości. W porządku obrad, poza wspomnianymi punktami zapalnymi, znajdowały się m.in.: zwyczajowe określenie wysokości sumy zobowiązań, jakie może podejmować prezydent, sprawozdanie z działalności prezydenta, rozpatrzenie skarg, zapytania itp.

W jednym z pierwszych punktów - „wystąpienia okolicznościowe” - radny Stanisław Klimek odniósł się do głośnej decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zakazującej wieszania krzyży w szkołach. Radny upomniał się o „miejsce krzyża w przestrzeni wolności” i uznał za nie do zaakceptowania sytuację, w której normy niewierzących muszą obejmować wszystkich.

Radny Jacek Łabno w związku z punktem „określenie wysokości sumy, do której Prezydent Miasta Tarnowa może samodzielnie zaciągać zobowiązanie wykraczające poza rok budżetowy 2009, z przeznaczeniem na utrzymanie czystości i porządku ulic oraz placów na terenie miasta Tarnowa w okresie letnim i zimowym w latach 2010 – 2013” apelował, aby celem poprawy skuteczności odśnieżania, stworzyć więcej rejonów, tak jak ma to miejsce w niektórych miastach, gdzie rejonem takim może być nawet pojedyncza ulica. W wyniku takiego zabiegu do rynku usług związanych z odśnieżaniem, zostaje dopuszczona większa liczba również mniejszych firm, których reakcja na opady śniegu - jak pokazuje praktyka - jest natychmiastowa.

W związku z uchwałą dotyczącą szczepionek przeciw pneumokokom (szczepienia wcześniaków) radny Łabno szczegółowo pytał, jakie środki konserwujące są stosowane w dofinansowywanych przez miasto szczepionkach, albowiem w niektórych przypadkach mamy do czynienia z truciznami i niepożądanymi efektami ubocznymi, mogącymi mieć konsekwencje w przyszłości. Radny podawał przykłady tych substancji. Na wypowiedź tę zareagował Jerzy Hebda który zaapelował, aby uciąć dyskusję stwierdzając: ”nie dyskutujmy o czymś na czym się nie znamy”. Tym samym jednak radny pozbawił kolegów szansy zapoznania się z czymś, na czym się nie znają...

Wiele emocji i dyskusji wywołał punkt „Ustalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obszarze miasta Tarnowa w rejonie ulic Mościckiego, Równej i Siewnej” (m.in. czy były konsultacje społeczne, czy ich nie było i czy w ogóle powinny być). W pewnym momencie sesji zaistniał zarzut szantażu, jako że ze strony magistratu pojawił się głos, iż nie uchwalenie tej uchwały z pewnych względów przekreśli możliwości pozyskania dużych środków zewnętrznych. ”To nie szantaż, to informacja” - odpierał zarzut wiceprezydent Henryk Słomka- Narożański. Ostatecznie zarządzono głosowanie imienne i uchwałę, wraz z autopoprawką, przyjęto stosunkiem 13 głosów za, wobec 10 przeciw i jednym wstrzymującym się.

W punkcie dotyczącym sprawozdania prezydenta dyskusja zeszła na nieoczekiwane tory, mimo iż w pewnym momencie prowadząca obrady radna Zofia Buryło próbowała nie dopuścić do nie dotyczącej tematu dyskusji – otóż radny Jacek Łabno pytał, czy obecna na inauguracji Festiwalu „Dozwolone do 21” wiceprezydent Dorota Skrzyniarz zareagowała w jakiś sposób na film „Futro” w którym znajduje się homoseksualna scena, nie wskazana dla młodej widowni ani dla samego festiwalu. W pierwszej kolejności panu Łabno odpowiedział ... radny Jakub Kwaśny, pytając czy jego opozycyjny kolega film widział. Młody radny Lewicy zwrócił uwage starszemu koledze, że nie wypada wypowiadać się na temat czegoś, czego się nie widziało. J. Kwaśny sprowadził głośny problem do argumentu głoszącego że „przez cały film pokazane było, że ci dwaj panowie to osoby heteroseksualne”, stwierdzając przy tym, że nie było w nim ani treści erotycznych, ani obscenicznych, a poza tym odpowiedni instytut kinematografii oznaczył ten film jako dozwolony do 15 roku życia.
W dalszej części radny Łabno argumentował, że jeśli do radnego zwracają się z jakimś problemem mieszkańcy, to wówczas radny ma obowiązek zapytać. Na wątpliwości Jacka Łabno odpowiedziała wreszcie wiceprezydent Dorota Skrzyniarz, która stwierdziła, iż oglądała tylko pierwsze 20 minut filmu, ale po całym zdarzeniu rozmawiała z dyrektor Pałacu Młodzieży panią Martą Komorowską i z tej rozmowy dowiedziała się, jaka była procedura doboru filmów na festiwal oraz tego, że film był prezentowany poza konkursem. Dyrektor PM w rozmowie tej zapewniła panią prezydent o "ostrożności" przy doborze widowni podczas projekcji filmu „Futro” oraz uznała za błąd, iż wcześniej pozakonkursowego filmu nie obejrzała, ufając w tym względzie jury (skąd więc ta ostrożność przy doborze publiczności na czymś, czego się nie widziało? - przyp.red.). ”Natomiast, czy gdyby pani dyrektor widziała wcześniej ten film, to by go pokazała czy też nie, to jest pytanie do pani dyrektor, nie do mnie - stwierdziła Dorota Skrzyniarz, dodając, iż wedle relacji dyrektorki placówki młodzież była zadowolona, nie było zastrzeżeń ze strony współorganizatorów, a radny Łabno „powinien najpierw obejrzeć” przedmiot swoich wypowiedzi. Ponadto pani wiceprezydent zwróciła uwagę "na różny sposób relacjonowania tego wydarzenia przez różne media". ”Zauważyć trzeba, że filmy konkursowe coraz częściej obracają się wokół problemów przemocy, różnych nieprawidłowości i pewnej zaściankowości” - mówiła pani wiceprezydent. Radny Jacek Łabno ripostował: ”nie chciałbym wynieść z wypowiedzi pani wiceprezydent takich wniosków, że gdy w np. w filmie na festiwalu nie ma wątków gejowskich, to taka impreza pachnie zaściankiem”.

Jednym z ostatnich punktów obrad były zapytania i interpelacje radnych – wśród nich radny Robert Wardzała poruszał problem stadionu miejskiego. Temat podchwycił radny Jakub Kwaśny, zapraszając do zapoznania się z wyglądem stadionu za pośrednictwem .... swojej strony internetowej, której adres - ku rozbawieniu radnych - przeliterował do kamer.
Poruszano również inne tematy, reagując na uwagi mieszkańców poszczególnych dzielnic.
Sesja zakończyła się we wczesnych godzinach popołudniowych.

M.Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, June 25, 2024 01:33:16
IP     : 44.192.48.196
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html