Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nowatorski sposób na nowe miejsca pracy    -   07/12/2009
Wsparcie dla pokolenia 45+
Nowatorski projekt, którego efektem ma być praca dla 300 osób, zainaugurowano w Tarnowie. Każdy z jego beneficjantów będzie nabywał umiejętności zawodowe i podnosił swoje kwalifikacje według opracowanego indywidualnie programu. Finalnym efektem będzie zatrudnienie na etacie. Na realizację projektu województwo małopolskie przeznaczyło ponad 3 mln złotych. Program adresowany jest dla osób w wieku powyżej 45 lat. Jak stwierdza wicemarszałek Roman Ciepiela, osobom takim zwykle trudniej jest odnaleźć się na ryku pracy.

Posłuchaj wypowiedzi wicemarszałka Romana Ciepieli na ten temat :

Ogloszenie

Dotychczasowe szkolenia zawodowe oferowały możliwość nabycia umiejętności z jednej dziedziny. Przykładowo, adresowano osobną ofertę do grupy kobiet zainteresowanych kursem kroju i szycia, osobną do absolwentek szkół zawodowych poszukujących pracy w zawodzie sprzedawcy, a jeszcze inną do mężczyzn gotowych podjąć się zawodu operatora koparki. Efekt był taki, że ograniczało to potencjalną grupę chętnych do wąskiego grona.
Projekt rozpoczęty w Tarnowie w żaden sposób nie ogranicza charakteru szkoleń. Każdy z jego uczestników będzie miał indywidualnie opracowany plan dostosowany do jego umiejętności, możliwości i oczekiwań. Realizacją przedsięwzięcia, którego inicjatorem jest wicemarszałek województwa Roman Ciepiela, zajmie się Fundacja im. hetmana Jana Tarnowskiego wybrana w drodze konkursu ofert. Jako partnerzy w przedsięwzięcie zaangażują się także urzędy powiatowe w Tarnowie, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej i Bochni, a także pracodawcy z całego subregionu. Urzędy prowadzić będą ciągłą rekrutację uczestników projektu, a pracodawcy zagwarantują staże i zatrudnienie.

Z programu mogą korzystać osoby w wieku powyżej 45 lat, bezrobotni, zamieszkujące na terenie subregionu, posiadający niskie kwalifikacje zawodowe i zamieszkujące na terenach o małym stopniu urbanizacji.
Każdy z beneficjentów projektu będzie mógł skorzystać ze szkoleń zawodowych, zajęć z doradcą zawodowym, z warsztatów z zakresu technik aktywizacji zawodowych, ze wsparcia psychologicznego, ze staży zawodowych. Możliwe będzie uzyskanie także zwrotu kosztów dojazdów.

W szkoleniach prowadzonych przez specjalistów wykorzystywane będą techniki multimedialne. Przykładowo, uczestnicy programu stawiani będą w sytuacji osób poszukujących pracy podczas bezpośredniego spotkania z potencjalnym pracodawcą, a ich zachowanie będzie nagrywane. Materiał filmowy posłuży do wspólnej analizy zachowania i takiej jego korekty, która pozwoli na skuteczniejszą autoprezentację.

Zakładana liczba uczestników:
Ogółem 300 osób w tym:
- miasto Tarnów i powiat tarnowski – 165 oób (85 kobiet, 80 mężczyzn),
- powiat brzeski: 45 osób (25k, 20m),
- powiat bocheński: 45 osób (25k, 20m),
- dąbrowski: 45 osób (15k, 30m)

Kryteria rekrutacji - podstawa
Taki podział miejsc przygotowano na podstawie informacji statystycznych z urzędów pracy. Kryteria przyjęte przy rekrutacji wynikają natomiast z Raportu o Kapitale Intelektualnym Polski (oprac. przez Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, W-wa, 2008) z którego wynika, iż osoby 45+ będące w stanie bierności zawodowej mają największe deficyty kwalifikacji zawodowych związane z brakiem podstawowych umiejętności ogólnych jak m.in. prawo jazdy czy podstawowe umiejętności informatyczne. Na bariery związane z brakiem umiejętności komunikacyjnych w większym stopniu napotykają mężczyźni. Z kolei problem kobiet to brak kwalifikacji zawodowych dostosowanych do potrzeb rynku pracy. Potwierdzeniem tej konkluzji w skali subregionu są posiadane informacje statystyczne opracowane na podstawie funkcjonujących w PUP systemów ewidencji osób bezrobotnych, a także na podstawie informacji uzyskanych od doradców zawodowych PUP.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(08-12-2009) magiel :
Kampania wyborcza się rozpoczęła

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-12-2009) loki :
pic na wode zarobią ci co przeprowadzają szkolenia brałem udział w podobnym wszystko było tak kolorowe do czasu jak się skończyło szkolenie pużniej zaczeła się normalka czyli nic

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947