Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pacjenci traktują Szpitalny Oddział Ratunkowy jak przychodnię    -   09/12/2009
Kiedy zgłaszać się na SOR
”Chcielibyśmy zaapelować, by pacjenci nie traktowali Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jak przychodni. Wprawdzie nikomu nie odmawiamy, jednak tutaj w pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci w stanie zagrożenia życia” - proszą dyrektor Szpitala im. św. Łukasza Anna Czech i kierownik SOR Norbert Januszek. Ze statystyk wynika, że na SOR trafia średnio aż 112 pacjentów dziennie, z czego zaledwie 38 to „ostre przyjęcia” na oddziały, a 74 to porady ambulatoryjne, po udzieleniu których pacjenci wracają do domu. Z uwagi na fakt, iż każdego trzeba przed postawieniem diagnozy przebadać, wydłuża się czas oczekiwania, denerwują się pacjenci i lekarze. Tymczasem w większości przypadków chorzy powinni po prostu skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub skorzystać z opieki całodobowej.

Posłuchaj, co o Szpitalny Oddziale Ratunkowym mówią: jego kierownic Norbert Januszek oraz dyrektor Szpitala im. św. Łukasza Anna Czech :

Ogloszenie

Ciężkie przypadki diagnozowane w SOR to przede wszystkim: choroby naczyń mózgowych tj. udary mózgu, zawały mózgu, urazowe i nieurazowe krwotoki mózgowe, zatrzymanie krążenia - resuscytacja krążeniowo oddechowa, resuscytacja około urazowa, choroby serca - migotanie komór i przedsionków, niewydolność serca, inne; zaburzenia rytmu serca, ostre zawały serca, choroba nadciśnieniowa - ciężkie infekcje - zapalenie płuc, inne choroby układu oddechowego, ciężkie zatrucia - lekami, alkoholem, ciężkie wypadki komunikacyjne oraz inne ciężkie urazy wymagające ratowania życia. Powyższe przypadki stanowią około 10% wszystkich chorych przyjmowanych codziennie przez SOR.

Przypadki nie wymagających pomocy udzielanej w SOR: do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego trafiają bardzo często pacjenci, którzy powinni korzystać ze świadczeń w ramach całodobowej Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Informacja o takich placówkach w Tarnowie jest wywieszona w pomieszczeniach SOR. W ramach Oddziału powinny być leczone głównie przypadki bezpośredniego zagrożenia życia oraz schorzenia wymagające natychmiastowej interwencji medycznej. Według oceny lekarzy aż 30 % pacjentów (ok. 22 dziennie), którym udzielone zostały porady ambulatoryjne w SOR, powinno być zabezpieczenonych przez placówki POZ.
Populacja objęta leczeniem przez SOR Szpitala Wojewódzkiego im św. Łukasza w Tarnowie wynosi 369.116 osób.

Pomimo tych kłopotów, SOR w „Łukaszu” ma być w najbliższym czasie doposażony m.in. w nowoczesny sprzęt diagnostyczny – szpital otrzymał na ten cel 2 mln 260 tys. zł z środków zewnętrznych, jednak wyasygnować będzie musiał ponad 2 mln zł z środków własnych.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(09-12-2009) Janek :
Tak tylko po 3 i wiecej godziń trzeba czekać na tym SORze, tak ma wygladać obsługa pacjenta? a swoja droga ludzie dzwonia na pogotowie i ich wioza na SOR i tak przynajmniej przyma bo jak sie przyjdzie samemu to trzeba odejść z kwitkiem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-12-2009) czytelnik :
A gdzie zdjęcie pani Dyrektor? czyzby przy SORze lepiej jej bylo nie pokazywac?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-12-2009) bogusiek :
a jak wytłumaczyć takie zachowanie ,którego świadkiem właśnie byłam ----lekarz na dyżurze całodobowym w Centermedzie ,jedzie wezwaną taryfą do chorej ,zostawiając/na godzinę/ jak zaznaczył całą poczekalnie chorych/ ,kichających i kaszlących/ jak to zrozumieć ?tak można ?chyba pojadę do łukasza....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-12-2009) elakrka opieki całodbowej POZ :
Opieka całodobowa w przychodniach prowadzona jest przez internistów, pediatrów i lekarzy rodzinnych. Lekarze mają do dyspozycji "standardowe narzędzia pracy" m.in. słuchawki lekarskie, aparat EKG,glukometr oraz wsparcie pielęgniarki i gabinet zabiegowy. Mogą wypisać receptę. Podać doraźnie leki p.bólowe czy inne .... Tym samym, lekarze rodzinni realnie mogą pomóc osobom, u których nastąpiło nagłe zachorowanie lub nagłe pogorszenie choroby tylko w zakresie pomocy w opiece podstawowej (POZ) a nie specjalistycznej czy szpitalnej - takie możliwości szerokiej całodobowej diagnostyki ma właśnie SOR ..... w szpitalu.. Przychodnie IV Rejon czy Centermed - w zakresie opieki całodobowej przyjmuje dziennie i po 180 osób każde - razem prawie 400 osób. dzień a mają w piece Tarnów - 110 tyś osób...., i takie są także średnie ilości przyjętych Pacjentów w innych dniach.., zwykle ponad 200 osób razem. SOR - jedyny na przeszło 300 tyś . osób...Licząc i oceniając proporcjonalnie, pracownicy SOR-u nie powinni mieć powodów do narzekań co do ilości przyjęć na dobę. Podobnie zresztą w opiece całodobowej POZ ok. 40% przyjęć jest naprawdę uzasadnionych, pozostałe przyjęcia sa w świetle zgłaszanych przez Pacjentów objawów nieuzasadnione - Pacjenci są jednak przyjmowani gdyż często dopiero po badaniu lekarskim i fachowym wywiadzie lekarz wie co tak naprawdę dolega danej osobie. SOR przyjmuje pacjentów z poważnymi objawami a tylko cieszyć się należy , że 30% z nich musi zostać w szpitalu..... Co do wyjazdów to faktycznie SOR nie musi jeździć na wizyty domowe a opieka całodobowa musi czasem wyjechać do domu pacjenta......Pani Dyrektor chyba zaczęła już kampanię wyborczą , więc niech o niej mówią jak najwięcej .... darmowa reklama......a co mówią i co sama mówi to już "inna inszość".... szpital jest do leczenia a nie czekania na katastrofy czy wyłącznie okropne śmiertelne choroby... mniej lansu więcej roboty......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-12-2009) .... :
Zapraszamy panią doktor na dyzury do SOR i zobaczymy jak szybko zniknie ta wcześniejsza wypowiedź.... Pani doktor z całym szacunkiem jeżeli pani nie zna specyfiki pracy w SOR to mała prośba o nieumieszczanie takich brednych treści,poniewż te dwie instytucje różni specyfika...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947