To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   MFK - otwarte na pomysły i ludzi   -   05/7/2004
Mimo wielu problemów, z którymi boryka się tarnowska kultura, Mościcka Fundacja Kultury działa i poszerza swoją ofertę programową. Dla jednych znakiem rozpoznawczym MFK są operowe spektakle, dla innych kino „Millennium”, dla jeszcze innych – mnogość działających tu sekcji, zespołów, grup i stowarzyszeń.

Ogloszenie
>

„Strzałem w dziesiątkę” stały się przede wszystkim spektakle operowe, wciąż mające nadkomplety widzów. Okazuje się, że w Tarnowie istnieje znaczące grono miłośników opery. Na przestrzeni kilku miesięcy pokazano: „Carmen”, „Barona Cygańskiego”, „Serduszko z lodu”, „Wiedeńską krew” , "Nabucco" i „Traviatę”.
20 września melomanów czeka kolejny koncert orkiestry kameralnej Filharmonii Krakowskiej (ostatni odbył się 26 czerwca) oraz jesienne koncerty Opery Krakowskiej, kiedy to wystawiona zostanie „Księżniczka czardasza” i „Cyrulik sewilski”. Zobaczyć będzie można również „Zemstę nietoperza”, w wykonaniu artystów Opery Bytomskiej. Na deskach MFK gościły także teatry – w październiku 2003 „Trzy siostry” Czechowa w gwiazdorskiej obsadzie krakowskiego Teatru Bagatela, zaś w marcu b.r. – „Kto się boi Virginii Woolf” Edwarda Allbeego, spektakl zrealizowany przez Teatr Powszechny w Warszawie. Jeszcze w lipcu MFK odwiedzą artyści z Zagłębiowskiej Sceny Muzycznej z widowiskiem "Porwanie Sabinek".

Miniony rok okazał się rekordowy dla kina – szczególnie dużą publiczność zgromadziła „Pasja”. Kino „Millenium” to nie tylko komercyjne propozycje – dla miłośników X muzy przygotowano spotkania z twórcami oraz przeglądy ambitnych filmów. Urozmaiconą ofertę ma także galeria MFK – w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pokazano tu kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych – i malarstwa i fotografii. Do najciekawszych zaliczyć można „Tarnowskie ogrody”, których organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Mościc; wystawę ilustrującą słynny „Proces Krakowski” działaczy WIN i PSL, postawionych przed komunistycznym sądem w 1947r; „Podróże zapisane na fotografii” autorstwa Pawła Kosioła oraz „Majestat fiordów” w akwareli Kazimierza Twardowskiego.

W MFK prowadzone są zajęcia nauki śpiewu oraz gry na fortepianie, keyboardzie, gitarze. Działa Ognisko Baletowe, Studio Tańca Nowoczesnego DSA, Stowarzyszenie Taneczne KLASA, Formy Taneczne Fiver, zespół GTX i klasy artystyczne z Zespołu Szkół Sportowych, oraz dwie grupy chearleaders. Fundacja stała się też swoistym przytuliskiem dla „bezdomnych” zespołów i stowarzyszeń – przyjść tu może praktycznie każdy, z czego korzystają m.in. młodzieżowe zespoły rockowe, zespół folklorystyczny Kumotry czy Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne. Działa też jedyny w Tarnowie i jeden z najlepszych w regionie zespół upowszechniający folklor i tradycje kultury ludowej - „Świerczkowiacy”. Nie bez znaczenia jest współpraca ze szkołami podstawowymi i średnimi w Tarnowie oraz regionie tarnowskim, w tym stała - z Zespołem Szkół Sportowych i Przedszkolem nr 32.

W lutym Fundacja była organizatorem koncertu „Dar serca”, z którego cały dochód przeznaczony został na zakup sprzętu medycznego dla oddziału zakaźnego przy Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie. Na tego rodzaju przedsięwzięcia największa w mieście sala widowiskowa udostępniana jest bezpłatnie – tu miał miejsce Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, akcja „Kropla” czy spektakl uczniów i rodziców z Zespołu Szkół Podstawowych i Gimnazjum z Podgórskiej Woli pt. „Mój Chrystus połamany”, z którego dochód przeznaczono na zakup okien dla Domu Opieki Społecznej dla ubogich dzieci polskich w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie.

Formuła działalności Fundacji, daje jej znaczną samodzielność, ale wiąże się też z koniecznością nieustannego poszukiwania sponsorów, środków umożliwiających dalsze funkcjonowanie. Zdaniem prezesa Macieja Dudy, część ostatnio realizowanych przedsięwzięć nie odbyłaby się gdyby nie Małopolski Urząd Marszałkowski. Już w sierpniu rozpocznie się remont generalny sali widowiskowo – kinowej; pieniądze na ten cel, w kwocie 300 tysięcy złotych, przyznał marszałek województwa, drugie tyle Fundacja wyasygnuje sama, korzystając z kredytu bankowego. Nie oznacza to jednak całkowitego zawieszenia działalności Fundacji w okresie wakacji – na terenach zielonych przylegających do MFK odbywać się będą rodzinne pikniki i dwukrotnie wystąpią największe gwiazdy polskiego rocka – w lipcu pojawi się Budka Suflera, a w sierpniu „Perfect”.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 21:57:39
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html