Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nowe zasady czynszowe dla tarnowskich przychodni zdrowia    -   18/12/2009
Przychodnie więcej zapłacą za czynsz
Od 2010 roku prywatne spółki medyczne zajmujące lokale należące do Gminy Miasta Tarnowa płacić będą czynsz po cenach rynkowych – informuje Urząd Miasta Tarnowa. Jest to związane z koniecznością dostosowania do obowiązujących przepisów w tym zakresie oraz dokonania niezbędnych remontów warunkujących poprawę jakości usług świadczonych w tych placówkach.

Ogloszenie
>

W latach 1999 – 2000, przeprowadzona została jedna z największych zmian systemowych w ochronie zdrowia w skali kraju tj. przekształcenie placówek lecznictwa otwartego (z publicznych w niepubliczne). Również w Tarnowie, z inicjatywy pracowników przychodni, doszło do przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Miasta Tarnowa w 6 miejskich niepublicznych przychodni lekarskich - w wyniku wspomnianych przekształceń, obecnie ponad 80 % porad lekarskich w Tarnowie jest wykonywanych przez placówki niepubliczne.

W procesie prywatyzowania przychodni medycznych, Gmina Miasta Tarnowa zapewniła preferencje dotychczasowym pracownikom danych przychodni, którzy w zajmowanych dotychczas obiektach należących do Miasta Tarnowa, utworzyli placówki niepubliczne. Celem zabezpieczenia lokali przed ewentualną odsprzedażą na wolnym rynku, majątek przychodni (budynki) pozostał jednak własnością miasta. Budynki na preferencyjnych warunkach wynajęto nowym podmiotom. W latach 2001-2004 uiszczany przez spółki czynsz za metr kwadratowy wynosił 1,3 zł – 3 zł, aktualnie kształtuje się on w granicach 6 zł. Jak czytamy w komunikacie magistratu, w sytuacji, gdy rynkowa wartość czynszu za metr kwadratowy w latach 2001-2004 wynosiła 15 zł, a w roku 2009 ok. 16,4 zł, oferta Miasta Tarnowa, była bardzo korzystna „i stanowiła swego rodzaju ewenement w skali kraju”.

Przy przekształcaniu Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w niepubliczne placówki, Gmina Miasta Tarnowa przejęła na siebie ciężar spłaty 3 mln zł zobowiązań likwidowanego SP ZOZ-u. Była to częściowa prywatyzacja lecznictwa otwartego, czyli prywatyzacja samych usług medycznych, która na celu miała podniesienie poziomu i jakości tego typu usług w Tarnowie. Dzięki podjętym działaniom na terenie miasta wzrosła liczba porad oraz pojawiły się nowe formy opieki zdrowotnej.

Od 2005 roku trwa powolny proces urealniania stawek czynszu w przychodniach miejskich (do obowiązujących cen rynkowych). Jednocześnie Władze Tarnowa przedstawiły prywatnym spółkom medycznym propozycje zakupienia zajmowanych lokali.

-Podjęte kroki – jak zauważa Henryk Słomka-Narożański, Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa - są powodowane koniecznością poprawy stanu infrastruktury technicznej zajmowanych przez prywatne spółki obiektów i przeprowadzenia niezbędnych remontów. Dotychczasowe niskie czynsze nie były w stanie zabezpieczyć tego typu inwestycji, a na remont dachów, stropów, nowych elewacji, wymiany wind zwyczajnie nie starczało środków. Kwestia urealnienia czynszów, ewentualnie znalezienia nabywców lokali jest więc jedynym sposobem wyjścia z sytuacji. Sprzedaż budynków spółkom lekarskim umożliwiłaby wykonanie szeregu prac modernizacyjnych w dużej części finansowanych ze źródeł zewnętrznych – funduszy strukturalnych, środków PFRON.

W 2005 roku 6 spółek zwróciło się wnioskiem o zakup – w trybie bezprzetargowym – zajmowanych przez nie lokali. W związku z czym, w 2006 roku, Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie przyznania pierwszeństwa w nabyciu lokali prywatnym zakładom opieki zdrowotnej, działającym w obecnych przychodniach.

Przygotowując się do procesu sprzedaży obiektów dokonano szeregu formalności – zlecono podziały fizyczne obiektów oraz wycenę poszczególnych budynków. W czerwcu 2009 r. przedstawiono konkretne propozycje zakupu budynków poszczególnym spółkom.

Warunki przedstawione przez GMT zaakceptowały spółki działające w przychodni nr I (przy ul. Chemicznej) oraz przychodni nr V (przy ul. Długiej). W przypadku budynków przychodni przy ul. Wałowej i Mościckiego kilka spółek jest gotowych do zakupienia zajmowanych lokali. Pozostałe spółki nie określiły jednoznacznie swoich zamiarów (mimo deklaracji sprzed 4 lat). Spółki te zakwestionowały wycenę, nie przedkładając jednocześnie żadnych innych wycen. Spółkom tym zaproponowano uwzględnienie i odliczenie poniesionych nakładów na ich remonty i modernizacje przy nabyciu lokali. Wada budynku (pękanie ściany) w przychodni nr IV wydłuża okres wyceny oraz przedstawienie propozycji zakupu.

Ze strony niektórych spółek jest artykułowane oczekiwanie przejęcia od GMT majątku przychodni za „przysłowiową złotówkę”. Tego typu działanie nie jest jednak możliwe z punktu widzenia prawa.

W związku z przedłużającą się procedurą zbycia lokali, Miejski Zarząd Budynków ustalił nowe stawki czynszu dla budynków przychodni lekarskich - zgodnie z Uchwałą Nr XIX-254-2008 Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 27.02. 2008 r. w sprawie określania zasad gospodarowania nieruchomościami Gminy Miasta Tarnowa, która wskazuje na obowiązek ustalania wysokości stawek wywoławczych wg stawek osiąganych w obrocie rynkowym.

Stawki najmu zostały wypowiedziane przychodniom, które nie wyraziły chęci nabycia lokali i zostaną naliczone od dnia 01.01.2010 r. zgodnie z wyceną rzeczoznawcy majątkowego.

Nadal aktualna jest propozycja wykupu zajmowanych budynków z możliwością negocjacji warunków nabycia (sposobu i okresu spłaty, rozliczeń nakładów). Negocjacjom nie podlegać będzie jednak określona w operatach cena nieruchomości.

Budynkami Urzędu Miasta zajmowanymi dotychczas przez prywatne spółki, zainteresowani są zewnętrzni inwestorzy, gotowi zainwestować środki w podniesienie standardu obiektów przychodni i zapewnienia opieki zdrowotnej. Nie zamyka to jednak drogi wykupu majątku przed właścicielami spółek dotychczas zajmujących lokale, które Gmina Tarnów nadal traktować będzie na warunkach preferencyjnych.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(19-12-2009) pikuś z bagien :
Gdyby sprzedali te budynki przychodniom, to znalazły by się pieniądze na remont dachu, wind, elewacji, bo każda firma dba o swój budynek. No ale władzom miasta nie mieści się to w głowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2009) Dżet :
Owszem, służba zdrowia państwowa jest biedna ale specjalistyczne prywatne gabinety rzeźią pacjentów niemiłosiernie. Za otwarcie drzwi płaci się sto zł. Tak zapłaciła moja żona. Po wejściu do gabinetu padło pytanie: z czym pani przychodzi? Odp. to i to. Ma pani prześwietlenie, odp. tak - pokazuje. Lekarz- nie mam zaufania do opisu, proszę jeszcze raz zrobić USG ale u pana doktora x i ponownie przyjść. Żona - ile płacę? Lekarz - stówa. Wizyta trwała ok 2 min.. Nierozumiem, dlaczego takie gabinety mają mieć preferencyjne stawki? Są fachowcami to niech zarabiają, ale też niech płacą podatki jak inni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-12-2009) obserwator :
Rynek nieruchomości w Tarnowie stoi nie dziwota że spółki które pracują za niepewne pieniądze NFZ nie decyduja sie na zakup kamienic do 100 % remontu za cenę znacznie przewyższająca ich wartość, kamienice jakie są każdy widzi, miasto nie dokładało do nich nic ale nie dlatego, że nie miało pieniędzy ale dlatego że miasta tak naprawdę zdrowie pacjenta wprost nie interesuje . Raz się pacjentów i kadrę zatrudnioną w ZOZ-ach publicznych pozbyło do tychże prywatnych spółek a teraz pozbywa sie spółek z lokali ,nieudolnie ratując zadłużenie miasta. Na roszadach,braku stabilności w zdrowiu publicznym zawsze najgorzej wychodzi chory ,byle by tak nie było w Tarnowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947