Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rusza specjalistyczny portal internetowy    -   04/1/2010
O bulimii i anoreksji w UMT
Problem chorób cywilizacyjnych, do jakich zaliczyć można bulimię i anoreksję, coraz częściej dotyka młodych ludzi. Około 10 procent dziewcząt pomiędzy 10, a 21 rokiem życia cierpi z powodu tych trudnych w leczeniu dolegliwości. Coraz częściej zapadają na nie tylko kobiety, lecz również mężczyźni. Zagadnieniu temu poświęcona była dzisiejsza (4 stycznia 2010) konferencja prasowa w tarnowskim magistracie, z udziałem wiceprezydent Tarnowa Doroty Skrzyniarz oraz poseł PO Urszuli Augustyn. Właśnie uruchomiona została strona www.aib.org.pl poświęcona anoreksji i bulimii, zainicjowana przez posłankę, a „przyjęta pod opiekę” Urzędu Miasta Tarnowa.

Posłuchaj wypowiedzi poseł Urszuli Augustyn oraz wiceprezydent Doroty Skrzyniarz :

Ogloszenie
>

Wyraźnie dostrzegalna jest tendencja do wzrostu zachorowań na całym świecie, coraz więcej chorych notuje się również w Tarnowie. W związku z tym Urząd Miasta Tarnowa nawiązał współpracę ze specjalistycznym internetowym portalem informacyjnym, którego inicjatorką jest Poseł Urszula Augustyn. Strona w całości jest poświęcona anoreksji i bulimii http://www.aib.org.pl/, a każdy zainteresowany może dowiedzieć się więcej o chorobach oraz skorzystać z fachowej pomocy lekarzy. „Mając na uwadze dużą popularność oraz wiarygodność oficjalnego portalu miejskiego www.tarnow.pl, mamy nadzieję, iż dzięki podpięciu pod niego fachowej strony, uda się dotrzeć do najszerszego grona mieszkańców bezpośrednio zagrożonych chorobami” – stwierdza w nadesłanym z magistratu komunikacie tarnowska parlamentarzystka.
Dodajmy, że tarnowska akcja przeciwko anoreksji i bulimii została zainicjowana ponad dwa lata temu. Towarzyszyły jej konferencje i spotkania w szkołach. Uruchomienie specjalistycznego portalu jest kolejnym działaniem w tym zakresie. Odnośnik do niego znajduje się na stronie głównej www.tarnow.pl, po prawej stronie, na dole. „Liczymy na pomoc mediów w rozpropagowaniu strony. To zwiększa szanse przeciwdziałania temu, groźnemu, psychologicznemu zjawisku” – mówi Zastępca Prezydenta Dorota Skrzyniarz.

Czym są bulimia i anoreksja?
Bulimia i anoreksja, jak większość dolegliwości o podłożu psychicznym, rzadko rozpoznawane są przez samą dotkniętą nimi osobę. Najczęściej istniejący problem zauważa najbliższe otoczenie – rodzina i przyjaciele, i to od ich reakcji zależy zdrowie, a niekiedy życie chorego. Do najważniejszych objawów chorobowych zaliczyć można:
- widoczne cierpienie, smutek i apatię
- niezwykłe doznania
- silny lęk
- izolowanie się od otoczenia
- zmienione, nieadekwatne, nieracjonalne zachowania
- brak samokontroli
- naruszanie norm społecznych i moralnych, nieumiejętność przystosowania
- agresja
- nieracjonalność
- nagły spadek lub zwiększenie aktywności

Rodzina najczęściej jest zupełnie bezradna wobec zmian chorobowych w psychice chorego. Trudno jest również zrozumieć wahania nastroju i zaburzenia w zachowaniu, co wpływa na pogorszenie relacji. Ważnym czynnikiem determinującym życie w rodzinie dotkniętej chorobą jest poczucie wstydu, które najczęściej odczuwa chory, skutkujące skłonnościami do izolowania się i zerwaniem kontaktów zewnętrznych.
Odrzucanie pokarmu, lub sięganie po niego w nadmiarze, będące reakcją na problemy psychospołeczne, prowadzi do poważnego wyniszczenia organizmu i wymaga specjalistycznej pomocy.
W przypadku chorób i zaburzeń psychicznych, w szczególności bulimii i anoreksji, optymalną formą pracy z chorym jest terapia, obejmująca nie tylko osoby chore, lecz również całe ich rodziny. Oprócz pomocy psychologicznej i farmakologicznej w leczeniu anoreksji i bulimii bardzo ważne jest informowanie o wczesnych sygnałach ostrzegających przed nawrotami choroby, uświadamianie samej istoty zaburzeń oraz udzielanie praktycznych wskazówek dotyczących codziennego życia z osobami cierpiącymi. Jak w przypadku każdej choroby, gwarantem skuteczności wyleczenia jest wytrwała praca i konsekwencja.

W Tarnowie coraz więcej młodych ludzi wykazuje objawy bulimii i anoreksji. W mieście leczeniem chorób zajmuje się kilka przychodni – w tym min. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej 7, Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna ul. Szujskiego ul. 25, Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, ul. Mostowa 6 oraz Poradnia Specjalistyczna „ARKA”. W mieście funkcjonuje również specjalny Telefon Zaufania (9487), pod którym każdy może zasięgnąć porad.

Leczenie specjalistyczne bulimii i anoreksji jest procesem długotrwałym. Zawsze podejmowane jest z inicjatywy rodzica. Po 16 roku życia wymagana jest zgoda również osoby chorej. Konieczna jest konsultacja u lekarza rodzinnego (ewentualnie pediatry, psychologa czy psychiatry). Aby otrzymać skierowanie od psychiatry na leczenie specjalistyczne należy zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Tarnowie – tel. (014) 629-61-11. Zgłoszenia dokonać można również w Krakowie: Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, ul. Kopernika 21a – tel.: (012) 424-87-43 (ambulatorium); Poradnia Zdrowia Psychicznego - tel. (012) 412-24-67 oraz Oddział Psychiatrii Dziecięcej – tel. (012) 411-02-56 przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika, Al. Pokoju 2a.

Szczegółowe informacje o anoreksji i bulimii odnaleźć można w wymienionych specjalistycznych instytucjach. Zachęcamy również do odwiedzenia strony, do której odsyłacz znaleźć można w portalu www.tarnow.pl.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(04-01-2010) Julia :
Prawda jest taka, iż w tarnowscy "specjaliści" wykazują się totalną ignorancją w temacie zaburzeń odżywiania. Przez kilka lat pukałam do wielu drzwi, prosząc o pomoc... Bezskutecznie. Życie uratowano mi w Krakowie. Po powrocie, na moje szczęście trafiłam na wspaniałą, chyba jedyną w Tarnowie zajmującą się rzetelnie tym problemem terapeutkę, która do końca pomogła mi wyjść z choroby. Życzę sobie i innym, aby inicjatywa podjęta przez panią Augustyn spełniła swoje zadania i była dla chorych i ich rodzin pomocą w ucieczce ze szpon tej okrutnej choroby.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) do Julii: :
Mogę Cię prosić o jakiś namiar do terapeutki, o której piszesz? Ślicznie proszę. Kasia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) Julia :
Przykro mi bardzo, ale nie mogę i nie chcę podawać takich danych na forum publicznym....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947