Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   R. Ścigała podsumowuje 2009 rok    -   05/1/2010
Alfabet Prezydenta
Wzorem lat ubiegłych światło dzienne ujrzała wydana przez magistrat i sygnowana przez prezydenta Tarnowa książeczka będąca swego rodzaju podsumowaniem minionego roku – „Alfabet 2009” . ”(...) Często mam okazję spotykać się i rozmawiać z mieszkańcami Tarnowa. Wiem, że coraz więcej dostrzegacie Państwo pozytywnych zmian, jakie zachodzą w naszym mieście. To nasz wspólny dorobek minionych trzech lat. (...)” - pisze we wprowadzeniu Ryszard Ścigała.

Ogloszenie
>

A – Aranżacja miejskiej przestrzeni
Jak czytamy, najbliższe lata przebiegać będą w Tarnowie pod znakiem inwestycji – na wydatki inwestycyjne zarezerwowano w budżecie 160 mln zł - „najwyższą kwotę w historii naszego samorządu”. Prezydent wymienia tu m.in. przebudowę Tarnowskiego Teatru (po 37 latach), Ponadregionalne Centrum Sportowo – Rekreacyjne z parkiem wodnym, wart 40 mln remont dworca PKP (sfinansowany przez tą spółkę, miasto natomiast przebudowuje układ drogowy) oraz inwestycje firm prywatnych, jak galerię Tarnovia czy Gemini Jasna Park. Zaznaczony jest również program rewitalizacji wybranych obszarów miasta, w tym Starówki, plan budowy rotundy dla Panoramy Siedmiogrodzkiej a z wykonanych zadań - „nowe elementy dekoracyjne - fontanny diodowe”.

B - „Burek”, czyli Plac Generała Józefa Bema
W tym punkcie znajdujemy deklarację, zgodnie z którą plac ten miały stać się „jednym z piękniejszych placów Tarnowa. Jak czytamy ”Opinię tę podziela większość mieszkańców. Badanie sondażowe w tej kwestii na przełomie marca i kwietnia przeprowadził Instytut Badań Opinii – Homo Homini z Warszawy. Ponad połowa mieszkańców (58%) opowiada się za wykorzystaniem Placu Bema także jako atrakcji turystycznej, 59% tarnowian jest przychylna idei zmiany miejsca targowiska, jeżeli poprawi to estetykę i wygląd tej części Tarnowa. Sondaż uliczny wykonano na reprezentatywnej próbie tysiąca pełnoletnich mieszkańców Tarnowa. Badanie jest istotne statystycznie, czyli wyniki są reprezentatywne, niepodważalne i możliwe do uogólnienia na całą populację generalną. Jesteśmy coraz bliżej kompromisu w sprawie przyszłości placu. W lipcu, podczas kolejnego spotkania w Urzędzie Miasta Tarnowa zawarte zostało porozumienie z przedstawicielami kupców. Spośród kilku zaprezentowanych koncepcji zmian wybrano jedną, która ma usatysfakcjonować obie strony. Zrezygnowano z postulatu zachowania handlu na całej, dotychczasowej powierzchni.”
Magistrat podaje, że obecnie, że na Placu Generała Józefa Bema miałaby pojawić się zieleń, ławki, woda, kwiaciarki, sprzedawcy pamiątek, a na Placu Łaziennym stanęłaby nowoczesna hala targowa „dająca także możliwość prowadzenia handlu z ręki”. Obecnie „Burek” to 35 pawilonów owocowo-warzywnych, 138 m kw powierzchni, a w pawilonach przy ul. Łaziennej 250 metrów stołów handlowych i 120 miejsc parkingowych. Magistrat proponuje 360 m kw w pawilonach hanldowych, 90 m kw w 10 pawilonach wolno stojących, 320 m powierzchni stołów, 900 m kw powierzchni handlowej na piętrze pawilonu i 150 miejsc parkingowych.
Jak sformułowane było pytanie zadane „reprezentatywnej próbie tysiąca pełnoletnich mieszkańców Tarnowa” – tego niestety magistrat nie podaje.

C – Centrum Kształcenia Artystycznego
W tej części opracowania czytamy o Zespole Szkół Plastycznych, które po zakończeniu trwającej modernizacji ma się stać „nowoczesnym centrum kształcenia artystycznego”, z pracownią reklamową, meblarską, fotograficzną, malarską, warsztatami stolarskimi, pracownią konserwacji i wykańczania mebli oraz salą sportową z zapleczem. W sumie w obiekt zostanie dofinansowany sumą 16,6 mln zł; 14,1 mln zł ma, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Charytatywnie
Tu czytamy o środkach z Rautu Niepodległościowego, dzięki którym dzieci z wadą słuchu mają swój lokal do rehabilitacji oraz o innych przedsięwzięciach charytatywnych.

D – Dęby katyńskie
Informacja o powstaniu Alei Dębów Katyńskich przy ul. Wojska Polskiego.

E – Encyklopedia Tarnowa
”To unikatowe w skali kraju wydawnictwo, opracowywane z okazji 680. rocznicy lokacji miasta.” Prowadzi je, z środków magistratu, Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN – w sumie nad hasłami pracuje 150 autorów.
W sumie pomysł znakomity, szkoda że tym razem nie podano jego kosztów.

F – Fora
Czyli Tarnów silny forami – hasłu temu poświęcono w „Alfabecie” wyjątkowo dużo miejsca. Mamy więc Forum Inwestycyjne (czytamy o towarzyszących mu wydarzeniach, goszczących osobach), Forum Gospodarczym Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Światowym Forum Mediów Polonijnych, I Ogólnopolskim Forum Młodych Samorządowców..

G- Gnerał Józef Bem
Czyli wszystkie wydarzenia związane z Rokiegm Generała Bema – w roku 2009 przypadała 215 rocznica urodzin generała, 160-ta zwycięstwa pod Sybinem i 80-ta sprowadzenia jego prochów do rodzinnego Tarnowa. Jednym z takich wydarzeń był I Tarnowski Festiwal Smaków z udziałem gości z Węgier, czy otwarcie wystawy „Powrót generała Bema”.

H, I – Hot spot, informatyka
Jak czytamy, miniony rok był kolejnym rokiem inwestycji w rozbudowę sieci światłowodowych (oddanie do użytku węzła internetowego sieci szerokopasmowej Pionier w PWSZ, budowa HOT – Spotów, prace nad instalacją cyfrowych kamer IP w różnych miejscach, uruchomienie serwisu sms).

J – Jubileusze
Wśród nich znajdujemy jubileusz 450-lecia I LO i towarzyszącej mu „Nocy Naukowców (przy okazji budynek szkoły został odnowiony), 10-lecie Tarnowskiego Klastera Przemysłowego, 15-lecie MPEC.

K – Kultura
Jak kultura – to Tarnowska Nagroda Filmowa, goszcząca w naszym mieście wystawa Grand Press Photo, „Zderzenia”, podczas których przyznawano tytuły „Mecenasa Kultury Tarnowa”, Letni Festiwal „Był Sobie Blues”, Ogólnopolski Festiwal Komedii „Talia”, kolejny ART-FEST , czy sukcesy Dziewczęcego Chóru Katedralnego Puellae Orantes i Chłopięcego Chóru Pueri Cantores Tarnovienses. Wspomniano również o Miejskiej Bibliotece Publicznej.

L – Ludzie
Tu poczesne miejsce zajmuje ksiądz profesor Michał Heller, uhonorowany tytułem Małopolanina Roku 2008; wymieniona zostaje także Julia Honkisz, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia która została laureatką Międzynarodowego Konkursu Rysunku Dziecięcego „To jest mój Meksyk 2008” (nagrodę wręczała I Sekretarz Ambasady Meksyku w Polsce). Kolejne nazwiska to Istvan Kovacs, węgierski historyk pisarz i dyplomata (tytuł „Honorowego Ambasadora Tarnowa), Edyta Ropek, Adam Krysa, Łukasz Maciejewski, Jacek Janis (pierwszy w naszym mieście dawca szpiku kostnego), zespół MONK i Agata Mróz-Olszewska.

Ł – Łokietek
”To bodaj pierwszy w powojennej historii Tarnowa przypadek, gdy osoby prywatne ufundowały tak znaczące dzieło” - czytamy o odsłoniętym 2 lipca na ul. Wałowej pomniku Władysława Łokietka, króla który nadał Tarnowowi prawa miejskie. Renowację placu sfinansował TK Development, inwestor Galerii Tarnovia, zaś pomnik sfinansowali przedsiębiorcy z Izby Przemysłowo-Handlowej – Zbigniew Proć, Zdzisław Janik, Piotr Janosz, Józef Łuczyk, Marek Rzepka, Andrzej Strzelczyk, Marek Steinhof, Bogdan Steinhoff, Władysław Węgiel.

M – Moda na Tarnów
Tu otrzymujemy przegląd programów telewizyjnych, w których pojawiał się Tarnów, bądź które z Tarnowa były emitowane – a były to m.in. TVN Meteo i TVN 24, „Dzień Dobry TVN”, „Etniczne klimaty” i „Bez krawata” TVP Kraków i inne.
Wizyty TVN przy okazji afery związanej z I LO oraz z MPK – nie odnotowano.

N – Nagrody
„Eurocertyfikat”, tytuł „Lidera Małopolski 2008”, zwycięstwo w kategorii „Miejscowość” w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski” – to niektóre z ubiegłorocznych nagród którymi chwali się magistrat. Tarnów otrzymał także tytuł Samorządu Przyjaznego Rowerzystom.
Urząd Miasta Tarnowa chwali się również pozycjami w rankingach ogólnopolskich gazet, skrzętnie pomijając te, w których wypadł fatalnie.

O – Organizacje Pozarządowe
Tu czytamy o programie współpracy z organizacjami pozarządowymi – w roku 2009 kwota przeznaczona na tę współpracę wyniosła 1,9 mln zł.

P – Pomoc Społeczna
Pod hasłem tym znajdujemy opis obiektów które zostały wyremontowane, np. Dom Dziecka nr 2, a także pomoc osobom, które straciły pracę - pracownikom Zakładów Mechanicznych i Krośnieńskiej Huty Szkła.
To jedyna informacja o zwolnieniach jaką znajdujemy w książeczce.

P – Powódź
Informacja o zniszczeniach wskutek powodzi oraz o popowodziowych pracach samorządu. Ponadto przedsiębiorcy których firmy zostały podtopione lub zalane mogli liczyć na umorzenie zaległości podatkowych. Samorząd sfinansował remonty zalanych i zniszczonych lokali. Ciekawie brzmi zapis o wyjściu z inicjatywą tworzenia „Obywatelskiej Formacji Obrony Cywilnej”.

R – Remonty
Czyli remonty szkół, wyposażenie ich w tablice interaktywne, remont sali teatralnej w Pałacu Młodzieżyk, prace konserwatorskie przy zabytkowych obiektach, przebudowy itd.

S – Sport
10 mln zł – tyle przeznaczył w roku 2009 samorząd na sport. Oddano do użytku kolejne boiska sportowe, zapadła decyzja o przejęciu bazy rekreacyjno – sportowej stowarzyszenia Unia Tarnów.

Stypendia
W lutym 2009 84 uczniów otrzymało stypendia Prezydenta Miasta Tarnowa. Ponadto m.in. 76 tys. zł przeznaczono na stypendia dla sportowców,. W maju 189 najzdolniejszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia w wysokości 2 tys. zł, zaś 445 tys. zł wyniosły stypendia socjalne dla 1130 uczniów. Dodatkowo wspierani są najzdolniejsi uczniowie rywalizujący na arenie światowej.

Ś – Środowisko
Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej. Tarnowianie angażują się w liczne proekologiczne akcje, natomiast w zakresie inwestycji wymieniona jest m.in. budowa piątego sektora składowiska odpadów komunalnych (koszt: 5,5 mln zł), co zapewni miejsca na odpady na najbliższe 6 lat (3 hektary). Do tego dochodzi budowa lub doposażenie placów zabaw, zieleńce, czy akcje w wyniku których rozdysponowywano pakiety sanitarne dla psów (powstał 20 instalacji typu „dog stadion” mających ułatwić właścicielom czworonogów uporanie się z „psim problemem”).

T – Turystyka
Tu czytamy m.in. o analizie ruchu turystycznego w mieście – w roku 2008 Tarnów odwiedziło 475 tys osób, z czego około 249 tysięcy w sezonie letnim, w tym 95 tys. obcokrajowców. W tym czasie nocowało tu około 60 tys. turystów, w tym 12.400 z zagranicy, głównie z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Wedle wyliczeń miasto „zarobiło” na turystach 46,4 mln zł zł, z czego 22,2 mln pozostawili goście zagraniczni. Czytamy także o wyspecjalizowanych wydawnictwach w siedmiu wersjach językowych, multimedialnym planie miasta, promocjach na najbardziej prestiżowych targach turystycznych, reklamach w krakowskich wydawnictwach, organizowanych w Tarnowie spotkaniach dziennikarzy pism branżowych i pracowników biur podróży.

U – Ulice
A zatem – szczegółowo wymienione w książeczce przebudowy dróg lokalnych (np. nowe rondo na skrzyżowaniu Mickieiwcza i Starodąbrowskiej, tymczasowe rondo na skrzyżowaniu ul. Starodąbrowskiej i Słonecznej). Poza tym na same remonty jezdni i chodników na drogach miejskich i osiedlowych przeznaczono w 2009 roku 10 mln zł.
Przyznać trzeba, że te akurat inwestycje stają się coraz bardziej zauważalne na tarnowskich blokowiskach.
Do tego dochodzi, wart docenienia program budowy i modernizacji miejsc parkingowych – w roku 2009 powstało około 200 nowych miejsc postojowych. Realizowany jest ponadto program „Tarnów przyjazny rowerzystom”, nie tak dawno zainstalowano kilkadziesiąt stojaków na rowery.

W – Współpraca międzynarodowa
W „Alfabecie” czytamy o kontaktach z miastami partnerskimi, szczególnie z partnerami z Węgier, Ukrainy i Rosji. Współpraca ta (przynajmniej deklaratywnie) ma charakter nie tylko kulturalny, czy charytatywnej pomocy (epidemia grypy na Ukrainie). Z ciekawostek: 21 listopada w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie otwarta została wystawa „Tarnów – pierwsze niepodległe” przygotowana przez Urząd Miasta Tarnowa.

Wydarzenia i rocznice
Ten rozdział prezydent rozpoczyna od wyróżnienia pierwszych od czasów II wojny światowej tarnowskich obchodów żydowskiego święta radości „Purim”. Dalej mamy konferencję „Rynek giełdowy – źródło kapitału dla przedsiębiorstw” z udziałem Ludwika Sobolewskiego, prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., 679 rocznicę lokacji miasta, II Tarnowskie Spotkania Gimnazjalistów, VII Miejskie Targi Edukacyjne, Święto Małopolski, 69 rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz, Dni Pamięci Żydów Galicyjskich, pięćdziesięciolecie przyłączenia Krzyża do Tarnowa, spotkanie w Tarnowie- Mościcach z okazji jubileuszu dwudziestolecia Wojewódzkich Komitetów Obywatelskich, XVII Zjazd Drogowców Miejskich, wreszcie prezydent wspomina rocznicę wybuchu XX wojny światowej i wybuch bomby na dworcu kolejowym w Tarnowie w sierpniu 1939 r.

Z – Zdrowie
Jak zdrowie, to modernizacja „starego” szpitala, rozbudowa budynku przychodni przy ul. Mostowej, 40 tys. zł na zakup transportera pediatrycznego, nowa pracownia mammograficzna i RTG w Mościckim Centrum Medycznym i jego dosprzętowienie, 15 tys zł na adaptację pomieszczeń filii Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie- Mościcach oraz liczne programy profilaktyczne, z których skorzystało łącznie 6 tysięcy mieszkańców naszego miasta.
Z – jak ZUS, który miał wrócić do Tarnowa – nie zanotowano.

Ż – Żużel
Prezydent zauważa, iż sport żużlowy jest znakomitym instrumentem promocji miasta, zaś po rocznej przerwie Unia Tarnów powróciła do Ekstraligi. Natomiast 11 lipca na torze w Mościcach rozegrany został finałowy turniej Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów.

Zamiast podsumowania
Tu prezydent, spoglądając na dziedzictwo przeszłości i wybiegając w przyszłość pisze m.in. , iż ”pracując nad budżetem miasta na 2010 rok staraliśmy się, by był to budżet prorozwojowy, pozwalający realizować zaplanowane inwestycje”.

Tarnów w liczbach (wybór)
116.058 – liczba mieszkańców Tarnowa 30 września 2009r.
800 mln zł – wartość majątku komunalnego
53.200 – liczba zarejestrowanych samochodów
5.157 – liczba bezrobotnych (stan na 30 listopada 2009)
477,6 mln zł – wydatku budżetu miasta
214,9 mln zł – wysokość nakładów na edukację
25.259 – liczba uczniów w tarnowskich szkołach i przedszkolach
70% - liczba uczniów pochodzących spoza Tarnowa
475.000 – liczba turystów, którzy odwiedzili Tarnów w roku 2008
44,4 mln zł – kwota, jaką turyści wydali w Tarnowie
1,9 mln zł – kwota dofinansowania realizowanych w Tarnowie projektów z funduszy unijnych
1,9 mln zł – suma przeznaczona z budżetu miasta na współpracę z organizacjami pozarządowymi
10 mln zł – wysokość nakładów budżetu miasta na sport w roku 2008
160 mln zł – kwota wydatków inwestycyjnych w Tarnowie w roku 2009
200 – liczba nowych miejsc parkingowych stworzonych w Tarnowie
130 – długość linii światłowodowych w kilometrach
34 – liczba kamer zainstalowanych w ramach monitoringu miasta
6 – nowe i wyremontowane w minionym roku obiekty sportowe.

Wynotował: MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 41)Dodaj komentarz
(05-01-2010) Tarnowianin :
Te trzy lata to cofanie sie miasta a nie pasmo sukcesow!!Dobrze, ze w tym roku wybory!! Ufff

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) Leliwa :
H - Horbacewicz. Koszmarny błąd prezydenta, który będzie go kosztował utratę stanowiska.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) Weredyk :
D jak dług, który się zwiekszy w ciągu 4 lat Prezydentury R. Ścigały o ponad 100 %. PS Jak widac Prezydentura R. Scigaly przyniosła efekty nawet dla niego - nauczył się wreszcie alfabetu. W przyszłym roku liczenie do 100.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) Maturzysta :
H-Horobacewicz- sprzedam pracę zbiorową poprawioną przedstawioną jako własną "Koncepcja funkcjonowania i rozwoju LICEUM"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) hehe :
a te wybory wygra Ścigała ;)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) odnośnie długu :
Z pewnością by go spłacić i móc realizować inwestycje, w kolejnych latach trzeba będzie znacząco podnieść podatki oraz tu i ówdzie obciąć środki. To zawsze tak się kończy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) hehe :
i jeszcze tykające bomby

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) hehehe :
a świstak?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) wrobel :
to alfabet glupoty. scigala robi sobie za samorzadowe pieniadze kampanie wyoborcza i wydaje jakies bzdurne ksiazeczki. czy on zaklada ze ludzie sa az tak glupi?!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) BEBE :
\"Wiem, że coraz więcej dostrzegacie Państwo pozytywnych zmian, jakie zachodzą w naszym mieście\"????? JAKIM PRAWEM MÓWISZA ZA MNIE RYSIU????? POZYTYWNA ZMIANA TO BEDZIE JAK SCIGALA PRZESTANIE BYC PREZYDENTEM I WEZMIE SIĘ DO UCZCIWEJ ROBOTY. LUDZIE, MACIE JAKIES OFERTY PRACY DLA PREZDENTA?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) CECE :
Mamy, doradca Zarządu Z.A.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) DEDE-K :
Jak wygra pani Czech to powinna go zatrudnić do strazy miejskiej. I wtedy ludzie beda podchodzic do Ryska na patrolu i dziekowac mu za te pozytywna zmiane!!!! :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) abc :
Rysiu Scigalo i tak jestes najpiekniejszy na swiecie, najmadrzejszy na całym Burku, ale prosze powiedz lepiej: ile kosztowała ta książeczka? kto ją sfinansował? po co została wydana? :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) DEDE-KA :
A kto to jest pani Czech?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) Tarnowianin :
Ścigała wyciąga łapy PO prywatną własność tak samo jak Sasak i cała" świta" Cara Aleksandra by POtem sięgać PO władze i koryto -zmieniało się i za Klozego tylko nie kosztem prywatnej własności choć było to za PRL-u i bez famfaronady POlitykierów .............

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2010) POTarnowianin :
POpoPOpoPo powtórz Tarnowianinie bo to co napisałeś jest popoPOpoPO .ypane.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) J :
Czech na Prezydenta ? o rany ! ale jaja - posłuchajcie jej nieskładnej wymowy na Sesji RM - ale jaja to będzie dopiero degradacja miasta !!!! ufff. Po drugie - jak samorządowiec może politycznie głosować w sprawie miasta - przeciwko miastu !, że co że jak zagłosowałaby inaczej to jej kandydatury nie nie wystawią ? o jejku, ale strata łoł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) gumiś :
miasto niestety podupada a nie rozwija sie jak to nam prezydent panujacy pragnie wmówić.kilka boisk jakieś mini rondo to jest rozwój??? a gdzie miejsca pracy gdzie inwestorzy którzy tak sie mieli do miasta garnąć???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) TWBolek :
Jak Pani czech będzie zarządzać miastem tak jak szpitalem to ja wyjeżdżam z tego miasta!!! Kobieta z kupą ambicji i wątpliwymi kompetencjami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) cieply :
Rysiu jest taki wygadany i ładny i mądry. Tylko dlaczego uzywa psuedonimu TWBolek na tym forum? Cieszymy sie Rysku ze wyjedziesz po wyborach z tego miasta, nasz Ty Biegunie Ciepła :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) TWBolek :
Ciesze się,że porównano mnie z Prezydentem:) ale to za dużo łaskawości he,he. trzeba mieć napradwde ...żeby myśleć, że Prezydent siedzi i klepie bzdety na intarnecie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) zet :
ż- jak żałosne

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) tępiciel TW :
Ryśko wyjedzie na tykającej bombie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) kolo :
Przepraszam a skąd to wrażenie, że ja niby tak za Ścigałą? Nie rozumiem - tak nie jest! ja jestem tylko przeciwko zapatrzonym w siebie kobietom, których ambicja w moim przekonaniu w sposób wyraźny przerasta realne umiejętności. Ja rozumiem, że można, chyba z próżności i wybujałej ambicji, chcieć zostać prezydentem. Tylko po cosobie robić taką krzywdę?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) n :
N - narcyz

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) J :
forumowicze wskażcie mi, który Prezydent Tarnowa na przestrzeni poprzednich lat zrobił więcej niż Rycho ! Który? Pisowy Rojek? POwy Bień? a może Ciepiela? wyluzujcie. Niech ktoś z Was wskaże wyższość tych poprzedników. Nie przepadam za obecnym la nie widzę na horyzoncie na dzień dzisiejszy godnego mu przeciwnika - W Pisie ? - nie ma; w PO ? - nie ma. Ciepiela dobrze sprawuje obecną swoją rolę niech tak pełni dalej, SLD ? - nie widzę - Więc Kto ? bo tylko piszecie że jest be i be i że wątpliwości macie bez propozycji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) tarnowianin :
rycho zrobił ładne fontanny, a po za tym pustka, pustka, pustka i tylko pustka........................ ...........

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) tarnowianin 2 :
wypełniona przez problem Horbacewicza -tj. kompromitacją urzędu, oraz tykającymi autobusami

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) J :
do "tarnowianin" - w moim poście wnosiłem o wykazanie zasług poprzedników - przypuszczam, że jeśli ich nie wymieniłeś to ich nie było - bo tak naprawdę ich nie było. Porównaj Tarnów dziś a ten co był 16, 12, 8, 4 lata temu i trudno tu sądzić, że się Tarnów cofa. A poza tym szkoda tej polemiki bo nie ma sensu. Pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) ooo :
To nam się już kampania rozpoczęła. Jedni mają swoje bilbordy, a drudzy książeczki:) Grunt, to dobra promocja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) szumowina :
Będę kandydowała na prezydentke( feministki,te od Środy i Dunin- dobrze napisałam?) Tarnowa.Cz ymieszkańcy Tarnowa złoża się i dla mnie na druk mojego Alfabetu- o wszelkich czarnych dziurach,ciemnych plamach miasta itp.- w mijającej kadencji? Bo skoro złozyliśmy się na Alafaber obecnego prezydenta,a wkróce kandydata, to niby dlaczego nie mielibysmy z naszych podatków ufundowac taki fragment kampanii także mnie, prostej babie- szumowinie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) ooo :
nie obraź się szumowino, ale gdyby mieli to zrobić z własnej woli, to raczej nie licz na sukces ...Wydawniczy oczywiście:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) no :
czy myślicie, że prezydent sam wymyśla te dyrdymałki?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2010) Jola :
Jeszcze się taki nie narodził...... znacie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2010) Liczyrzepa :
Najciekawsze jest miasto w liczbach. 160 mln zl inwestycji i tylko 1,9 mln ze srodkow unijnych ... a przeciez w kampanii obecny prezydent miasta obiecywal ze bedzie pozyskiwal srodki z UE bo to jest jego priorytet (dla przykladu jego poprzednik w calej kadencji pozyskal ponad 180 mln zl - srednio 45 mln zl rocznie ... pan R.Ś. w takim tempie zeby dobic do tych 180 mln to musialby do emerytury byc prezydentem - i to mojej, a nie jego :P )

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2010) Voru :
Widze, że cała masa frustratów upodobała sobie Intarnet do wylewania swoich żali. Jątrzcie i lejcie jad, a prawda jest taka że Ścigała konkurencji obecnie nie ma żadnej. A na pewno nie ze strony PiS-u, który w Tarnowie jest jeszcze większym pośmiewiskiem niż na arenie ogólnopolskiej. Wystarczy wspomnieć wybryki p-osło-prezydento-radnego Józka Rojka i jego kompromitacje po ubiegło-wyborczej porażce prezydenckiej z której śmiała się cała Polska. Ta chłop sie rwał do koryta, że zapomniał przeczytać jednej ustawy - i to ma być poseł, który nam ustawami pracuje? Ludzie to przecież jakiś koszmar.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2010) szumowina :
Toś ty,Vorek, wylał całą swoją żółć teraz.A ja raz jeszcze zapytam: czy jako kandydatka na prezydentkę mogę liczyć, że mi lud ufunduje ksiażeczkę pod tytułem Alfabet-tak jak to ( bez wiedzy ludu) zrobiono Ścigale Ryszardowi, kandydatowi na prezydenta?Niechże ktoś, nawet i najbardziej zagorzały zwolennik Grada i PO zechce łaskawie odpowiedzieć na proste pytanie: czy to jest w porzadku, że Urząd Miasta za pieniądze podatników robi Ścigale kampanię wyborczą? Oczywiście, to nie jest taka afera jak ta z chłopakami z Platformy typu Miro,Zbycho , Rychu i im podobni- ale to paskudne przecież.Nieetyczne,choć wiem, że używam określenia śmiesznego, bo w tym gronie kolesiów etyka już od dawna nie istnieje. To tak samo żałosne, jak bilbord z panią Czechową,która reklamuje swoją osobę przy okazji "kromki chleba".Z propagandowego ( bo to propaganda, nie żaden tam pijar czy jak mu...) punktu widzenia ma wyglądać to tak :"patrzcie, jak jestem fajna, ja- Anna Czech.Biednym pomagam,kromką chleba się z nimi podzielę".Lud ma to kupić, czyli wzruszyćsię do łez i głosować na tę Annę Wspaniałą. A przeciez taka pomoc potrzebujacym powinna odbywac się w ciszy,bez takich fanfar obrzydliwych jak ten bilbord z kandydatką na prezydentkę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2010) patryjotka :
pan prezydent na ktorego głosowałam nie sprawdził się jest zakochany w sobie i najważniejsze dla niego to to czy dobrze wyglądam, tak samo się zachowywał jako prezes ZAT kompetencje zerowe ale liczył się wygląd zewnętrzny dobrze że tam miał sztab doradców i jakoś szło, a na stanowisku prezydenta ma jednego wiernego dardcę od PR p dorotkę. Najgorsze jest to, że nie ma kontrkandydata, bo pani Czech jeszcze gorsza od niego i tym sposobem wygra te wybory mogą się cieszyć jego znajomki którym będzie załatwiał stanowiska tak jak to czyni teraz przypatrzcie się ilu znajomków powsadzał na intratne stołeczki ostatnio Mościska Przychodnia Zdrowia, a zawsze mówił że nepotyzm jego nie dotyczy hahaha

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2010) za jola :
Jeszcze się taki nie narodził....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-01-2010) kitka :
co by joli dogodził :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-01-2010) bobi :
U- jak UNIA TARNÓW- zapamiętamy ci to do końca życia grabarzu tarnowskiej piłki!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947