Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Biblioteki nie będą łączone z instytucjami kultury    -   12/1/2010
Dobry początek roku dla bibliotek
Rządowa propozycja wprowadzenia poprawki do ustawy o działalności kulturalnej z września ubiegłego roku, która zezwoliłaby na łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury, czyli de facto na likwidację znacznej części bibliotek publicznych w małych miejscowościach, jak pisaliśmy jakiś czas temu, wzbudziła w środowisku duże niezadowolenie. Pod wpływem protestów – m.in. pisarzy, redaktorów, tłumaczy i czytelników, 28 grudnia, w czasie dyskusji na antenie radia TOK FM minister Zdrojewski zmienił zdanie, a także zadeklarował działania na rzecz poprawy sytuacji w bibliotekarstwie. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej na razie biblioteki udało się obronić.

Ogloszenie

Pierwszym politykiem, który wystąpił w obronie bibliotek publicznych był poseł Józef Rojek. Wielokrotnie w tej sprawie zabierał głos w sejmie, interweniował u ministra Zdrojewskiego oraz przewodniczącej Komisji Kultury. W jednym ze swoich sejmowych oświadczeń mówił -Tutaj kończy się polityka, a chodzi o interes małych, biednych, wiejskich bibliotek i tym samym o ich czytelników.
Jako kolejne wystąpiły środowiska bibliotekarzy, czytelnicy i sympatycy bibliotek. Z inicjatywy Związku Bibliotek Polskich dnia 15 grudnia 2009 roku został przeprowadzony ogólnopolski protest, który polegał na „zapychaniu” skrzynek poczty elektronicznej Ministerstwa Kultury listami protestacyjnymi w obronie bibliotek. W tym samym czasie dziennikarz i pisarz Tomasz Piątek (autor znanej powieści „Heroina”) skierował na ręce premiera Tuska list otwarty w obronie bibliotek, w którym między innymi napisał, że ”Polski nie stać na pełnienie roli niewyedukowanego pariasa Europy, a Polaków na bycie narodem barbarzyńców”. Pod listem podpisało się kilkuset znanych przedstawicieli środowisk literackich i artystycznych, między innymi: Krystyna Janda, Wanda Chotomska, Maria Janion, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Andrzej Sapkowski, Maria Nurowska, Manuela Gretkowska i Monika Szwaja. List protestacyjny w tej sprawie wysłały do ministra kultury również Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie i biblioteki powiatu tarnowskiego.

W rezultacie tych działań, 28 grudnia, w czasie dyskusji na antenie radia TOK FM minister Zdrojewski zmienił zdanie, czyli opowiedział się przeciw łączeniu bibliotek z innymi instytucjami kultury, przeciw ich likwidacji w małych miejscowościach, jak również zadeklarował działania na rzecz poprawy sytuacji w bibliotekarstwie. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej na razie biblioteki udało się obronić.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl