Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kulisy STASI i tajemnica zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki    -   12/1/2010
Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza
Przypominamy, już jutro, 13 stycznia o godz. 17:00 tarnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku (Plac Kazimierza 5, Ip) zaprasza na prezentację filmu dokumentalnego „Jak naprawdę zginął ks. Popiełuszko?” oraz spotkanie i dyskusję z PIOTREM LITKĄ, autorem książki „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską” (wyd. 2009), który po raz pierwszy ujawnił materiały z archiwum enerdowskiej tajnej policji politycznej Stasi dotyczące śmierci ks. Jerzego. Gospodarzem dyskusji będzie ksiądz prof. Michał Bednarz.

Posłuchaj wypowiedzi Piotra Litki :

Ogloszenie
>

Dziennikarskie śledztwo Piotra Litki, gościa tarnowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,  autora książki demaskującej okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki pokazuje, w jaki sposób i jak bardzo STASI infiltrowała Polskę, jak dobrych miała informatorów, jak dobrze potrafiła ocenić sytuację w naszym kraju…

A oto, co mówi sam Piotr Litko (wypowiedź z dnia 11 stycznia 2010): ”Książka „Ksiądz Jerzy Popiełuszko – dni, które wstrząsnęły Polską” ma dwie warstwy. Pierwsza to warstwa czysto dokumentalna, reporterska. To próba odtworzenia tego wszystkiego, co wydarzyło się w Polsce od uprowadzenia księdza Popiełuszki po jego pogrzeb i wreszcie wyrok w procesie toruńskim, a więc wydarzenia, które rozegrały się na przełomie 1984 i 1985 roku, ale nie tylko, bo w książce próbuję również odtworzyć to wszystko, co wydarzyło się z prowadzonym śledztwem w sprawie uprowadzenia i zabójstwa księdza, które rozpoczęło się w latach 90-tych. Pokazuję, jakie były szanse na szczęśliwe doprowadzenie tego śledztwa do końca i na ewentualne postawienie zarzutów osobom innym niż te, które zostały skazane w procesie toruńskim.
Druga warstwa książki to nieznane dokumenty odnalezione przeze mnie w archiwum STASI w Berlinie. Pokazują one w znakomity sposób jak bardzo STASI infiltrowała Polskę, jak dobrych miała informatorów, jak dobrze oceniała sytuację w naszym kraju. Wreszcie trzecia warstwa książki, pokazująca pewien model funkcjonowania służb specjalnych, który według mnie niespecjalnie się zmienił. Zmieniła się oczywiście technika, zmieniły się pewne sposoby działania, ale wiele schematów, wiele zachowań pozostało takich samych jak te, których użyto wobec księdza w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku.
Książka zainteresuje, tak sądzę nie tylko czytelników, którzy w tamtych czasach żyli, którzy tamten czas doskonale pamiętają, ale również może zainteresować czytelnika młodego, który urodził się już po roku 1989, dla którego wydarzenia sprzed 26 lat są już historią”.
 
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(13-01-2010) lapaczczerwonych :
ciekawe na spotkanie przyjda byli tarnowscy SBecy? :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2010) przepraszam bardzo :
tylko nie SBecy, tylko nie SBecy: historycy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2010) eradycator :
W kontekście zbliżających się Centralnych uroczystości Dnia Judaizmu warto przypomnieć o działalności TW o ps. Jankowski, czyli ks. Michała Czajkowskiego , który bardzo kocha Naród Żydowski. Do dokumentów obciążających ks. Czajkowskiego dotarł w IPN dr Tadeusz Witkowski. W ŻW opublikował on porażające efekty swych badań. Wynika z nich, że jeden z najbardziej znanych polskich duchownych, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, był w latach PRL jednym z najcenniejszych agentów SB. Akta dotyczące ks. Czajkowskiego znajdują się w IPN pod numerem 00169/83. Wynika z nich, że duchowny współpracował z SB w latach 1960-1984 pod pseudonimem Jankowski. Donosił m.in. na metropolitę wrocławskiego, abpa Bolesława Kominka . Bulwersujące są szczegóły dotyczące donosów na ks. Jerzego Popiełuszkę. Od końca lat 70. oficerem prowadzącym ks. Czajkowskiego był Adam Pietruszka, który kierował późniejszą operacją zamordowania kapelana Solidarności. Ks. Czajkowski przekazywał mu szczegółowe opisy planów ks. Popiełuszki, także planów działania na wypadek próby aresztowania przez SB. Ks. Michał Czajkowski zrezygnował ze współpracy zaraz po zamordowaniu ks. Popiełuszki przez bezpiekę. Z dokumentów wynika, że \"był wstrząśnięty zbrodnią\" .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl