Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnów gospodarzem centralnych obchodów Dnia Judaizmu    -   14/1/2010
Dzień Judaizmu w Tarnowie
Tarnów będzie gospodarzem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu organizowanych corocznie 17 stycznia. Będą koncerty, wystawy, dyskusja panelowa i wspólna modlitwa. Jak czytamy w nadesłanym przez Diecezjalny Serwis Informacyjny komunikacie, obchodom przyświeca cytat z Księgi Rodzaju opisujący powołanie Abrahama: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę”. Organizatorem obchodów Dnia Judaizmu w Tarnowie jest biskup tarnowski oraz Kuria Diecezjalna w Tarnowskie przy współudziale prezydenta miasta Tarnowa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zamieszczamy dziś program uroczystości.

Posłuchaj, co o Dniu Judaizmu mówi ksiądz Piotr Łabuda :

Ogloszenie

„To dzień wspólnej modlitwy i poznawania siebie. Zgłębiając Stary Testament i judaizm poznajemy swoją wiarę. Są rzeczy, które nas łączą i różnią, ale trzeba koncentrować się na tym, co nas zbliża. Mamy wspólnego Boga” - mówi ks. Piotr Łabuda jeden z głównych organizatorów Dnia Judaizmu. Z kolei wiceprezydent Dorota Skrzyniarz podkreśla prestiżowy dla naszego miasta charakter tego wydarzenia.
Jak czytamy w komunikacie Diecezjalnego Serwisu Informacyjnego, przygotowanym przez Ewę Biedroń, obchody rozpoczną się w sobotę 16 stycznia projekcją filmu „Cud purymowy” w reżyserii Izabelli Cywińskiej oraz koncertem muzyki klezmerskiej SHOLEM, które odbędą się w tarnowskim Kinie Marzenie.
Z kolei w niedzielę 17 stycznia, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie o godz. 10 rozpocznie się spotkanie poświęcone Biblii; w Seminarium otwarta zostanie ponadto wystawa pt. „Cmentarze żydowskie i synagogi dawnej Galicji”.
Dzień Judaizmu będzie też okazją do modlitwy. Mieszkańcy Tarnowa i uczestnicy ogólnopolskich obchodów będą mogli odwiedzić tarnowski Kirkut, znajdujący się obok kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej oraz modlić się przy Bimie, pozostałej po synagodze.
Po południu, o godz. 15.30 w tarnowskiej katedrze odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego. Radio RDN Małopolska będzie je transmitować. Warto zaznaczyć, że komentarz do jednego z czytań wygłosi przedstawiciel strony żydowskiej.
Po nabożeństwie (16.30) zaplanowano dyskusję panelową przedstawicieli katolików i Żydów w Sali Lustrzanej. Wezmą w niej udział m.in. Piotr Kadlčik, Pan Rabin Michael Schudrich, biskup tarnowski Wiktor Skworc oraz przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło.
Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu będzie koncert kantora z towarzyszeniem Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses oraz Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.
Podczas uroczystości w auli WSD tytuł Człowieka Pojednania zostanie przyznany rabinowi dr. Alon Goshen Gottsteinowi z Międzyreligijnego Instytutu Elijah.

Organizatorzy zachęcając do udziału w uroczystościach jednocześnie informują, iż ze względów bezpieczeństwa oraz przyczyn organizacyjnych, może się zdarzyć iż nie wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w niektórych uroczystościach czy spotkaniach – pierwszeństwo mają zaproszeni goście i osoby z akredytacjami.
Prawdopodobnie nasza redakcja będzie miała szansę porozmawiać w cztery oczy z przedstawicielem strony żydowskiej o wszystkim tym co łączy – i co dzieli obecnie Chrześcijan i Żydów.

PROGRAM

Sobota, 16 stycznia
16:00-18:00 - Kino Marzenie: Projekcja filmu „Cud Purymowy”. Po filmie spotkanie z Panią Izabelą Cywińską.
Koncert muzyki klezmerskiej – SHOLEM.

Niedziela, 17 stycznia
10:00 – Aula Wyższego Seminarium Duchownego – „Spotkanie wokół Biblii”.
Otwarcie wystawy fotografii Piotra Droździka „Cmentarze Żydowskie i synagogi dawnej Galicjii” – wprowadzenie: ks. Tadeusz Bukowski, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie.
11:30 – Sala Lustrzana – konferencja prasowa.
14:45 – Kirkut – Modlitwa w ciszy
15:00 – Bima – modlitwa
15:30 – Katedra – Nabożeństwo Słowa Bożego
16:30 – Sala Lustrzana – Panel: wspólna dyskusja - Piotr Kadlĉik, rabin Michael Schudrich, rabin A. Goshen Gottstein, Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, ks. bp Wiktor Skworc, ks. bp. Mieczysław Cisło. Prowadzący: dr Zbigniew Nosowski.
18:30 – Aula Seminarium Duchownego – koncert: Chór katedralny Pueri Cantores Tarnovienses, Tarnowska Orkiestra Kameralna, kantor: Azi Schwartz, fortepian: Kalina Marszałek, recytacja psalmów. Prowadzący: ks. T. Bukowski.
W czasie koncertu odbędzie się przyznanie tytułu honorowego Człowieka Pojednania za rok 2009 Panu Rabinowi dr A. Goshen Gottsteinowi, który przyznała Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Poniedziałek, 18 stycznia
9:00-11:00 – Sala Lustrzana – spotkanie przedstawicieli wspólnoty judaistycznej oraz katolickiej z młodzieżą Tarnowa.

MP

Na zdjęciu: (w środku) współorganizator Dnia Judaizmu ks. Piotr Łabuda podczas konferencji prasowej. Foto: M. Gniadek
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 25)Dodaj komentarz
(14-01-2010) Były SBek w tVP1 :
W ramach ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu 17 stycznia zostanie na żywo wyemitowany z tarnowskiego rynku niedzielny magazyn TVP "Między ziemią a niebem" W magazynie zostaną przybliżone żydowskie korzenie Tarnowa oraz ciekawostki związane z wieloletnim współistnieniem katolików i Żydów w galicyjskim mieście. Gościem magazynu będzie były SBek Kazimierz Bańburski.Obecnie kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie. "Gdy w roku 1976 ZOMO torturowało robotników w Radomiu i Ursusie, dzisiejszy tarnowski ?autorytet historyczny i moralny" wstępował w szeregi esbeckie. 3 września tego właśnie roku przyrzekał przed pułkownikiem Edwardem Kubrakiem w Tarnowie: ?...ślubuję zwalczać wrogów (Polski Ludowej)...", a 13 września dzisiejszy kustosz muzeum tarnowskiego został inspektorem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Po ukończeniu studiów historycznych (!) Bańburski sam prosił o przyjęcie go do PRL-owskiego aparatu bezpieczeństwa takimi oto słowy: ?Prośbę swą motywuję zamiłowaniem do charakteru pracy"(sic!). Od 21 marca do 21 kwietnia 1977 roku, w Gródku nad Dunajcem dzisiejszy ?autorytet historyczny" przeszedł specjalny kurs dla funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Do roku 1980 ?dorobił się" stopnia podporucznika i stanowiska starszego inspektora w tarnowskiej esbecji." .http://interia360. pl/artykul/byly-esbek-autoryte tem-historycznym-w-tarnowie,15 305

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-01-2010) czytelniczka :
przecież na konferencji mówili o zmianach - inny kantor będzie w niedzielę.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) Szkot z walijskim paszportem :
Po co się tak na siłę forsuje przyjaźń i współpracę dwóch kultur. Fakt, że mieszkaliśmy obok, ale z tego co mi babcia opowiadała, to nie było wielkiej sympatii nigdy. Może jakieś wyjątki, ale nie jako ogół.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) szumowina :
Ta Ziemia Obiecana to była Palestyna.Teraz tam żydzi buduja mur,odgradzający ich od reszty świata.Kiedy Czesi z małego miasteczka mały murek budowali, żeby się odseparowa od uciążliwego sąsziedztwa Cyganów, Adaś Michnik, Mały Autorytet Moralny ( w przeciwieństwie do Dużych,takich jak.Gen.Jaruzelski i Kiszczak) rozdzierał szaty na łamach GW. Z tego pierwszego wpisu widzę, że odezwał się dawno zapomniny magister, syn znanego w Tarnowie aparatczyka i zięć byłego 1 sekretarza KmPZPR, obecnie na zesłaniu w Bniu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) cola :
Chodzi, oczywiście o Mareczka,naszego tak zwanego doktorka

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) cola :
Chodzi, oczywiście o Mareczka,naszego tak zwanego doktorka

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) cola :
Chodzi, oczywiście o Mareczka,naszego tak zwanego doktorka

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) coa-szumowina :
Do pięt nie dorosłaś/eś M.C.Pierwszy wpis nie jest jego autorstwa.A co Wam się w nim nie podoba?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) Legalny Banita :
Katolicy maja tego samego Boga co Żydzi. Jednak według rozumowania Żydów oni nie mają tego samego Boga co katolicy. Spróbujcie Żyda przekonać, że Jezus Chrystus jest Bogiem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) Legalny Banita :
"Żydzi" powinno być z małej litery.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) Legalny Banita :
Organizowanie Dnia Judaizmu przez księzy katolikich jest strzałem w stopę. Jeżeli promoujemy coś co jest niezgodne z naszą wiarą to może zorganizujmy też Dzień Rozwiązłości albo Dzień Złodzieja. Przecież i złodzieje są ludźmi i wiele wspólnego mają z nami. Szczególnie związani są z nami przez nasz majątek - to bardzo silna więź i nie lekceważyłbym tego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) szumowina :
Ja, szumowina, wyrastam poza pięty M.C, nie można więc mówić, że do pięt mu nie dorastam.. Poza tym, jeśli piszemy o żydach,chrześcijanach lub muzułmanach- piszemy o njch wszystkich z małych liter.PisanieiŻyd i chrześicijanin - przez duże Ż i małę ch spowoduje, że Adaś Michnik bedzie się gniewał,a gniew tego małego autorytetu moralnego spowoduje burzę.I nazwie nas Antychrześcinanami.A to jest karalne!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) HARA :
Żydzi mają kasę, bo przecież większość banków w ameryce jest w łapach żydowskich, a jak powszechnie wiadomo KLER jest pazerny, to sprowadzi nam żydów do Tarnowa, weźmie kasę a plagę żydowską pozostawi nam obywatelom. Nię słuchajcie KLERA tylko zapytajcie swoich dziadków czym jest żyd. Wielkie NIE dla żydów w Tarnowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) co-cola :
a czy rabini w Jeryualem organizują Dzień Chrześcijaństwa?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) boga się bójcie :
Podobno ten Dzień Judaizmu miał być świetnym pomysłem na promocję Tarnowa.Był?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) do Legalnego Banity :
Dzień Rozwiązłości!!! genialny pomysł... pół Polski zjechałoby do Tarnowa... i co by się działo!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) Legalny Banita :
Szumowina zauważyłem swój błąd o czym było wcześniej, ale dzięki za uwagę. Co by było gdyby ustanowili Dzień Rozwiązłości? Sodoma i Gomora - niezła promocja dla Tarnowa i problemy by zniknęły gdyby Pan Bóg tak samo się zechiał obejść z naszą mieściną jak z Sodomą i Gomorą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) stanczyk krzysztof :
dzien judaizmu promocja dla tarnowa-ha,ha,ha...PODOBNO JAK BOG CHCE KOGOS UKARAC TO MU ROZUM ODBIERA-to pewnie miłosnikom dnia judaizmu to sie przytrawiło.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2010) stanczyk krzysztof :
ks. Piotr Łabuda a moze lepiej by wyglądało rabin Piotr Łabuda-tak przynajmniej po EUROPEJSKU i EKUMENICZNIE brzmi lepiej :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2010) Mordechaj :
Czy Ta pani jest od tarnowskiego PR? ha ha ha :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2010) eradycator :
jakoś nic nie słychać o rozpoczynającym się tygodniu jedności chrześcijan . do Tarnowa przyjechał biskup Leon Dubrawski z Kamieńca Podolskiego któremu w maju U ? ukraińcy spalili jeden z dwóch kościołów ( potem jeszcze podrzucili ciało martwego podpalacza ) ale kogo może tu zainteresować odbudowa spalonego przez ukraińców kościoła , nawet nie wypada o tym wspominać , z niedobitkami polaków na wschodzie nie zrobi się żadnego geszeftu , ( podobnie jak z Haitańczykami ) a Banderasy się obrażą , i demokracja im się nie utrwali . Trzeba pochwalić Stanisława Bańbora za zangazowanie w niniejszej sprawie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2010) Jacek :
Shalom Alechem ;-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2010) Z.Siemianowski :
Z ubolewaniem stwierdzam iż wpisujący się internauci nie wiedzą kim jest Bóg.Odpowiadam iż Bóg jest bytem absolutnym,Stwórcą świata,stoi za stworzeniem materii i jej rozprzestrzenieniem się oraz za cały stworzeniem Ziemi.Natomiast Jezus Chrystus (Christos) z greckiego to mesjasz ,pomazaniec przyszedł na świat około 2015 lat temu.Trzeba bylo 400 lat aż uznano Go za prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka.Jezus stale modliłł się do Ojca.Wyrażna antropomorfizacja która była konieczna w ówczesnym czasie.Chrześcijanie wierzą iż Bóg jest w Trójcy św jedyny, ale Jezus nigdy nie mówił ,że jest Bogiem co najwyżej dawał do zrozumienia iż jest Synem Bożym i cały czas pokazywał drogę do Ojca.Pokazywanie Boga Ojca jako czcigodnego staruszka z białą bródką było dobre ponad 2000 lat ,ale nie dziś.Dlaczego Żydzi nie uznali Jezusa za obiecanego Mesjasza.Prosta sprawa ,nie spełnił obietnic mesjańskich co do narodu żydowskiego.Chrześcijaństwo to przeniesienie wiary w jednego Boga na cały świat.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2010) Z.Siemianowski :
Dalszy ciąg.Wydarzenie jakie było ponad 2000 lat temu,narodzenie Jezusa póżniej nazwanego Christosem spowodowało przeniesienie wiary w Boga jedynego na tzw pogan,początkowy kościół to sekta rozprzestrzeniająca się wśród Żydów ówczesnych zgodnie z planem Bożym, przenieść wiarę w Boga na pogan bo ówczesny judaizm tego nie mógł ,wiara żydowska rozprzestrzeniała się przez urodzenie ,narodowość.Św Paweł,mało kto wie ,że to Saul,Szaweł utwierdził wiarę w Jezusa bo zmartwychwstał ,świadkami było wielu ludzi.To my chrześciaanie powinniśmy lizać ręce ówczesnym Żydom, że skazali Jezusa na śmierć na krzyżu, bo bez krzyża nie ma chrześcijaństwa.Do tego internauci nie wiedzą iż Żyd to narodowość, a żyd małą literą to tak jak katolik ,wyznanie.Jestem przerażony jak w Tarnowie mocna jest endecja, skrajny, nacjonalistyczny odłam wierzących chrześcijan.Mam nadzieję, że zmieni się to po wyborach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2010) Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie. :
A cóż to za "katecheza" panie Siemianowski, w jakim celu ten prowokacyjny bełkot i dla kogo to podlizywanie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl