To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Dziś, kiedy nie wszyscy wierzą w Boga, potrzeba wspólnego działania chrześcijan i Żydów" aktualizacja   -   18/1/2010
Dzień Judaizmu w Tarnowie
Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav – Ner, Rabin dr Alon Goshen – Gottstein – żydowski teolog, jeden z czołowych uczestników i animatorów dialogu międzyreligijnego w skali międzynarodowej; Piotr Kadlcik – Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Rabin Michael Schudrich – naczelny Rabin Polski gościli w Tarnowie podczas XIII Dni Judaizmu w Kościele Katolickim. Podczas zorganizowanej w niedzielę konferencji prasowej, do której będziemy jeszcze wracać w osobnym artykule, prezydent Tarnowa podkreślał udział Żydów w budowaniu naszego miasta, w życiu gospodarczym, kulturalnym, społecznym.

Ogloszenie
>

Przypomnijmy, że do II wojny światowej blisko połowę mieszkańców naszego miasta stanowili Żydzi. ”Obszarami głównej aktywności ekonomicznej ludności żydowskiej w II Rzeczpospolitej był handel, w mniejszym stopniu rzemiosło i usługi. Dane statystyczne pokazują daleko posuniętą koncentrację Żydów w handlu (ponad 40%). W województwach wschodnich, także w Tarnowie, byli właściwie monopolistami w obrocie towarowym (ponad 88%). Dominowali zwłaszcza w handlu obnośnym, w hurtowym ich pozycja była słabsza. Z kolei w produkcji przemysłowej , a częściej jeszcze rzemieślniczej, najsilniej reprezentowani byli w gałęziach odzieżowej i skórzanej, niewiele mniej w branży spożywczej. Z innych, nowych i specyficznych dziedzin wytwórczości, warto wspomnieć o kinematografii oraz przemyśle fonograficznym, częściowo także chemicznym” – zwrócił uwagę w swoim przemówieniu Gospodarz Tarnowa.
„Starsi bracia w wierze” obecni byli również w naszym samorządzie. „Od 1906 roku do II wojny światowej wiceburmistrzem miasta był zawsze Żyd. Pierwszym był dr Eliasz Goldhammer, po nim urząd ten sprawowali: Julisz Silbiger, dr Hermann Mutz, dr Zygmunt Silbiger i dr Edward Szalit. Działalność żydowskich i polskich radnych w Radzie Miasta Tarnowa kierujących się interesem miasta świadczyła o kształtowaniu się postaw obywatelskich i szerzeniu tolerancji. Potwierdzały to podziały funduszy miejskich uwzględniające potrzeby obu społeczności (fundacje posagowe dla ubogich panien obydwu wyznań, fundacje dla ubogich, stypendia dla uczniów, a także dofinansowanie dużych przedsięwzięć – przebudowa wieży katedralnej i dokończenie budowy synagogi) – mówił Prezydent Ryszard Ścigała.

„Dziś, kiedy nie wszyscy wierzą w Boga, potrzeba wspólnego działania chrześcijan i Żydów" - stwierdził z kolei naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas konferencji prasowej. W podobnym duchu wypowiadał się biskup Wiktor Skworc: „Jesteśmy zobowiązani, żeby w świecie, który odchodzi od wartości, być świadkami etyki, która jest zapisana w dekalogu” - powiedział bp Skworc.

Program dnia, a właściwie „Dni Judaizmu” był bogaty – w sobotę Kinie Marzenie wyświetlony został film „Cud purymowy”, gościem była reżyser Izabela Cywińskiej, zaś na temat wątków żydowskich w polskim kinie opowiadali: krytyk filmowy Jerzy Armata oraz Roman Włodek, historyk filmu z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Ukoronowaniem wieczoru okazał się jednak recital zespołu SZOLEM, grającego tradycyjną muzykę klezmerską z własnymi aranżacjami oraz rozmowa z reżyserką filmu – Izabelą Cywińską. Z okazji XIII Dni Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce, staraniem Urzędu Miasta Tarnowa, wydana została również jednodniówka – „Wiadomości Tarnowskie”, numer specjalny w całości poświęcony obchodom.
W niedzielę odbyło się spotkanie „Wokół Biblii”, otwarto wystawę o tematyce żydowskiej w auli Wyższego Seminarium Duchownego, miała miejsce również modlitwa na tarnowskim kirkucie i przy Bimie. Głównym punktem obchodów było nabożeństwo Słowa Bożego w tarnowskiej katedrze. Po jego zakończeniu odbyła się dyskusja panelowa przedstawicieli katolików i Żydów w Sali Lustrzanej. Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu był koncert, podczas którego wręczono tytuł "Człowieka Pojednania". Otrzymał go rabin Alon Goshen Gottstein z Międzyreligijnego Instytutu Eliasza.
Natomiast w poniedziałek odbyło się w sali lustrzanej spotkanie z młodzieżą. Jak czytamy w komunikacie magistratu, młodzież pytała m.in. o stosunek Żydów do Polski i Polaków. O to jak sami Żydzi postrzegają Polskę oraz na ile otwarci są na szukanie i podtrzymywanie kontaktów z naszym krajem. „Pytano o warunki i potencjalne możliwości zacieśnienia związków młodych mieszkańców Tarnowa z rówieśnikami w Izraelu oraz o działania, jakie Urząd Miasta podejmuje, by Tarnów stał się ciekawym i ważnym miejscem, które odwiedzić powinien każdy Żyd.” Nie obyło się bez pytań o teologiczne, obrzędowe oraz doktrynalne różnice chrześcijaństwa i judaizmu, na które na przemian odpowiadała Miriam Gonczarska oraz ksiądz Henryk Szmulewicz. Goście spotkania w żywiołowy sposób tłumaczyli młodzieży również zasady koszerności oraz tajniki kuchni żydowskiej, która wbrew pozorom bardzo wiele wspólnego ma z polską sztuką kulinarną. Przedstawiciele strony żydowskiej wyrazili także chęć odwiedzenia Tarnowa podczas święta Purim, które z powodzeniem odbyło się przed rokiem.
Poniedziałek był również dniem, w którym przedstawiciele środowisk żydowskich złożyli wizytę w zakładzie karnym, chcąc podziękować za pomoc więźniów w pracach porządkowych na kirkucie.



Co ciekawe, uczestników Dnia Judaizmu w Polsce pozdrowił Ojciec Święty Benedykt XVI, wspominając o spotkaniu w Tarnowie na zakończenie modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie.
Warto dodać, że że tarnowskie uroczystości obficie relacjonowane były w mediach ogólnopolskich.

Organizatorem obchodów XIII Dnia Judaizmu w Tarnowie był biskup tarnowski oraz Kuria Diecezjalna przy współudziale władz Tarnowa.

Do tematu Dnia Judaizmu, w formie podsumowania powrócimy jeszcze w osobnych artykule w dniu jutrzejszym (we wtorek).

Na podstawie informacji Diecezjalnego Serwisu Informacyjnego, Urzędu Miasta Tarnowa oraz własnych – redakcja.

Foto: Diecezjalny Serwis Informacyjny
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, March 19, 2024 08:37:03
IP          : 54.226.25.246
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html