Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Dziś, kiedy nie wszyscy wierzą w Boga, potrzeba wspólnego działania chrześcijan i Żydów" aktualizacja   -   18/1/2010
Dzień Judaizmu w Tarnowie
Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav – Ner, Rabin dr Alon Goshen – Gottstein – żydowski teolog, jeden z czołowych uczestników i animatorów dialogu międzyreligijnego w skali międzynarodowej; Piotr Kadlcik – Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Rabin Michael Schudrich – naczelny Rabin Polski gościli w Tarnowie podczas XIII Dni Judaizmu w Kościele Katolickim. Podczas zorganizowanej w niedzielę konferencji prasowej, do której będziemy jeszcze wracać w osobnym artykule, prezydent Tarnowa podkreślał udział Żydów w budowaniu naszego miasta, w życiu gospodarczym, kulturalnym, społecznym.

Ogloszenie

Przypomnijmy, że do II wojny światowej blisko połowę mieszkańców naszego miasta stanowili Żydzi. ”Obszarami głównej aktywności ekonomicznej ludności żydowskiej w II Rzeczpospolitej był handel, w mniejszym stopniu rzemiosło i usługi. Dane statystyczne pokazują daleko posuniętą koncentrację Żydów w handlu (ponad 40%). W województwach wschodnich, także w Tarnowie, byli właściwie monopolistami w obrocie towarowym (ponad 88%). Dominowali zwłaszcza w handlu obnośnym, w hurtowym ich pozycja była słabsza. Z kolei w produkcji przemysłowej , a częściej jeszcze rzemieślniczej, najsilniej reprezentowani byli w gałęziach odzieżowej i skórzanej, niewiele mniej w branży spożywczej. Z innych, nowych i specyficznych dziedzin wytwórczości, warto wspomnieć o kinematografii oraz przemyśle fonograficznym, częściowo także chemicznym” – zwrócił uwagę w swoim przemówieniu Gospodarz Tarnowa.
„Starsi bracia w wierze” obecni byli również w naszym samorządzie. „Od 1906 roku do II wojny światowej wiceburmistrzem miasta był zawsze Żyd. Pierwszym był dr Eliasz Goldhammer, po nim urząd ten sprawowali: Julisz Silbiger, dr Hermann Mutz, dr Zygmunt Silbiger i dr Edward Szalit. Działalność żydowskich i polskich radnych w Radzie Miasta Tarnowa kierujących się interesem miasta świadczyła o kształtowaniu się postaw obywatelskich i szerzeniu tolerancji. Potwierdzały to podziały funduszy miejskich uwzględniające potrzeby obu społeczności (fundacje posagowe dla ubogich panien obydwu wyznań, fundacje dla ubogich, stypendia dla uczniów, a także dofinansowanie dużych przedsięwzięć – przebudowa wieży katedralnej i dokończenie budowy synagogi) – mówił Prezydent Ryszard Ścigała.

„Dziś, kiedy nie wszyscy wierzą w Boga, potrzeba wspólnego działania chrześcijan i Żydów" - stwierdził z kolei naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas konferencji prasowej. W podobnym duchu wypowiadał się biskup Wiktor Skworc: „Jesteśmy zobowiązani, żeby w świecie, który odchodzi od wartości, być świadkami etyki, która jest zapisana w dekalogu” - powiedział bp Skworc.

Program dnia, a właściwie „Dni Judaizmu” był bogaty – w sobotę Kinie Marzenie wyświetlony został film „Cud purymowy”, gościem była reżyser Izabela Cywińskiej, zaś na temat wątków żydowskich w polskim kinie opowiadali: krytyk filmowy Jerzy Armata oraz Roman Włodek, historyk filmu z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Ukoronowaniem wieczoru okazał się jednak recital zespołu SZOLEM, grającego tradycyjną muzykę klezmerską z własnymi aranżacjami oraz rozmowa z reżyserką filmu – Izabelą Cywińską. Z okazji XIII Dni Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce, staraniem Urzędu Miasta Tarnowa, wydana została również jednodniówka – „Wiadomości Tarnowskie”, numer specjalny w całości poświęcony obchodom.
W niedzielę odbyło się spotkanie „Wokół Biblii”, otwarto wystawę o tematyce żydowskiej w auli Wyższego Seminarium Duchownego, miała miejsce również modlitwa na tarnowskim kirkucie i przy Bimie. Głównym punktem obchodów było nabożeństwo Słowa Bożego w tarnowskiej katedrze. Po jego zakończeniu odbyła się dyskusja panelowa przedstawicieli katolików i Żydów w Sali Lustrzanej. Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu był koncert, podczas którego wręczono tytuł "Człowieka Pojednania". Otrzymał go rabin Alon Goshen Gottstein z Międzyreligijnego Instytutu Eliasza.
Natomiast w poniedziałek odbyło się w sali lustrzanej spotkanie z młodzieżą. Jak czytamy w komunikacie magistratu, młodzież pytała m.in. o stosunek Żydów do Polski i Polaków. O to jak sami Żydzi postrzegają Polskę oraz na ile otwarci są na szukanie i podtrzymywanie kontaktów z naszym krajem. „Pytano o warunki i potencjalne możliwości zacieśnienia związków młodych mieszkańców Tarnowa z rówieśnikami w Izraelu oraz o działania, jakie Urząd Miasta podejmuje, by Tarnów stał się ciekawym i ważnym miejscem, które odwiedzić powinien każdy Żyd.” Nie obyło się bez pytań o teologiczne, obrzędowe oraz doktrynalne różnice chrześcijaństwa i judaizmu, na które na przemian odpowiadała Miriam Gonczarska oraz ksiądz Henryk Szmulewicz. Goście spotkania w żywiołowy sposób tłumaczyli młodzieży również zasady koszerności oraz tajniki kuchni żydowskiej, która wbrew pozorom bardzo wiele wspólnego ma z polską sztuką kulinarną. Przedstawiciele strony żydowskiej wyrazili także chęć odwiedzenia Tarnowa podczas święta Purim, które z powodzeniem odbyło się przed rokiem.
Poniedziałek był również dniem, w którym przedstawiciele środowisk żydowskich złożyli wizytę w zakładzie karnym, chcąc podziękować za pomoc więźniów w pracach porządkowych na kirkucie.Co ciekawe, uczestników Dnia Judaizmu w Polsce pozdrowił Ojciec Święty Benedykt XVI, wspominając o spotkaniu w Tarnowie na zakończenie modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie.
Warto dodać, że że tarnowskie uroczystości obficie relacjonowane były w mediach ogólnopolskich.

Organizatorem obchodów XIII Dnia Judaizmu w Tarnowie był biskup tarnowski oraz Kuria Diecezjalna przy współudziale władz Tarnowa.

Do tematu Dnia Judaizmu, w formie podsumowania powrócimy jeszcze w osobnych artykule w dniu jutrzejszym (we wtorek).

Na podstawie informacji Diecezjalnego Serwisu Informacyjnego, Urzędu Miasta Tarnowa oraz własnych – redakcja.

Foto: Diecezjalny Serwis Informacyjny
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 13)Dodaj komentarz
(18-01-2010) ;] :
Łąka na niebie się kończy Ja tańczę, tańczę na słońcu Słowo na które czekałem Padło z Twoich ust w końcu Tańczę, ja tańczę na łące Przecież łąka to słońce Mądrze świat został stworzony Dzięki za to Ci Ojcze

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2010) stanczyk krzysztof :
czyzby ZYDZI zaakceptowali JEZUSA jako mesjasza?oraz odrzucili talmud???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2010) stanczyk krzysztof :
acha...i jeszcze jedno...JUDAISCI czy ZYDZI nie sa naszymi starszymi bracmi w wierze!!!!widocznie nie maja pojecia o czym mówia skoro powtarzaja wciaz te same "słówka".........

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2010) stanczyk krzysztof :
proponowałbym szanownemu Panu aby dialog rozpoczac od palestynczyków i zydowskiego niewielkiego i wcale nie rasistowskiego :) murku :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2010) greg :
A propos wieczornego koncertu. Okazało się, że z powodu braku informacji na plakatach organizatorów, że koncert jest TYLKO dla zaproszonych gości, zebrała się w holu seminarium grupa melomanów, przeciętnych Tarnowian( a nie ELITY) których wpuszczono do auli po dłuższych pertraktacjach (trwających pół godziny) - nie zjawił sie na bramie nikt z ORGANIZATORÓW, a Bogu ducha winni klerycy, pełniący rolę ochroniarzy nie wiedzieli wpuszczać - nie wpuszczać. Trzeba było poinformować wcześniej społeczeństwo Tarnowa, że takie imprezy to dla WYBRANYCH, a pozostałym wystarczy, żeby się zrzucili na ofiarę na seminarium od czasu do czasu... i tak za wysokie auli progi na Tarnowianina nogi....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2010) wojtek :
uprzejmie chcialbym poprosic pana Stanczyka o skomentownie wpisu Grega i czy przypadkiem godlo tego kraju nie powinno byc zmienione na kisc bananow.poprosze uprzejmie o odpowiedz

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2010) eradycator :
judaiśći z małej litery , nie każdy judaista ( żyd z małej litery ) jest Żydem etnicznym ( z dużej litery) wiekszośc to mieszańcy z konwertytami z różnych ludów i narodów jak Hazarowie , ale generalnie naszymi starszymi bracmi są mozaiści a nie judaiści czyli np Żydzi Egipscy którzy nawrócili sie na chrześcijaństwo czyli Koptowie , Aramejczycy , chrześcijanie w Indiach czyli Koścół Malabarski i jego wierni tez prawdopodobnie mają więcej krwi Aramejskiej i Judejskiej niż członkowie wspólczesnego narodu Żydowskiego , według wiary to właśnie te kościoły bedace niedobitkami pierwotnych kościołów są naszymi starszymi braćmi , nie moze być inaczej bo trudno było by wtedy odmówić braterstwa Islamistom muslimom którzy te sa dziećmi Abrachama według wiary, a według krwi Palestyńczycy napewno też są w duzej częsci potomkami Hebrajczyków , Aramejczyków i maja prawo czuć się u siebie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2010) szumowina :
Pewnie zostanę uznana za antysemitkę, ale w tytule tej informacji jest błąd. Kiedy piszemy chrześcijanie, żydzi, muzułmanie- to wszystko z małych liter. Kiedy piszmy Polacy, Żydzi, Arabowie- z dużych.Takie zestawienie: chrześcijanie i Żydzi to nie tylko błąd ortograficzny.To nieuprawnione wywyższanie żydów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2010) z tego kraju :
Nowoczesne w krzewieniu wiary katolickiej radio RDN Małopolska, transmitujące modlitwy z Katedry, gorliwie informowało słuchaczy by koniecznie wstąpili na wyjątkowy koncert do Seminarium. A tu masz ci los - n i e w p u s z c z a l i, klops (koszerny) :( Tak oto zajęci sobą organizatorzy i różne dalsze wojtki mimowoli znów zniechęcili do judaizmu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2010) zenek :
Mam prośbę do włodarzy miasta i władz kościelnych nie organizujcie więcej Państwo koncertów na które najpierw spraszacie pół miasta a potem jest to impreza wyłącznie dla S W O I C H .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2010) Tarnowianka :
tak jak ze wszystkim innym ... brak konkretnych informacji..... koncert nie wiadomo do końca dla kogo, film w kinie" Cud purymowy".. dla zaproszonych ? dla wszystkich?.......Świerczkowia cy...,ogłoszone GDZIE ,KIEDY i O KTÓREJ GODZINIE ale od poniedziałku do czwartku ( do południa ) nikt nie potrafił powiedzieć po ile bilety, za to po godzinie 12 oświadczono że bilety w zasadzie wyprzedane( Zakłady Azotowe) i pozostały tylko zaproszenia dla gości

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2010) stanczyk krzysztof :
niby czemu mam komentowac wypowiedz grega??skoro napisał tak zapewne jak było??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2010) kynia :
Jadą na Dzień Chrześcijaństwa w Tel-Avivie.Kto chętny?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl