
Uczelnie wyższe w gestii samorządów?
Zarząd Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego podjął uchwałę, w której wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec proponowanej zmiany statusu prawnego publicznych uczelni zawodowych, która jest zawarta w inicjatywie ustawodawczej grupy senatorów z dnia 17 grudnia 2009 roku w druku Senatu RP nr 745. Zdaniem Zarządu TTN znaczne strukturalne powiązanie tych szkół wyższych z samorządami województw jest w istocie znacznym podporządkowaniem publicznych uczelni zawodowych samorządom województwa – co jest sprzeczne z oczekiwaniami społecznymi i z zapisami Konstytucji RP, gwarantującymi autonomię szkół wyższych. Lista zarzutów, wyartykułowanych w popartym przez TTN stanowisku Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych jest długa – proponowana ustawa m.in. godzi w autonomię szkoły wyższej, prowadzi do upolitycznienia uczelni, powoduje utratę ich prestiżu w stosunku do innych szkół wyższych, wprowadza rozmycie odpowiedzialności za uczelnię i generować będzie dodatkowe koszty – także dla samorządów.
Ogloszenie |
|
Jak mówi Prof. Kazimierz Wiatr, Prezes Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego
-W pełni podzielamy szczegółowe argumenty zawarte w Stanowisku Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych KRePSZ przyjętym na naradzie roboczej w dniu 13 stycznia 2010 roku w Warszawie w sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i niektórych innych ustaw z dnia 17 grudnia 2009 roku (druk nr 745). Mamy nadzieję, że Senat RP wsłucha się w liczne opinie środowiska, w tym też i w głos Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego i nie uchwali proponowanych zmian.
Rektorzy Szkół Publicznych w swoim stanowisku stwierdzają, że proponowana zmiana statusu prawnego oraz strukturalnego powiązania państwowych wyższych szkół zawodowych z samorządami województw „godzi w istotę autonomii szkoły wyższej
gwarantowanej przez przepis art. 70 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz prowadzi do upolitycznienia uczelni, narusza zasadę równości uczelni prowadzących studia wyższe na tym samym poziomie kształcenia zarówno w wymiarze krajowym jak i europejskim, narusza spójność systemu szkolnictwa wyższego w Polsce oraz istotne zasady Procesu Bolońskiego,
spowoduje utratę prestiżu uczelni, które będą postrzegane jako „uczelnie drugiej kategorii” – uczelnie samorządowe, czym godzi w aspiracje prawie stutysięcznej rzeszy studentów Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Polsce, spowoduje nie tylko zmniejszenie, ale w ogóle brak zainteresowania kandydatów, a w konsekwencji doprowadzi do ich likwidacji,
ogranicza samodzielność finansową efektywnie dotychczas zarządzanych uczelni i spowoduje
rozmycie odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie uczelni pomiędzy organy uczelni, jednostkę samorządu terytorialnego oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, spowoduje włączenie uczelni w struktury samorządu terytorialnego nieprzygotowanego
merytorycznie i kadrowo do współzarządzania i podejmowania właściwych decyzji w zakresie
szkolnictwa wyższego, spowoduje bezpośrednie negatywne skutki finansowe dla uczelni i budżetu państwa wynikające z konieczności zatrudnienia w każdym Urzędzie Marszałkowskim dodatkowych osób posiadających niezbędne kwalifikacje, co pociągnie za sobą zwiększenie wydatków na szeroko pojęte szkolnictwo wyższe i
obciąży dodatkowo budżet państwa lub odpowiednio budżet samorządu terytorialnego, skutkując w konsekwencji zmniejszeniem środków finansowych przyznawanych poszczególnym uczelniom.”
Jak mówi prof. Kazimierz Wiatr,
”wybór Kanclerza uczelni przez zarząd województwa jest upolitycznieniem uczelni i zamachem na jej sprawdzoną samorządność. Kolegium elektorów wybierające rektora ma mieć w swoim składzie do 20 % przedstawicieli samorządu. Może to prowadzić do istotnych konfliktów pomiędzy środowiskiem akademickim a samorządem (wybiorą naszego lub ich). To samo dotyczy organów kolegialnych uczelni. Ponadto uzyskiwanie dotacji z budżetu województwa i wymóg każdorazowo zgody właściwego sejmiku na rozporządzanie składnikami aktywów trwałych.”
Tarnowskie Towarzystwo Naukowe powstało w maju 2007 roku. Powołanie TTN było bezpośrednio związane ze staraniami prowadzącymi do powstania Akademii Tarnowskiej. Realizację tego przedsięwzięcia wspiera powołany w marcu 2006 roku Konwent w skład którego weszli: Ks. bp dr Wiktor Skworc, Prof. Kazimierz Wiatr, Senator RP, Prof. Adam Juszkiewicz, ówczesny Rektor PWSZ oraz Ks. Prof. Michał Heller.
W statutowych celach organizacji zawarto także dążenie do rozwoju i konsolidacji środowisk naukowych Tarnowa, powołanie czasopisma, które będzie prezentować dokonania pracowników i studentów tarnowskich uczelni oraz stworzenie szans rozwoju najzdolniejszym studentom przez włączenie ich w badania naukowe. Jednym z zadań Towarzystwa jest też dążenie do tego, by badania naukowe prowadzone w tarnowskich pracowniach, mogły być wdrażane w gospodarce Ziemi Tarnowskiej. Ważnym aspektem powstania TTN było również wsparcie rozwoju życia naukowego na tarnowskich uczelniach.
Jak czytamy w otrzymanym komunikacie, do niewątpliwych sukcesów na polu dążeń do powstania Akademii Tarnowskiej należy zaliczyć należy przede wszystkim budowanie atmosfery zrozumienia i poparcia tego przedsięwzięcia w społeczeństwie Ziemi Tarnowskiej i całego województwa. Konkretnym tego dowodem było uzyskanie środków finansowych na rozbudowę kampusu planowanej Akademii Tarnowskiej, zarówno w budżecie państwa jak również w środkach Unii Europejskiej.
TTN organizuje cykliczne otwarte spotkania dla mieszkańców Ziemi Tarnowskiej, podczas których można wysłuchać wykładów wybitnych naukowców, reprezentujących różne dziedziny naszego życia. W ubiegłym roku ukazał się drukiem pierwszy Zeszyt Naukowy TTN.
Na zdjęciu: prof. Kazimierz Wiatr