To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Pomogli rolnikom   -   14/7/2004
Wczoraj na konferencji prasowej poseł Aleksander Grad podsumował realizację programu "Pierwsza Dopłata Bezpośrednia" w regionie tarnowskim. Stowarzyszenie Małopolskie Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych zamierza kontynuować pomoc doradczą dla rolników w staraniach o dopłaty rolno - środowiskowe. 40 % pracujacych przy projekcie doradców znalazło pracę w samorządach i ARiMR.

Ogloszenie
>

Celem programu była pomoc rolnikom w wypełnianiu wniosków o płatności obszarowe i doradztwo w zakresie pozyskiwania środków unijnych. - Pierwszym etapem programu było przeszkolenie bezrobotnych, którzy następnie mieli pomagać rolnikom. Braliśmy pod uwagę osoby z wykształceniem średnim lub wyższym - mówił poseł Grad, przewodniczący Rady Patronackiej Programu.
Na terenie powiatów bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego pracowało w ciągu ostatniego półrocza 280 doradców, którzy odwiedzili 16,8 tys. gospodarstw rolnych. Średnio każdy z nich docierał do 60 rolników, ale byli i tacy, którzy byli w 100-120 gospodarstwach.

Około 40 proc. doradców otrzymało stałe zatrudnienie, najwięcej przyjęły urzędy gmin i biura ARiMR-u. - To pierwszy rok, kiedy rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty. Był on trudny, bo jest to nowy program, jeszcze mało znany. Ten rok można uznać za startowy, który zaprocentuje w następnych - mówi Mirosław Tutaj, doradca zatrudniony obecnie w gminie Tarnów. Jego zdaniem pomoc dla rolników ma przyszłość, ponieważ będą pojawiać się kolejne środki pomocowe do wykorzystania.

W regionie tarnowskim program realizowano przy współpracy Małopolskiej Izby Rolniczej, "Caritas" Diecezji Tarnowskiej, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Stowarzyszenia Sołtysów. W pomoc angażowały się również parafie, które organizowały u siebie spotkania w ostatnim okresie składania wniosków w ramach "Zielonych Niedziel".
- Bardzo ważne jest to, że przy realizacji programu zgodnie współpracowały różne instytucje, także kościelne. Doradcy w pierwszej kolejności docierali do rolników mających najmniejsze gospodarstwa, tak więc pomoc kierowana była do najbardziej potrzebujących - podkreśla Leszek Rojowski, wicedyrektor tarnowskiej "Caritas".
Program sfinansowano z funduszy Banku Światowego, kosztował 300 tys. złotych. Około 45 proc. kosztów przeznaczono na stypendia będące wynagrodzeniem dla doradców oraz zwrot kosztów przejazdów. (BAJA)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 24, 2021 16:20:34
IP     : 3.239.2.222
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html