Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Urząd Miasta Tarnowa da sporo prac interwencyjnych dla bezrobotnych    -   03/2/2010
Bezrobocie w Tarnowie
Na koniec stycznia 2010 r. spośród 115,5 tys. mieszkańców Tarnowa ponad 5,7 tys. osób poszukiwało pracy. W rezultacie bezrobocie w Tarnowie w pierwszym miesiącu nowego roku wzrosło o 393 osoby. Był to porównywalny wzrost do stycznia 2009. To w znacznej mierze efekt sezonowości niektórych prac, wstrzymanych z uwagi na warunki pogodowe. Prezydent Ryszard Ścigała zapowiedział, że w tym roku samorząd stworzy około stu miejsc pracy (czterdzieści tysięcy godzin) – bezrobotni będą zatrudnieni m.in. przy prowadzonych przez miasto inwestycjach, porządkowaniu ulic i chodników. Pierwsze osoby już są angażowane do pracy. Różnego rodzaju działania, m.in. finansowane z środków Europejskiego Funduszu Społecznego, podejmie również Powiatowy Urząd Pracy; będzie to kwota o ponad 5,7 mln zł wyższa niż w roku 2009, co oznacza wzrost o 24 procent.

Posłuchaj wypowiedzi prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały na ten temat :

Ogloszenie

Na koniec stycznia 2010 r. spośród 115,5 tys. mieszkańców Tarnowa ponad 5,7 tys. osób poszukiwało pracy (5598 osób bezrobotnych i 117 osób poszukujących pracy). W samym styczniu 2010 roku zarejestrowało się 859 osób bezrobotnych z czego zdecydowana większość, bo 702 osoby (82%) to osoby, które poprzednio pracowały. W tym czasie z ewidencji bezrobotnych wyłączono 466 osób ( w tym 170 os. z powodu podjęcia pracy). W rezultacie bezrobocie w Tarnowie w pierwszym miesiącu nowego roku wzrosło o 393 osoby. Był to porównywalny wzrost do stycznia 2009.

Podobnie jak w całym kraju, bezrobocie wzrastało na skutek kryzysu panującego w całej Europie. Największy wzrost nastąpił w pierwszym kwartale ubiegłego roku, drugi kwartał przyniósł lekkie spadki, natomiast w drugiej połowie roku, bezrobocie nadal wzrastało, choć jego dynamika była znacznie niższa. Na koniec listopada 2009 roku stopa bezrobocia w Tarnowie wynosiła 9,2%. Za 11 miesięcy 2009 roku, stopa bezrobocia w Tarnowie wzrosła o 2,0 punktu procentowego z 7,2%.

W związku z pogarszającą się sytuacją na rynku pracy, Urząd Miasta Tarnowa w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy w Tarnowie zwiększył środki na pomoc w aktywizowaniu osób bezrobotnych. PUP wzmógł działania w celu pozyskania wyższych środków finansowych z Funduszu Pracy (FP) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), a także rozwija nowoczesne metody pośrednictwa pracy i doradztwa zawodowego. Na finansowanie działań w 2010 roku, sygnalizowane jest pozyskanie kwoty 30,26 mln zł tj. o 5,76 mln zł wyższej niż w 2009 r. (wzrost o 24%).

Jak czytamy w komunikacie magistratu, w celu podniesienia skuteczności metod pośrednictwa pracy PUP w Tarnowie organizuje branżowe targi i giełdy pracy. Informacje o nich są zamieszczane m.in. na stronie internetowej PUP. W listopadzie 2009 roku Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie, jako pierwszy w Polsce uruchomił System Video CV. Staraniami Urząd Pracy osoby bezrobotne i poszukujące pracy mogą skorzystać z fachowych porad doradców zawodowych w zakresie kierunków kształcenia lub przekwalifikowania, aktywnych metod poszukiwania zatrudnienia, sposobów przygotowania dokumentów aplikacyjnych, metod prezentacji i innych. Osoby zwalniane z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy mogą natomiast skorzystać z fachowych porad w Zespole ds. Zapobiegania Negatywnym Skutkom Zwolnień Grupowych.

Co ciekawe, podobnie jak w przypadku innych samorządów, jednym z największych pracodawców w regionie jest sam Urząd Miasta Tarnowa - uwzględniając pracowników zależnych w spółkach miejskich, nauczycieli, pielęgniarki - otrzymujemy liczbę około 5,5 tysiąca osób.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947