Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zmiany i plany w tarnowskiej oświacie    -   10/2/2010
Wieści z magistratu
Sześciolatki w szkołach podstawowych, unowocześniona oferta edukacyjna miasta na rok 2010 oraz Tarnowska Inicjatywa Edukacyjna – to tylko niektóre propozycje oraz zmiany w tarnowskiej oświacie. Jak informuje UMT, wiele z nich już jest realizowanych, pozostałe ruszą od września.

Ogloszenie

W Tarnowie do publicznych przedszkoli uczęszcza 3 tysiące dzieci, do niepublicznych zaledwie 200. W związku z wprowadzanym od 2012 roku obowiązkiem posyłania sześciolatków do szkół, Urząd Miasta podjął kroki mające na celu zarówno przygotowanie placówek do przyjęcia maluchów, jak również wdrożył kampanię informacyjną dla rodziców. Jesienią przeprowadzono szereg spotkań z rodzicami, dyrektorami szkół, przedstawicielami kuratorium i poradni psychologiczno-pedagogicznych, mających na celu skatalogowanie potrzeb związanych z wprowadzeniem sześciolatków do systemu edukacji. W grudniu 2009 do Wydziału Edukacji UMT, dyrektorzy składali informacje na temat rozpoczętych i rzeczywistych potrzeb remontowych, związanych z wcześniejszym podjęciem przez dzieci 6 - letnie nauki w szkołach. Na dostosowanie lokali do potrzeb 6-latków, UMT przeznaczył pół mln zł. Szacowane potrzeby pochłoną około miliona, z czego połowę finansować będzie miasto ze środków własnych – pozostała część pochodzić będzie z funduszy rządowych.

„Szkolnictwo w mieście podlega koniecznym, długo oczekiwanym przeobrażeniom, o czym świadczy prezentowana przez Urząd Miasta oferta edukacyjna na rok szkolny 2010/2011. W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców w Tarnowie planowane jest poszerzenie ofert szkół niepublicznych oraz restrukturyzacja części istniejących już placówek” - czytamy w komunikacie magistratu.
Jak informuje wiceprezydent miasta Dorota Skrzyniarz, na rok szkolny 2010/2011 zaplanowano połączenie SP nr 1 oraz Gimnazjum nr 1, które utworzą Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 (czyli „na piątkę”). Planuje się otwarcie klas dwujęzycznych w Gimnazjum nr 6 w Krzyżu. Przewidywane jest również otwarcie Liceum Uzupełniającego w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1, gdzie ukończenie szkoły wiązałoby się ze złożeniem matury dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych. W ofercie placówki będzie także kształcenie zawodzie „grafik komputerowy”. W Zespole Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych wprowadzona zostanie nowa specjalność – „technik usług turystycznych”, natomiast Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 planuje poszerzyć swą dydaktyczną ofertę o kształcenie w specjalności „technik spedytor”. Zmiany w 2010 nie ominą również SP nr 10, gdzie społeczność szkolna zamierza utworzyć gimnazjum, w którym wiedzę i umiejętności zdobywać mogliby uczniowie uczęszczający do tejże szkoły podstawowej. Niepubliczne gimnazjum („U Konarskiego”) ma funkcjonować przy obecnej Szkole Podstawowej Nr 2. Rozmowy w tej i innych sprawach trwają. W planach pozostałych szkół, zwłaszcza ponadgimnazjalnych jest utworzenie klas o profilach, na które aktualnie, jest zapotrzebowanie.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa, wraz z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli podjął się również stworzenia systemu wsparcia metodycznego oraz psychologicznego nauczycieli. „Tarnowska Inicjatywa Oświatowa e-ducaTIO” – bo taką ma on nosić nazwę, ma być odpowiedzią na potrzebę środowiska, ma również zapewnić przepływ informacji i doświadczeń, które usprawnią i ułatwią pracę nauczyciela. W ramach projektu wyselekcjonowano 17 liderów przedmiotowych, którzy od 1 września prowadzić będą szkolenia i świadczyć konkretną pomoc. Liderzy są etatowymi nauczycielami, a w ramach projektu, za wykonywaną ponadprogramowo pracę, uzyskiwać będą dodatek funkcyjny w wysokości do 40 % wynagrodzenia w rozliczeniu zadaniowym. Liderzy służyć mają kompleksową pomocą, nie wyklucza się również zatrudnienia liderów – psychologów.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947