Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Mniej firm w mieście   -   15/7/2004
W Tarnowie na koniec czerwca było trochę ponad 9,5 tysiąca firm i indywidualnych przedsiębiorstw (chodzi o podmioty gospodarcze, które rejestrują swoją działalność w Urzędzie Miasta). Niestety ich liczba przez ostatnie pół roku spadła, gdyż więcej firm w tym czasie wyrejestrowano niż wpisano do ewidencji gospodarczej.

Ogloszenie

Na koniec czerwca w Urzędzie Miasta zarejestrowanych było 9568 podmiotów gospodarczych. - Są to oczywiście jedynie indywidualni przedsiębiorcy, bo my nie rejestrujemy spółek - zastrzega Robert Rogala z Urzędu Miasta Tarnowa. - Te ostatnie rejestrowane są w Krajowym Rejestrze Sądowym w Krakowie.

Okazuje się, że w Tarnowie jest mniej indywidualnych firm i przedsiębiorstw - o 117 - w porównaniu do grudnia 2003r. W ciągu pierwszego półrocza w tarnowskim magistracie 398 osób zarejestrowało bowiem co prawda działalność gospodarczą, ale jeszcze więcej dotychczasowych przedsiębiorców ją wyrejestrowało, bo aż 515. Bilans jest więc: 117 na minusie.

- Prawie przez całe pierwsze półrocze notowaliśmy trend spadkowy w tym zakresie, tzn. więcej firm wyrejestrowywano niż rejestrowano nowych - mówi dyrektor Robert Rogala. - Tylko w maju zanotowaliśmy wzrost, ale trudno wyjaśnić, dlaczego akurat wtedy więcej firm zarejestrowano niż wyrejestrowano.

Z danych miejskich urzędników wynika, że w pierwszym półroczu wyrejestrowywano głównie działalność z zakresu usług ubezpieczeniowych, handlu i transportu.

Wśród 398 nowo zarejestrowanych firm dominują natomiast usługi marketingowe w szerokim tego słowa znaczeniu; na wiosnę sporo rejestrowano też działalności gospodarczej związanej z budownictwem. Dał się również zauważyć wyraźny trend do rejestrowania nowych firm w zakresie usług i handlu w branży komputerowo-informatycznej.
Janusz Smoliński
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 9)Dodaj komentarz
(16-07-2004) tarnowianin :
dziwicie sie ? w polsce nie ma dobrych warunkow do tworzenia firm, wysokie koszty + wyskie koszty zatrudnienia ludzi ! idioctwo ... ale co to moze politykow obchodzic ?? im tam "u góry" jest dobrze hehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2004) Zaściankowiec :
A na kogo głosowałes ? - mej pretensje do siebie !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2004) tarnowianin :
głosowałem dokladnie na ta sama Zasciankowcu partie co TY !!! i co teraz mądralo powiesz ???? cwaniaczku ....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2004) che :
w następnych wyborach zmobilizuj więcej znajomych:]

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2004) Zaściankowiec :
DOKŁADNIE :D

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2004) hubo :
no właśnie zaściankowcu :P :P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2004) W.Popiela www.upr.pl :
Zamiast zwolnic firmy rejestrujące dzialalonsc z tych 100 zl i obnizyc podatki choc troche, zamiast sprywatyzować spolki miejskie, zamiast sprzedać miejskie lokale, zamiast zadbać na serio o jak NAJSZYBSZE zalatwianie spraw z ktorymi firmy przychodzą, lepiej zrobic jeszcze pare igrzysk - lud się ucieszy, obali kolejne pyfko i okaże wdzięczność przy wyborach. O tym co wyrabiają socjaliści różnych patrii od 15 lat szkoda pisać - efekty widać. Mowilem o tym dziś w Dzienniku Polskim z wydania tarnowskiego. PRZY OKAZJI: w Lublinie, gdzie mamy niejaki wpływ na władze, UM własnie wzial zewnetrzną, TANSZA prywatną firmę do "promocji", do "pozyskiwania firm-inwestorów dla miasta" itd. Stwierdzili, że dość placenia za to że urzednicy przychodzą do pracy i wydają pieniądze podatników. Firma prywatna dostanie kasę, gdy będa EFEKTY. Co pozwalam sobie polecić uwadze władz miasta Tarnowa. Ponoć z liberalnej Platformy Obywatelskiej i okolic (nie licząc wspierających w radzie majtkowych lyberałów z SLD - jak p.Szpotański napisał w "Towarzyszu Szmaciaku" (parę lat odsiadki od komuchów za do dostał) - "towarzysze, ja mogę być lyberałem, wy mnie o tem tylko powiedzcie")

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2004) gonzo :
Jesli chodzi o ubezpieczenia, to przyczyną jest wejście od 1 stycznia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla agentów (dosyć drogie), natomiast w transporcie zabezpieczenia majątkowe (np. zastaw domu), nowe koncesje (odpłatne), działanie ITD (bardzo wysokie kary), więc małe firmy tego nie wytrzymują. A swoją drogą jak założyć firmę w Polsce jeśli się nie dysponuje dużym majątkiem, skoro już na wejściu trzeba opłacić koncesje, ubezpieczenia, ZUS, pozatym zastawić majątek. Czy młody człowiek ma na to szansę? American dream chyba w Polsce nigdy się nie spełni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2004) WIN :
Naewt punkty sprzedaży i sklepy w wielu wypadkach nie wytrzymują opłat metrażowych - ok.12 zł/m2.A "normalny" sklep powinien mieć co najmniej 100 m2. W dodatku, nie wiem jak z tym jest, ale właściciel płaci inne opłaty za gaz i prąd jeśli ma dzialalność gospodarczą(wyższa opłata). Inspekcje sanepidu, strazy czy PIP-u też dowalają swoje(choć jest to do pewnego stopnia zrozumiałe);szkoda tylko,że nie potrafią w przypadku nowych podmiotów gospodarczych zapewnić informacji technicznych i przepisowych-uważając ,że nowy "prywaciaz" musi swoje przejść lub się sparzyć albo być ,niestety- w układach i "kopertowaniu".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947