Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Muzeum apeluje o pamiątki po Dagaramie    -   18/2/2010
Jan Głuszak - „architekt poezji”
Muzeum Okręgowe w Tarnowie, pragnie zainteresować tarnowian osobą i twórczością tarnowianina, architekta - Jana Głuszaka - „Dagaramy”. A tym samym zaprosić do udziału w cyklu zdarzeń muzealnych planowanych w mieście, na okres najbliższych wakacji (lipiec-sierpień) 2010 roku.

Ogloszenie

„Dagarama”, to pseudonim artystyczny, który nadał sobie Jan Głuszak (1937-2000) – dodajmy, że w minionym roku postaci tej Tarnowska Artystyczna Konfraternia poświęciła jedną z audycji w ramach projektu „Uwaga, człowiek”, a kilka lat wcześniej w Muzeum Okręgowym zorganizowała poświęcone Dagaramie spotkanie. Jan Głuszak był nie tylko genialnym architektem – wizjonerem przyszłości, ale także filozofem, poetą, a przy tym osobą cierpiąca na schizofrenię, zmarłą w całkowitym zapomnieniu w straszęcińskim szpitalu dla umysłowo chorych.
Studiował architekturę, jednak jej nie ukończył. Pomimo tego, zyskał duże uznanie w środowisku architektonicznym, projektując m.in. osiedla dla milionowych społeczności w kształcie spodków, obracających się za słońcem. W 1974 roku „w uznaniu oryginalnej koncepcji oraz wartości plastycznych kreacji w dziedzinie architektury przyszłości ”, obok Tadeusza Kantora, Marii Pinińskiej-Bereś, Antoniego Haska, otrzymał Nagrodę Krakowskiej Krytyki Plastycznej. Najważniejsze jego prace znajdują się w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Tam także w 1968 roku miała miejsce wystawa „Jan Głuszak – architekt przyszłości”.
Był artystą niezwykle kreatywnym, który pomimo postępującej choroby psychicznej, cały czas tworzył. Obecnie, wiele z jego futurystycznych prac miałoby szansę na realizację. Jego nowatorskie i wizjonerskie koncepcje, znacznie wyprzedziły czasy mu współczesne.

”Celem naszego apelu skierowanego do tarnowian, jest przede wszystkim zgromadzenie informacji na temat jego prac, które znajdują się w rękach osób prywatnych. Sam autor, bardzo często obdarowywał nimi swoich przyjaciół, znajomych, osoby mu bliskie. Nierzadko opatrywał je dowcipnymi i trafnymi uwagami odnoszącymi się do osoby obdarowywanej. Mamy nadzieję, że dzięki pozytywnemu odzewowi na nasz apel, jego prace zostaną zinwentaryzowane, fachowo opisane i sfotografowane, często tym sposobem ocalone od zapomnienia i zniszczenia. W oparciu o nie, oraz o prace wypożyczone z Muzeum Architektury we Wrocławiu, mam nadzieję, powstanie bardzo ciekawy scenariusz wystawy, która stanowi część większego projektu „Tarnów – miasto nowoczesne”, realizowanego wspólnie z Biurem Wystaw Artystycznych - Galerię Miejską w Tarnowie oraz z Mościckim Centrum Kultury. Wystawa prezentowana będzie w ramach „Roku Tarnowa”, ustanowionego na pamiątkę 680. rocznicy nadania praw miejskich miastu, promującego niezwykle postaci i osobowości Tarnowa, w tym przypadku z zakresu sztuki współczesnej. Jej data zbiega się z 10 rocznicę śmierci „Dagaramy”.” - pisze dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Adam Bartosz.

Kontakt: Działu Sztuki Muzeum Okręgowego, Barbara Bułdys, malarstwo@muzeum.tarnow.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(18-02-2010) rafafa :
Wizje Głuszaka były realizowane już przed wojną, a manifest futurystyczny Sant`Elie z 1909 roku poprzedził owe wizje na prawie 30 lat wcześniej. Do tego projekty Furela i innych i projekty radzieckich futurystów z lat 20 - tych ubiegłego wieku. Tak więc mamy super legendę, stworzoną dla potomnych. Owszem twórczość Głuszaka jest godna uwagi i zapisania w historii, ale nie był genialnym architektem, bo architektem nigdy nie był. Był dobrym uczniem innych wizjonerów, którzy na wiele lat przed Głuszakiem mówili to samo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-02-2010) KD :
Jan nigdy nie był architektem, wizjonerem i rysownikiem - tak. Poszukującym tak siebie jak i innych. Nie mieścił się w w narzuconym schemacie postrzegania, bycia, tworzenia. Wielu ich wokół nas - nie widzimy, nie słyszymy, bo wygodniej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947