Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Senator K. Wiatr: ”poziom edukacji w Polsce wyglądał zbyt dobrze i kazano nam go obniżyć”    -   25/2/2010
Samorządy nie zawładną szkolnictwem wyższym
30 stycznia b.r. pisaliśmy o kontrowersyjnym pomyśle senatorów Platformy Obywatelskiej, którzy chcieli aby uczelnie wyższe – takie jak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa - były podporządkowane samorządom wojewódzkim. Ta inicjatywa ustawodawcza podjęta 17 grudnia 2009 spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem środowisk akademickich, w tym także Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego – zarzucano jej m.in. upolitycznienie uczelni, godzenie w konstytucyjną autonomię szkół wyższych, utratę prestiżu w stosunku do innych szkół wyższych, rozmycie odpowiedzialności i generowanie dodatkowych kosztów. Na szczęście senatorowie wycofali się ze swojego pomysłu. O tym wszystkim oraz o poziomie nauczania a także o poziomie badań naukowych na polskich uczelniach mówi senator PiS Kazimierz Wiatr.

Posłuchaj rozmowy z senatorem PiS Kazimierzem Wiatrem :

Ogloszenie
>

Jak zauważa senator Kazimierz Wiatr, proponowane zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym miały podporządkować PWSZ-ty samorządom: np. kanclerza miałby wybierać zarząd województwa, do ciał kolegialnych wchodziliby samorządowcy i to właśnie samorząd miałby wpływ na wiele decyzji.
Senator zapytany, ile jest racji w (skutecznym) proteście środowisk akademickich, a ile oporu środowiska wynikającego z pragnienia obrony własnych, grupowych interesów, odpowiada: ”środowisko akademickie realizuje dwa zadania – w zakresie edukacji wyższej oraz w zakresie badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych. I edukacja jest tu na wysokim poziomie, natomiast poziom badań naukowych, które można zastosować w gospodarce, pozostawia wiele do życzenia. Problem w tym, że rząd zaczyna reformę od psucia tego co jest dobre, nie mając pomysłu na naprawę tego, co jest złe. Poza tym mamy mocno zaznaczoną w naszej historii i kulturze autonomię uczelni wyższych – mało tego: jest to zagwarantowane konstytucyjnie – i naruszanie tego systemu i poddawanie go chwilowym politycznym wpływom jest fatalne.” Zdaniem K. Wiatra gdyby proponowane zmiany weszły w życie, zaszkodziłoby to również idei Akademii Tarnowskiej, która stać by się mogła „szkółką samorządową”. Profesor krytykuje porównania do systemu landowego w Niemczech, gdzie takie rozwiązanie się sprawdza, argumentując, iż inne tam panują uwarunkowania gospodarcze i tradycja i zupełnie inna jest wielkość tamtejszych regionów w porównaniu z naszymi województwami.

Senator zauważa, że poziom szkół wyższych jest różny, natomiast niedopuszczalne jest rozpoczynanie reformy od tego, co dobre. Ministerstwo ma szereg instrumentów oddziaływania na uczelnie, bez uciekania się do konieczności zmiany ustawy – np. dotacja rządowa dla uczelni jest w nikłym tylko stopniu uzależniona od jej poziomu; opracowany algorytm prorozwojowy sięga jedynie 20 procent dotacji.
-Mamy takie przekonanie, że jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe – a to samo może dotyczyć całej oświaty – to jednak poziom edukacji w Polsce na tle Europy wyglądał za dobrze i że kazano nam obniżyć poizom - stwierdza Kazimierz Wiatr dodając, że w zakresie szkolnictwa państwo zupełnie nie zajmuje się szkołami niepublicznymi, gdzie problemów jest więcej i „zastrzeżenia do jakości kształcenia są dużo większe”.

M.Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(26-02-2010) M.D. :
Jestem Mirek Drzewiecki i będę robił co będę chciał.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2010) Piast Kołodziej :
Przeminęło z Wiatrem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2010) LOLO :
niech się lepiej zajmie synusiem w MPK!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2010) A to jest jego syn? :
Jak tak to padam:)))))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2010) zorientowany :
ludzie ale Wiatr z MPK to nie jest syn Wiatra senatora!!! dzieki Bogu zreszta

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2010) LOLO ma wiatry :
najwyraźniej...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl