To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Polska w Europie ma prawo kształtować politykę europejską, a nie bez przerwy się dostosowywać (film)    -   26/2/2010
Marek Jurek i Prawica RP
- Tylko rodzina posiadająca dzieci jest gwarantem przyszłości Polski - stwierdza Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczpospolitej, argumentując że jedynie odpowiednia polityka prorodzinna obniżająca obciążenia dla rodzin wielodzietnych jest w stanie zapobiec kryzysowi systemu emerytalnego i generując gospodarczy rozwój wzmocnić pozycję Polski na arenie europejskiej. Z byłym marszałkiem Sejmu rozmawialiśmy o Traktacie z Lizbony, przyczynach dla których Polska wychodzi obronną ręką z kryzysu, konieczności obrony narodowej waluty, a także o wartościach chrześcijańskich, europejskich kompleksach polskich elit politycznych, koncepcji odcięcia partii politycznych od finansowania z budżetu państwa i jednomandatowych okręgach wyborczych – sposobie na przywrócenie rzeczywistej demokracji w naszym kraju, w którym Polacy mogą być wybieranymi i wybierać głosując na ludzi, nie zaś ustalane w Warszawie listy „partyjnych przedsiębiorstw”. Powracamy tym samym do spotkania z M. Jurkiem, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Nie Teraz na początku lutego b.r. w restauracji hotelu „Tarnovia” w Tarnowie.

Posłuchaj fragmentów konferencji prasowej z Markiem Jurkiem :

Ogloszenie
>

-W tej chwili życie polityczne w Polsce jest zdominowane przez bardzo jałową konkurencję dwóch wielkich partii, które tak naprawdę nie różnią się w sprawach europejskich, w zasadniczych sprawach ustrojowych, a które ściągają uwagę opinii publicznej na aranżowane przez siebie spory, takie jak komisja śledcza i są silne potężnym finansowaniem państwowym - stwierdza M. Jurek. I zwraca uwagę na brak samorządności w samorządach, które znajdują się pod dyktatem partyjnych central, będąc, poprzez środki finansowe i inne którymi dysponują, narzędziem kontroli społecznej. - Na szczeblu lokalnym wszyscy boją się narazić władzom wojewódzkim kontrolowanym przez jedną czy drugą partię - mówi marszałek.
M. Jurek, zapytany, czy jedynym ratunkiem w obecnej erze „postdemokracji” jest wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych i odcięcie partii „od państwowego cycka” stwierdza: - Partie polityczne powinny być zrzeszeniami ludzi o podobnych poglądach – w przeciwnym wypadku są jedynie narzędziem kontroli opinii publicznej. Jak długo o tym, kto będzie kandydował w Krośnie, Tarnowie, czy Kielcach będą decydować partyjne centrale – tak długo ogromna część Polaków którzy chcieliby być aktywni, będzie uważała, że w ogóle nie ma sensu nawet podjąć próby kandydowania, ponieważ jedyną drogą jest droga właśnie przez partyjne centrale. Marszałek zauważa, że niezależnie od deklaracji, ani PiS ani PO nie są zainteresowane zmianą tego stanu rzeczy; Prawica Rzeczpospolitej chciałaby konstytucyjnych zmian, które zniosą wymóg proporcjonalności. - Jesteśmy zwolennikami wyborów większościowych, przez kandydatów zgłaszanych przez obywateli w ich okręgach wyborczych, oddolnie, nie przez partyjne centrale - mówi.

Odnośnie ratyfikacji Traktatu z Lizbony, Marek Jurek podkreśla, że źle się stało iż do tego doszło, wskazując, iż proces ratyfikacji pokazał słabość polskich ośrodków władzy: -Tymczasem dwa kraje, które wspólnie są o połowę mniejsze od Polski, tzn. Irlandia i Czechy potrafiły, każdy z osobna, uzyskać więcej niż Polska, dzięki przyjęciu mądrej polityki ratyfikacyjnej. Rząd irlandzki potrafił wykorzystać sprzeciw społeczeństwa w referendum przeciw ratyfikacji, a prezydent Klaus potrafił nakłonić swój rząd i inne rządy europejskie, do zagwarantowania spraw ważnych dla Czech – w tym wypadku spraw własnościowych w zachodnich Czechach w Sudetach. U nas mieliśmy tylko spektakl, kłótnie itd. (...) Ale niestety rząd Tuska chciał pokazać, że jest prymusem Europy i minister Sławomir Nowak wymyślił taką doktrynę, wedle której „my pierwsi będziemy ratyfikować traktat i premier Tusk pokaże jakim to jest prawdziwym Europejczykiem”. Kaczyński z kolei chciał pokazać, że podpisał dobry traktat, więc przedstawił to jako sukces i się do tej ratyfikacji przyłączył. (...) Potrzebne jest nam przywództwo narodowe, które nie posiada kompleksów europejskich; trzeba mieć ludzi którzy wiedzą, że zawsze bronili wartości chrześcijańskiego Zachodu, którzy wiedzą że jesteśmy Europejczykami i że Polska w Europie ma prawo kształtować politykę europejską, a nie tylko bez przerwy się do niej dostosowywać.”
Natomiast mówiąc o obronie wartości chrześcijańskich, na których zbudowana jest Europa, Marek Jurek przywołuje niedawny protest przeciwko proponowanym kandydaturom rządu Donalda Tuska do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. -W tym roku mamy okazję zgłaszać swojego kandydata do tego trybunału, tymczasem wiemy, jak poważny sprzeciw wywołały wyroki Strasburga w sprawie krzyży we Włoszech, czy w sprawie pani Alicji Tysiąc przeciwko Polsce, ograniczenia wolności lekarzy, prawa do ochrony życia. Tymczasem rząd Tuska, wbrew swoim deklaracjom, chce wysyłać do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prawników tym zasadom przeciwnym.

Marszałka pytałem również, w kontekście inicjatyw Prawicy RP takich jak wydłużenie urlopów macierzyńskich, czy nie jest to aby wylewanie dziecka z kąpielą i robienie krzywdy tym kobietom, gdyż jeszcze mniej chętnie będą zatrudniane przez pracodawców i trudniej będzie im po dłuższej przerwie wdrażać się w życie zawodowe, powrócić na rynek pracy, a także o realizowaną przez PO koncepcję posyłania 6-latków do szkół. Zainteresowanych odsyłam do wysłuchania nagrania z tej rozmowy.
Posłuchaj rozmowy z Markiem Jurkiem :W każdym razie – Marek Jurek akcentuje fakt, iż to rodziny posiadające dzieci, w szczególności zaś rodziny wielodzietne ponoszą największe obciążenia, zawarte chociażby w podatku VAT – tymczasem wobec niżu demograficznego i starzenia się społeczeństwa, wkrótce stan taki może doprowadzić do załamania się systemu emerytalnego. -Tak naprawdę dobrze funkcjonująca rodzina to jest przyszłość Polski. Ale też ludziom trzeba stworzyć takie warunki, żeby wiedzieli, iż gdy przyjmują dzieci na świat, to nie tylko się ich chwali, ale państwo, Rzeczpospolita, uważa to za wartość społeczną i choćby chroni te rodziny. Zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych, podatek VAT i inne podatki pośrednie są czynnikami bardzo poważnie wpływającymi na kryzys demograficzny, który zagraża przyszłości Polski. Przełamanie tego kryzysu rodzin jest szansą na rozwój gospodarczy kraju, szansą na to, aby Polska stanowiła realną siłę polityczną i posiadała zdolność wpływania na Europę, celem współdecydowania o sprawach, które nas dotyczą” - mówi M. Jurek.

M. Poświatowski

Zobacz także film z fragmentem spotkania Marka Jurka z mieszkańcami Tarnowa :

Pobierz wtyczkę Flash Player


Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 14:50:46
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html