To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Choroby nerek zabijają po cichu    -   09/3/2010
Bezpłatne badania w „Łukaszu”
Ponad 500 milionów ludzi na całym świecie, czyli około jedna z dziesięciu dorosłych osób, ma w różnym stopniu uszkodzone nerki. Świadomość chorób nerek jest tak niska, że wielu z nas zupełnie nie docenia istotnej roli, jaką odgrywają nasze nerki. Faktycznie uszkodzenia i zaburzenia pracy nerek powodują poważne choroby u setek tysięcy ludzi, a w niektórych przypadkach prowadzą nawet do śmierci. Z bezpłatnych badań pozwalających na wczesne wykrycie chorób nerek przebiegających bezobjawowo będą mogli skorzystać 11 marca pacjenci Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Oferta jest odpowiedzią Szpitala na przypadający w tym dniu Światowy Dzień Nerek. –Korzystając z okazji chcemy zwrócić uwagę pacjentów na problem i pokazać możliwości skutecznego leczenia chorób nerek – mówi Anna Czech, Dyrektor szpitala.

Ogloszenie

W godzinach 13:00-20:00 (Punkt pobrań, pok.4, I piętro, bud. D) będzie można skorzystać z badań na oznaczenie stężenia kreatyniny i filtracji kłębuszkowej (eGFR), które umożliwiają wykrycie uszkodzenia nerek u pacjentów nie mających dolegliwości układu moczowego. Badanie pozwala także na wykrycie choroby u osób znajdujących się w grupie ryzyka obejmującej chorych na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, chorych z wrodzonymi wadami nerek, a także u osób w podeszłym wieku.
Obok bezpłatnego badania Szpital przygotował też materiały informacyjne dotyczące chorób nerek. Ich lektura poszerzy wiedzę pacjentów na temat chorób nerek, ich leczenia oraz zapobiegania chorobom poprzez prowadzenie odpowiedniego trybu życia.

Świadomość chorób nerek jest tak niska, że wielu z nas zupełnie nie docenia istotnej roli, jaką odgrywają nasze nerki. Faktycznie uszkodzenia i zaburzenia pracy nerek powodują poważne choroby u setek tysięcy ludzi, a w niektórych przypadkach prowadzą nawet do śmierci.
Te fakty mówią same za siebie. Każdego roku na całym świecie przewlekłe choroby nerek (PChN) prowadzą do powikłań sercowo-naczyniowych u ponad 12 milionów osób. Liczba pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, które już stanowią 72 proc. całkowitego światowego obciążenia chorobami u osób powyżej 30 r.ż. , wzrośnie o 17 proc. w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Większy wzrost liczby chorób przewlekłych przewiduje się w krajach rozwijających się. Z drugiej strony, liczba zgonów z powodu chorób zakaźnych spadnie o 3 proc. w tym samym okresie.

Wiele ważnych funkcji nerek ignorujemy, podczas gdy to właśnie nerki są kluczem do naszego zdrowia. Główne zadanie naszych nerek to usuwanie toksyn i nadmiaru wody z naszej krwi. Nerki pomagają także kontrolować nasze ciśnienie krwi, a także przyczyniają się do produkcji czerwonych krwinek i hormonów, oraz utrzymują w dobrej formie nasze kości.
Zbyt często ignorujemy istotę zależności między chorobami nerek, cukrzycą a nadciśnieniem tętniczym. Na całym świecie 246 milionów ludzi cierpi na cukrzycę i liczba ta może wzrosnąć do 380 milionów w 2025 roku. Nefropatia cukrzycowa dotyczy jednej trzeciej osób cierpiących na cukrzycę. Niestety, mniej niż połowa pacjentów z rozpoznaną cukrzycą przechodzi prosty test przesiewowy na choroby nerek.

Choroby nerek są często wykrywane zbyt późno, gdy pacjent jest już w końcowym stadium niewydolności nerek i niezbędna jest dializoterapia lub przeszczep. Aktualnie na całym świecie ponad 1,5 miliona osób żyje dzięki dializom lub przeszczepom, a przewiduje się, że liczba ta będzie dwukrotnie wyższa w ciągu najbliższych 10 lat. Zjawisko to wynika z gwałtownego wzrostu handlu narządami i turystyki transplantacyjnej, dwóch ogromnych problemów społecznych. Mniej powszechny, choć prostszy sposób zapobieżenia tym problemom, to rozwiązanie ich u źródła, czyli zapewnienie wczesnego rozpoznania uszkodzenia nerek poprzez systematyczne badanie osób ze zdiagnozowaną cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym. Wystarczy prosty i niedrogi test moczu. Choroby nerek mogą być skutecznie leczone tylko dzięki wczesnemu wykryciu. Jeśli rozpoznawane są zbyt późno, prowadzą do niewydolności nerek, w skutek czego niezbędna staje się dializoterapia i transplantacja.
Koszty leczenia nerkozastępczego w całkowitej niewydolności nerek to największy ciężar wielu budżetów opieki zdrowotnej i obciążenie ekonomiczne dla krajów rozwijających się. Jest to szczególnie odczuwalne, ponieważ PChN zazwyczaj występuje w młodszym wieku. Na przykład w Gwatemali aż 40 proc. pacjentów dializowanych ma poniżej 40 lat..

O Światowym Dniu Nerki
Obchodzony na całym świecie w drugi czwartek marca Światowy Dzień Nerki to wyjątkowy pretekst do informowania i edukowania autorów polityki zdrowotnej krajów, które są najbardziej zagrożone PChN oraz podnoszenia świadomości opinii publicznej w zakresie zagrożenia, profilaktyki i leczenia chorób nerek. Dzięki seminariom, kongresom naukowym i konferencjom prasowym, wszyscy możemy przyczynić się do pozytywnych zmian w systemach opieki zdrowotnej i popularyzowania zdrowego trybu życia.
Najbliższy Światowy Dzień Nerki będzie obchodzony 11 marca 2010 roku i będzie dotyczył cukrzycy jako głównej przyczyny poważnych powikłań nefrologicznych. W 2009, czwarty Światowy Dzień Nerki celebrowano w trakcie 370 różnych uroczystości, które odbyły się w przeszło 100 krajach, na sześciu kontynentach. Wsparcie gwiazd takich jak Tom Hanks czy Johnny Depp znacznie wzmocniło rozpoznawalność kampanii w społeczeństwie. Więcej szczegółów na: www.worldkidneyday.org.
Światowy Dzień Nerki w Polsce jest organizowany w ramach akcji „Dializa Domowa – Życie Bez Granic” dzięki firmie Baxter Polska.

O kampanii „Dializa Domowa – życie bez granic”
Kampania „Dializa domowa – życie bez granic” ma na celu edukację w zakresie profilaktyki i leczenia przewlekłej choroby nerek oraz przekonanie pacjentów z przewlekła chorobą nerek, że leczenie nerkozastepcze nie musi oznaczać ograniczeń w aktywnym stylu życia i tym samym nie musi wykluczać pacjentów dializowanych z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, March 22, 2023 13:11:24
IP     : 3.238.250.73
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html