Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Świadek z Katynia” przegrał z wybielonymi biografiami PZPR-owskiego aparatczyka i kapusia SB    -   10/3/2010
Wielka Encyklopedia Tarnowa
Po długim, niecierpliwym wyczekiwaniu ukazała się wreszcie „Encyklopedia Tarnowa”, wydana z okazji 680 rocznicy lokacji naszego miasta, staraniem Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego, z pomocą niemałych środków Urzędu Miasta Tarnowa. Z niecierpliwością oczekiwałem na encyklopedię również ja, żartując sobie, że po jej wydaniu otworzy się „polskie piekiełko” - okaże się bowiem że „o iksińskim jest za dużo”, „o pacanowskim za mało”, a „kowalskiego w ogóle nie ma”. Niestety z przykrością przychodzi właśnie mi piekiełko owo rozpętać, choć jeśli już, to rozpętali je, w skandaliczny sposób, sami autorzy.

Posłuchaj, co o pracach nad „Encyklopedią Tarnowa” na kilka dni przed jej premierą mówi redaktor naczelny tego wydawnictwa, dr Andrzej Niedojadło :

Ogloszenie

Wiem, że w swoich opiniach nie jestem odosobniony, zewsząd docierają do mnie różne zastrzeżenia i „zdziwienia”, z których najmniejsze dotyczy nieznanego dotąd obyczaju, wedle którego autorzy encyklopedii zamieszczają również hasła z własnymi nazwiskami, co przyrównać można do sytuacji, w której rozmaici decydenci umieszczają podobizny swoich głów na drzwiach kościoła. Jedyny dopuszczalny przypadek, w którym autor książki jest zarazem jej bohaterem, dotyczy autobiografii, o czym za chwilę, w puencie niniejszego artykułu. W każdym razie, w naszym mieście wciąż z Tarnowem wydaje się wygrywać „Tarnówek”.
Nie wiem doprawdy, jakie kryterium zastosowano przy wyborze nazwisk, jak też i przy wyborze informacji pod danymi hasłami występujących, ale zdarzyło się mi już usłyszeć uwagę, że encyklopedii tej nie powstydziłaby się znana z „zaklinania rzeczywistości” „Gazeta Wyborcza”....

Skupię się jednak na paru przykładach. Pod literą „O” znajdujemy m.in. postać Stanisława Opałki. Z hasła dowiadujemy się, kiedy się urodził, że był „działaczem społecznym”, kiedy i gdzie dyrektorował, w jakich latach był posłem i że „przyczynił się do rozwoju inwestycyjnego na terenie zakładu Tarnów II oraz przyfabrycznego osiedla”. Przy takim nagromadzeniu dat i szczegółów – autor wpisu, Robert Lichwała najwyraźniej uznał, że o ile fakt dyrektorowania pana Opałki od 1950 roku w fabryce papieru w Myszkowie jest istotny, o tyle fakt bycia przez tegoż prominentnym działaczem PZPR już nie. Zatem z historycznego punktu widzenia nieistotne okazało się, że Stanisław Opałko do partii należał od samego jej początku, czyli od okresu mordowania żołnierzy podziemia niepodległościowego, nieistotne okazało się, że był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Tarnowie, a także członkiem Biura Politycznego KC PZPR- organu faktycznie kierującego Państwem o nazwie PRL - i to w okresie stanu wojennego i mordowania księży, z zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki na czele – słowem, czytelnik nie dowie się, że Opałko był wysokim komunistycznym „kacykiem” (dzięki czemu zresztą mógł sobie "dyrektorować" i budować Mościce).
Posiłkując się taką metodologią, można napisać, że np. „Herman jakiś tam” przyczynił się do budowy wielu fabryk na terenie Niemiec, nie wspominając przy tym, że pełnił prominentną funkcję w NSDAP, bo „dobrym panem był”; a o pewnym niespełnionym malarzu z tego samego okresu, wspomnieć jedynie, że cieszył się dużą popularnością i być może wzbudzał nie mniejsze kontrowersje, ale już nie na artystycznym przecież polu.
Wracając do Opałki: w książce, nad którą pieczę sprawują same utytułowane głowy, książce, która aspiruje do miana encyklopedii, dokonywanie tego rodzaju zafałszowań i przemilczeń jest niedopuszczalnym i dyskwalifikującym dla rzetelnego historyka zakłamywaniem rzeczywistości. Nie wiem tylko, czy za taką treść wpisu odpowiedzialny jest jego autor, czy może „komitet sterujący”, wiadomo bowiem, że niektórzy tarnowscy historycy żywią duży sentyment do czasów PRL, jako okresu „który nie był taki zły, bo dzieci chodziły do przedszkoli i na pochody”. W każdym razie treść wpisu dotycząca nietuzinkowej skądinąd postaci, kompromituje redakcję opasłego tomu "Encyklopedii".

Dla kontrastu, powędrowałem sobie pod literę „W”, szukając postaci tarnowianina Mariana Wodzińskiego. To m.in. dzięki niemu świat dowiedział się o zbrodni katyńskiej. Doktor Marian Wodziński został bowiem 27 kwietnia 1943 roku wysłany do Katynia, gdzie (delegowany przez AK) stanął na czele komisji technicznej PCK. Przez pięć tygodni badał, identyfikował ponad 800 zwłok ze zbiorowych mogił polskich oficerów. Po wkroczeniu wojsk sowieckich, był ścigany listem gończym, ciążył na nim wyrok śmierci. Dr Marian Wodziński ukrywał się, a następnie uciekł do Anglii; jego raport, opublikowany w 1947 roku w Londynie ukazał światu wstrząsającą prawdę o wydarzeniach z wiosny 1940 roku. Pochowany został na „cichym pogrzebie” na Starym Cmentarzu w Tarnowie bodaj w 1986 roku.
Życiorys, który jest gotowym scenariuszem filmu sensacyjnego...
Próżno jednak szukać choćby wzmianki o Marianie Wodzińskim w tarnowskiej Encyklopedii.
Żywię nadzieję, że wobec „braku miejsca” i „nadmiaru haseł”, w kolejnej edycji encyklopedii, Marianowi Wodzińskiemu chętnie miejsca ustąpią wiceprezydent Tarnowa Dorota Skrzyniarz, dyrektor Szpitala Św. Łukasza Anna Czech, czy szereg innych postaci, wliczając w to nawet Antoniego Sypka, który skądinąd współpracy przy tworzeniu encyklopedii swego czasu odmówił, uzasadniając swą decyzję zbyt krótkim okresem czasu jej tworzenia i nadmiarem autorów.
Żeby było jednak śmieszniej, a może straszniej – w „Encyklopedii Tarnowa” znajdziemy innego Wodzińskiego – Stanisława. Czytamy o nim m.in., że miał pseudonim „Zadora”, działał w AK, że był dyrektorem Centrali Przetwórstwa Zwierzęcego w Krakowie itd. itp. Istotnie, Stanisław Wodziński nosił pseudonim, a nawet dwa – ten drugi („Sto”) nadany przez SB w czasach stalinowskich – za sprawą jego denuncjacji kilka osób otrzymało wyroki dożywocia lub kary śmierci. Co więcej, pan Stanisław był ... bratem Mariana Wodzińskiego, na którego donosił, m.in. z pomocą matki, próbując nakłonić go do powrotu do kraju. Tych informacji jednak w „Encyklopedii Tarnowa” nie znajdziemy. Znów „Encyklopedia Tarnowa” godna była bardziej Tajnego Współpracownika SB, w dodatku z zafałszowaną biografią, niż „świadka z Katynia”.

Rzecz jasna, w encyklopedii, która ma stanowić wiarygodne źródło historycznych, podstawowych informacji, znaleźć się powinny rozmaite postacie, które odcisnęły na naszym mieście jakieś piętno, niekoniecznie pozytywne i jednoznaczne. Jest tu miejsce i dla Stanisława Opałki, i dla premiera Cyrankiewicza, i dla Mariana Wodzińskiego. Problem tkwi w porzuceniu osobistych sympatii i antypatii, wyważeniu proporcji w doborze „bohaterów” i rzetelnym przedstawieniu najistotniejszych faktów, z daleka od osobistych ocen. Jeżeli jednak w przypadku tworzenia biogramu Towarzysza Sekretarza zwyciężył tu osąd „bo dobrym panem był” i „się budowało” (i dlatego może niektóre najistotniejsze a niechlubne fakty z jego biografii, w imię dobrej o nim pamięci „należy pominąć” )- to przy takim zakłamywaniu historii dochodzimy do sytuacji, w której jacyś tam może ludzie ginęli, byli katowani, mordowani, prześladowani, ale nikt nie ponosi za to ani karnej, ani moralnej nawet odpowiedzialności – choćby jako człowiek legitymizował swoim członkostwem partii nieludzki system, o aktywnym udziale w nim nie wspominając. W takiej sytuacji, faktycznie, wszystkiemu był winien „portret Lenina”...
Kształtowanie czyjejś biografii wedle własnych poglądów, a nie faktów, jest historyka niegodne. Niestety, ponad dwadzieścia lat po upadku PRL, w naszym mieście wciąż wydaje się zwyciężać przeniesiona z tej epoki optyka, optyka wybielania i pisania historii na nowo, metodą zafałszowań i przemilczeń – dlatego okazuje się, że to nie „świadek z Katynia”, ale wysoki partyjny funkcjonariusz oraz „kapuś” godni są trafić do encyklopedii naszego miasta.
Jeżeli o tym wszystkim wiem ja, zwykły dziennikarz i tarnowianin z importu, to tym bardziej wiedzieć powinni tarnowscy historycy. Fakt, iż np. nie wiedzą lub za nieistotny uznają fakt, jakie funkcje pełnił Opałko w strukturach PZPR i że w ogóle tam należał – wystawia im nie najlepsze świadectwo.

„Encyklopedia Tarnowa” to duże dzieło, od początku wiadomo było, że wymagać będzie licznych poprawek i uzupełnień. Chylę czoła przed pracą wielu autorów, przed ogromem pracy, przed samą ideą, bo nasze miasto jest tej encyklopedii warte, nawet jeżeli czasami cisną się na usta słowa: „jakie miasto – taka władza – jaka władza – tacy bohaterowie”. W każdym razie: jeżeli jednak pozostałe hasła dobrane i zredagowane zostały w podobny, jak opisany powyżej sposób - wówczas „dzieło” to więcej mówi nam o autorach, ich zapatrywaniach, poglądach, zaszłościach i przyjętej przez nich „metodologii” - niż o historii Tarnowa.

P.S. W czwartek odbędzie się spotkanie z zespołem redakcyjnym „Encyklopedii Tarnowa”, podczas którego postaramy się poruszyć wspomniane kwestie.

M. Poświatowski

Foto: G. Golec
Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 179)Dodaj komentarz
(10-03-2010) zażenowany mieszkaniec Tarnowa :
Bardzo się cieszę, że ścigała dał nagrodę tym pseudo-dziennikarzom z intarnet i oni (mędrzec poświatowski) natychmiast nasrali mu na głowę. może zastanowi się nad tym, że nie nie można wiecznie być \"swat wszystkich brat\". tacy ludzie jak poświatowski zasługują na banicję z naszego miasta, na taki sam los, jak fakalia, które trafiają do tarnowskiej kanalizacji - on sra na nasze miasto i takich kreatur tu nie potrzebujemy!!! poświatowski wynoś się i zostaw nas w spokoju, my nie chcemy twoich kretyńskich tekstów, naprawiaj inne miasta, np. Szczurową! idź precz!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) Peter Osgood :
W encyklopedii nie ma m.in.: znanych ze świata sportu – Edyty Ropek, Stanisława Żydaczka, Szczepana Bukowskiego. Jest za to wielu urzędników (np. Marek Popiel – do którego nic nie mam, spoko chłop, ale bez jaj) Z Opałką to wielki skandal – wprowadzanie w błąd. Mnie ciekawi jednak co innego, jak można było dopuścić, by np. hasła pisali ludzie pracujący w opisywanych instytucjach, lub wręcz ich właściciele (np. Stanisław Lis – Małopolskiej Szkoły w Brzesku, Komarewicz – Forum Współpracy z Polonią).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) witek :
szkoda, że takie kreatury potrafią zniszczyć każdą inicjatywę - takim zwierzątom to zawsze wszystko się nie podoba i wszystko krytykują. jeżeli walczyliśmy z Jaśkiem Gutym za taką Polska, z taką wolnością słowa, to lepsza jest chyba komuna. Dziłałalność Intarnet powinna być po prostu zakazana i ścigana przez prawo. Najlepiej to nic nie robić i wtedy takie zwierząta nie będą miały uwag. żenada, żenada, żenada, i w dodatku to ten poświatowski to był chyba najbrzydszym co odebrał nagrodę - sprawiał wrażenie niedomytego i miał rzadką brodę blond - zrobiło mi się niedeobrze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) helena s. :
witku, masz rację - ten poświatowski jest wyjątkowo nieatrakcyjny -rzadka broda i wyjątkowo brzydka twarz - FEEEE.....!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) To jest encyklopedia :
Racja trudno zrozumieć np: postać Pana Popiela....jeszcze kilku znajomków tam jest i to jest obniżanie poziomu czegoś co miało być wspaniałe. Pani Wice jest za....co? Ale sie czepiam i przepraszam...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) sasasa :
Przynależność do PZPR - takie określenie nie istnieje w Encyklopedii. Inna sprawa, że to dzieło jest wielkim plagiatem biogramów pisanych przez historyków. Nie wierzę zeby ktokolwiek szperał w starych dokumentach, w archiwach diecezjalnych i parafialnych. To zrobili niegdyś fachowcy. Autorzy Encyklopedii zerżnęli i podpisali się pod tym nazwiskiem. To jest granda. Dominują trzy grupy - księża, nauczyciele i harcerze,a to już jest proceder. Ja dorzucę Ryszarda Lisa - ani słowa o jego przynależności do PZPR, a przecież to żaden wstyd. Encyklopedia jest dokumentem historycznym i nie wolno uprawiać w niej prywaty. Pan redaktor Niedojadło sam był potulnym komuszkiem i też o tym nie wspomniał. Obrażanie Poświatowskiego jest tylko dowodem na środowiskowość Encyklopedii. Zmarły niedawno Potepa słusznie powiedział, ze Encyklopedia będzie wielkim bublem. Dlaczego kilku historyków odmówiło zamieszczenie swoich biogramów? Bo nie chcieli brać na siebie tej kompromitacji. Dobrze że M. Poświatowski nie jest tarnowianinem z urodzenia, bo może sobie pozwolić na trzymanie się z daleka od tych pokomunistycznych układów i pisać prawdę. I jeszcze jedno - Poświatowski nie dostał Weny, lecz Piotr Dziża.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) bokowiec :
właśnie dlatego tarnów zostanie zawsze tarnówkiem, bo to jest zadupie i mali ludzie zawsze będą srać w swoje gniazdo

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) frustrat :
Niewygodny Poświatowski bo ma rację. Ile tej komuny jeszcze w społeczeństwie to pokazują powyższe komentarze. A ta encyklopedia to jest rzeczywiście wadliwie skonstuowana bo na tytułowej stronie brakuje zdjęcia ścigały ze Ścigałkowa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) Weteran :
Brawo Panie Piotrze i brawo Panie Mirosławie za odważną i słuszną krytykę tego bubla.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) do bokowca :
Poświatowski sra w swoje/twoje gniazdo? Chyba coś ci pękło pod kopułą. Najgorsze co tylko można zrobić to chwalić kogoś za błędy. To jest największe sranie w gniazdo. Przytakuj dalej a nawet nie zdążysz się oglądnąć a zostaniesz posunięty od tyłu przez tych których wynosisz pod niebiosa. Czego ci życzę ruchem posuwisto zwrotnym

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) Vietkong :
Brzydko Panie Poświatowski - wyp***** Pan stąd! Nie chcemy tu takiego szkodnika w naszym pieknym mieście, w TAKIM mieście!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) clio :
Ludzie... dajcie spokój... to może nie jest dzieło doskonałe, ale jeśli wszystko pójdzie w tą stronę - totalna krytyka - to potwierdza tylko obiegową tezę, której próbowali zaprzeczyć w jakimś wymiarze twórcy encyklopedii, że w tym mieście nie warto nic rozbić, podejmować żadnych inicjatyw, że to jeden wielki zaścianek i właściwie co mądrzejsi ludzie powinni z niego emigrować. Jeśli tak jest naprawdę to proponuję publiczne spalić cały nakład encyklopedii na rynku w Tarnowie... A jej twórców wygnać z miasta... bez prawa powrotu - persona non grata

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) Realista :
Czego ludu oczekujesz jeśli autorami encyklopedii byłi ludzie związani w przeszłości z jedyną słuszną. Kompromitacja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) pytajnik :
chyba ten co pisze do bokowca to fragment komentarza usunięty z pisu!!! zazdrosny, nijaki i bylejaki!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) clio :
ps. A teraz Pan Poświatowski siedzi przed ekranem komputera i z wielką satysfakcją śledzi rozpętaną przez Siebie burzę ... życzę Panie Mirosławie dużo radości z jej przebiegu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) Do clio :
Dobra twoja propozycja ,,spalić i w.....lić" jest trafna. Ale trzeba to uczynić z wielkim hukiem. Sypek wiedział co robi nie angażując się do zespołu ,,twórców prawdy ograniczonej".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) wiem :
tarnów to zaścianek, tarnów to zadupie, tarnów jest 10x mniejszy niż kraków, w tarnowie ludzie nie chodzą do kina, w tarnowie nie trzeba 2 teatrów, w tarnowie nie może działać galeria handlowa bo to biedne miasto, TO PRAWDA TARNOWIANIE ZROZUMCIE TO!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) clio :
ta dyskusja świadczy o tym, że Król Łokietek i komes Spycymir 680 lat temu zrobili wielki błąd...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) OMAR :
poświatowki, guty i bin ladem mogą patrzeć na rozpętaną przez siebie burzę. brawo chłopaki!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) Do Pytajnika :
Kurwami to określano PZPR-owców bo za osobiste korzyści Polskę w niewolę sowietom oddali, a dziś są ,,autorami prawdy". Zapisałeś się do burdelu?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) tarnowianka :
protestuję!! nie pozwolę obrażać swojego miast aan tym osranym portalu. jeżeli dlej będą miały takie sytuację ja to zgłoszę do prokuratury lub wyżej HEJ! OPAMIĘTAJCIE SIĘ ŚWINIE!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) Weredyk(?) :
Nawet PIS, nawet JP2, nawet Rojek mają wady - błądzić jest rzeczą ludzką. Wybaczcie te straszne błędy ludzkości. Pocałujta w dupę wójta!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) do tarnowianka :
uważaj zeby cie portal za epitecik "osrany" nie pozwał. tym jednym słowem zniszczyłaś całą wymowę swego wpisu. A w ogóle to do czego piłaś ? które wpisy cie tak poruszyły ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) do tarnowianki :
najlepiej zgłoś to Bierutowi i ochranie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) sasasa :
Widzę, ze nikt z was nie czytał, nie oglądał i nie wąchał Encyklopedii, więc swoją niekumatość pokrywacie gównem. Nic nowego wśród obrońców komuny. Z gówna tylko gówno.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) ssnal :
jesteście szmaciarze

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) Peter Osgood :
Takiej żenady jeszcze tu nie widziałem. Wstyd.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) woytek :
do pana Poswiatowskiego chcialbym tylko zaprotestwac przeciw uzywaniu okreslenia polskie piekielko.to okreslenie wymyslil jeden nadredaktor i powielanie go w nieskonczonosc powoduje ze nadredaktor w odstawce ale ciagle tryumfuje.nie bylo czegos takiego a jesli bylo to kiedy?.wizje polskiego piekielka stwozyl nadredaktor i niech razem z nim odejdzie w niebyt.wiele mu zawdzieczamy my zwykli ludzie otoczeni TW autorytetami .dziwne ze w czechach nie bylo czeskiego piekla. a w nrd niemickiego.poprostu oddzielono ziarno od plew a u nas sie tego zrobic nie da bo bedzie polskie piekielko a pozniej wojna jak na balkanach mysale ze pan jest na dobrej drodze pozdrawiam woytek

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) odbyt :
śmierdzi mi ta cała sprawa - ktoś tu wziął kasę kudre, ciepluch

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) jacek :
a mnie jest szkoda lasu...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) hej :
hej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) Szu :
Dobrze, że jest taki portal i komuś jeszcze o coś chodzi, wszędzie tylko lodziarstwo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2010) abc :
Przeglądnąłem tą encyklopedię.. i jedno tylko dla mnie atrakcyjne w niej - to stare zdjęcia. Pan Poświatowski ma jednak sporo racji. Spotkałem w kilku tekstach, które mnie zainteresowały "błędy"merytoryczne a to jak na na taką pozycję już jej nie wystawiają dobrej opinii.Tłumaczenie się,że wielu profesorów ją pisało nie może być wyrocznią prawdy. Książkę można potraktować jako pierwszą próbę stworzenia encyklopedii miasta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Pejsaty Euroentuzjasta :
Po pierwsze myślę, że słowa Pana Poświatowskiego są poniekąd słuszne, natomiast stwierdzam z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, że Pan Redaktor nie przejrzał jeszcze \"Encyklopedii Tarnowa\" dokładnie. O braku Edyty Ropek mówił już sam prezydent, o \"niedopatrzeniu\" mówiąc eufemistycznie w sprawie Wodnieckiego także zrobiło się głośno już w poniedziałkowy wieczór w zasadzie. O Opałkę, pytali niemal wszyscy. Czy jest? Panie Mirosławie, mimo, że nigdy się z Panem nie zgadzałem i zgadzać nie będę. Mimo, że poglądy mamy skrajnie różne, ciesze się, że jest Pan w naszym mieście i uważam Pana za dobry import. Proszę nie kierować się emocjami, zasłyszanymi informacjami o brakach. Spokojnie przekartkować ową publikację i opisać co się Panu nie podoba. Chciałbym by możliwa była wymiana myśli pomiędzy tymi, którzy \"Encyklopedię\" w rękach mieli i którzy mają wiedzę na tyle dużą by móc się wypowiedzieć na temat jej braków. Ale też zalet niewątpliwych. Fakt, nauczyciele, księża i harcerze są obecni na niemal każdej stronnicy. Ale jeśli stanowili o obliczu Tarnowa? Mnie bardziej bulwersuje sprawa obecności haseł dwóch, jak dotąd tylko tyle odnalazłem, firm komercyjnych, dla których miejsce w \"Encyklopedii\" jest darmową reklamą. Ponadto długości haseł. Marcin Rempała (też dziwne skąd?), ma biogram dłuższy niż Tadeusz Kantor. Mam nadzieję, że pojawi się dyskusja, mam także nadzieję, by Pan Antoni Sypek nie zaczął lansować się na ostatniego skauta, bo Brucem Willisem nie jest. Po drugie i syn Pana Antoniego uczestniczył w dziele a i On sam, jak najbardziej słusznie, biogram swój posiada.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) kitka :
Co się tak jaracie, ktoś Tarnów obraził ? Co to Święta Panienka Jest ? MP jest z importu , może nie przesiąkł jeszcze tą tarnowską familiadą i dobrze . Przynajmniej patrzy na to /skąd inąd :-)/ miasto z innej perspektywy niż rdzenni mieszkańcy. Obiektywizm mile widziany , że o poszanowaniu opinii innych nie wspomnę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Weredyk :
Kolejny raz ktos podszywa sie pode mne uzywając mojego wieloletniego pseudonimu. Mylne oznaczenie wprowadza blad. Mam swiadomosc, ze jakosc moich komentarzy nie jest za wysoka, niemniej jednak te komentarze sa zdecydowanie gorsze:) Szkoda, ze moich przeciwnikow stac tylko na takie "sztuczki" a nie merytoryczna dyskusje. PS Kuriozalne jest krytykowanie MP w sytuacji w ktorej on tylko wskazał swoje zastrzezenia, pretensje nalezy miec do osob tworzacych i zatwierdzajacych i pewnie do tych, ktorzy za to placili, ze niektore biogramy sa odpicowane.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) sasasa :
Tam na pierwszy rzut. Brakuje tych osób, a miały swój rzyciorys tarnowski o wiele większy niż wielu z Encyklopedii: Ciołkoszowa Maria, Dybowska Emilia, Fiedler Tadeusz, Grabczyński Wojciech, Grabowski Maksymilian, Jachna Ryszard, Kotarski Karol, Łazarski Bolesław, Musiał Paweł, Niesiołowski Zdzisław, Rettinger Stanislaw, Radziwiłłowa Anna Maria, Rydel Bonawentura, Tyssowska Pelagia, Wodziński Marian. Kim byli? Poszukajcie sobie sami. Na pewno są to postacie historyczne i wielkie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) wstyd :
powiem tylko tyle to co sie stalo przy redakcji encyklopedii to jakas farsa ! dlaczego brakuje tam osob zasluzonych dla tarnowa o wiele bardziej niz jacys kolesie i kolezanki i to za nasze pieniadze kpina !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) hanba :
to sa jakies jaja chyba z ta encyklopedia czy ktos moze sie za to wziasc od strony prawnej ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) kpina :
ja bardzo przepraszam ale jesli znajduje sie tam miejsce dla jakies rempaly o naprawde bardzo slabej opinni wsrod tarnowian i poswieca mu sie tyle tekstu a pomija sie inne o wiele wazniejsze osoby dla naszego miasta to jest jakas kpina kto na to pozwolil ? czy czasem nie kieronski redagowal czesc sportowa ? on chyba jesczze jest pod wplywem !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) do wszystkich :
Przeglądnąłem Encyklopedie dośc dokładnie, rzeczywiście duzo biogramów brakuje, w części biogramy i to u słusznie zasłużonych sa tak krótkie że wstyd, u wielu tak rozbudowane że osoby te musiały same pisać swój biogram, brak informacji że wielu ludzi wstydzi sie swojego komynistycznego czytaj nawet pezetperowskiego (PZPR) powinowactwa to jak to jest z ich wiarygodnością? wstydzą się tego a tym którzy odeszli wybielono życiorys jak Opałce, amoże spytaś Scigałę czy jak nadawał skwerowi imie Opałki to tez mu podsunieto wybielony życiorys Opałki i dlatego tak postapił? No cóż teraz widac po tej jakby nie powiedzieć - kosztującej mnóstwo pracy- Encyklopedii że cazs pisac nową, prawdziwą, niewybieloną, szczerą aż do bólu bo takie powinny być te hasła. A tak na marginesie po tej lekturze aż sie nasuwa pytanie kto cenzurował te hasła i zadbał by tak wybielono niektóre nazwiska, kto zadbał by znalażły sie tam nazwiska ludzi którym Tarnów tak naprawde nić nie zawdzięcza?, kto zadbał że wiele nazwisk i haseł sie tam nie znalazło, rzekomo z braku miejsca? a za to znalazły sie nazwiska ludzi z PO, Skrzyniarzowej zastepczyni , Ścigała az dwa razy sie promuje, a swoją drogą tez wstęp to mógł być zrobiony przez grupe profesorów ale przeciez ida wybory... az sie boje że gdy rano otworze lodówke to zobacze masło z napisem ścigałowe, jak czegoś jest za dużo to sie ma odruchy w.........

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Piotr Sak :
Przepraszam szanownych intarnatutów za mojego przeciwnika. Jest mi przykro ze musza Państwo czytać posty, które nijak mają się do tematu głównego. Jakość argumentów takze pozostawia wiele do zyczenia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) sasasa :
KAROLINA KÓZKA!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) do sasasa :
To Błogosławiona Karolina jest czy nie ma? Jak jest to pewnie przez tarnowską beatyfikację w 1987 z udziałem Papieża a jak nie ma to trudno mieć o to akurat pretensje bo z Tarnowem raczej związana za życia nie była

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) sasasa :
A Witos też nie był z Tarnowa i wielu wielu innych. Kózka pochodziła z Wał Ruda, wsi w powiecie tarnowskim. To mało? Przecież JPII w Tarnowie ogłaszał Kózkę męczennicą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Pejsaty Euroentuzjasta :
Nie ma błogosławionej Karoliny Kózki. Niemniej jednak trzeba się zastanowić nad tym, czy być powinna, wszak z Tarnowem łączy ją jedynie miejsce beatyfikacji, która mogła mieć miejsce gdziekolwiek. Lecz jednak... Gdy spojrzymy, kto jest w Encyklopedii to uzasadnione jest zastanowienie nad błogosławioną. Wszak łatwiej usprawiedliwić jej obecność niż obecność Jacka Golloba na przykład. Nie wspomnę o harcerzach czy działaczach samorządowych, nie związanych z Tarnowem w ogóle. Poruszona została sprawa Edyty Ropek, której brak jest ewidentny. Proszę Państwa, wystarczy otworzyć "Encyklopedię" i zobaczyć, kto odpowiedzialny być za dział "sport". Wiadomo do kogo kierować pretensje. Podobnie z pozostałymi działami. Do sasasa... Dobrze, że zaczęła się pojawiać lista "wielkich i mniejszych nieobecnych" na kartach "Encyklopedii", myślę, że powinna się taka gdzieś ukazać w gazecie. Niemniej jednak Pelagia Tyssowska? Nie przeginajmy w drugą stronę. Co napisać można? Daty życia i sformułowanie "matka Jana Tyssowskiego"? Choć skoro jest Jacek Gollob. Zaczynam być z lekka skołowaciały.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) do sasasa :
Witos pełnił wiele urzędów i stanowisk w różnych organizacjach i ruchach mających siedzibę w Tarnowie, często w Tarnowie bywał, razem z burmistrzem Tertilem stał też na czele PKL. Jemu na złość i pod jego nosem sanacja wybudowała Azoty odbierając mu zaplecze w postaci niezadowolonych podtarnowskich chłopów, których mnóstwo nagle znalazło pracę. Jego związki z Tarnowem są faktem nienaciąganym, w przeciwieństwie do bł.Karoliny a Encyklopedia jest encyklopedią miasta a nie powiatu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Mieszkaniec Tarnowa :
Szanowni Państwo Można zrozumieć pewne drobne błędy merytoryczne jednak opuszczanie (czytaj: nie napisanie) osoby, która wywodząca się rodem z Tarnowa, pisząca o swoich podróżach po całym świecie i przy każdej okazji podkreślając, że jest rodowitym tarnowianinem przedstawiając przy tym historię swojego Miasta we wszystkich zakątkach naszego globu to trochę smutne, zwłaszcza że ta osoba jest znana na całym świecie, pisze do wielu światowych geograficznych i podróżniczych periodyków jest w Encyklopedii całkowicie pominięta. Proszę odszukać w Tarnowie drugą taką osobę, która dokonała tego. Ale żeby było ciekawiej, to osoby z wyższych szczebli władzy znają tą osobę i mimo to nie potrafiły właściwie zareagować poprzez umieszczenie Tej osoby we wspomnianej Encyklopedii. Przykre to ale niestety prawdziwe.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Marek :
obecność Jacka Golloba uważam za przegięcie przy tylu nieobecnych. Jest on a nie ma Szczepana Bukowskiego ??? to są dopiero jaja

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Ziomal :
gruby folder przedwyborczy za grube pieniądze, może ktoś policzy...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) sasasa :
Nie musi być Kózki, chociaż to jej nazwisko obiegło cały świat i nie było kojarzone z Wał Rudą, lecz z Tarnowem. Chociaż jej osoba wśród katolików na wszystkich kontynentach wpisywana jest w Tarnów. Być może dla redaktorów to nie ma znaczenia. Jednak w konfrontacji z innymi nazwiskami zamieszczonymi to akurat Kózka wygrywa. Sprawa Ropek: Roman K. - bo chyba o niego chodzi - przedstawił redakcji ok 380 biogramów tarnowskich sportowców i na pierwszym miejscu była pani Ropek. Kto zrobił selekcję? Według pana prezydenta, to tylko małe niedopatrzenie. Ocena należy do czytelnika i płatnika/podatnika.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Kate :
Pan Poświatowski ma rację! dlaczego ukazuję sie niepełny biogram w encyklopedii! Skoro ktos w latach komuny robił kariery dzięki partii i był jej działaczem, to dlaczego nikt nic o tym nie wspomina???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Artur Sak :
Lewactwo jak zwykle ujada na Poświatowskiego. Cóż, prawda w oczy kole. Wszak "nic tak nie gorszy jak prawda".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Weredyk :
Najbardziej żal mi jest dwóch rzeczy. Po pierwsze, że ktoś pernamentnie się pode mnie podszywa, po drugie to że jestem takim cholernym przeciętniakiem i nie mam szans na znalezienie się w jakiejkolwiek encyklopedii nawet Koziej Wólki. Nie zostanę nigdy adwokatem, bo jestem po prostu baranem. Ale jako prawdziwy PISowiec nie boję się mówić o tym, że jestem biedakiem i niedorajdą, bo my w PISie uważamy to za cnotę!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) ana :
dlaczego Pani Skrzyniarz znalazła się w encyklopedii a członkowie zarządu poprzednich kadencji nie , Pan Żądło który dopiero teraz jest w radzie zasłużył na miejsce a reszta zastępcy i radni nie - encyklopedia to kpina i ulotka reklamowa Ścigały i jego ludzi - tylko trochę za droga

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Jadwiga :
Pan Poświatowski - ma dużą odwagę cywilną - popieram takich ludzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Pomoc :
proszę powidzcie mi kto to jest ten prawdziwek napewno z pisu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) anka do Pomoc :
Ewidentnie ktoś się perfidnie podszywa pod Piotrka Saka /weredyka/ wypisując idiotyzmy i licząc na jakieś rozbawienie dyskutantów. Nie zawsze się z Weredykiem zgadzam, ale między poziomem argumentacji prawdziwego weredyka i "dowcipem "tego weredyka-przebierańca jest kosmos/ na rzecz Piotra/ . Doo redakcji intaRnet apeluję o zablokowanie tego jegomościa bo napewno narusza netykietę. To pospolity troll

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) imadło :
Po przekartkowaniu encyklopedii widzę, że przypomina poprawnościową popularyzatorsko-laurkową publikację na świetlistym papierze z interesującą szatą graficzną, ale z treściami budzącymi wątpliwości co do ich bezstronności. Profesjonalne recenzje pewnie obnażą nierzetelność, miejscami rażącą, wskazując nieudolności koncepcyjne wiodących autorów, dyskwalifikujące zwłaszcza historyków. Przypomina mi opasłą knigę z ruskiej księgarni Kalinka, wydaną na kredowym papierze „na wagę”, z bogatymi propagandowymi treściami, których czytanie przyprawiało o mdłości. Zaimprowizowaną encyklopedię powciskają do bibliotek, szkół itp. i będzie tam zalegać na półkach do czasu, aż pojawi się praca, uznana jako prawdziwe źródło wiedzy o Tarnowie i jego wybitnych mieszkańcach. Ta encyklopedia nadaje się na opał, gdyż srogie i długie zimy idą (w ramach globalnego ocieplenia).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Weneryk :
zróbmy interentową encyklopedię tarnowa, jak wikipedia - to będzie coś wielkiego na skalę kraju - zaproponumy zorganizowanie tego ścigale. wtedy już nikt nie będzie narzekał, bo wszyscy tarnowianie będą autorami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) oo :
żądło znajduje się ostatni w rankingu polityków w Tarnowie a jest uwzględniony w encyklopedii

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) mon :
Mirkowi Poświatowskiemu gratuluję odwagi. Jak widać, trzeba ją mieć, skoro dopuszczacie do głosu osoby, które obrażają Was w sposób ekstremalny. Jak można dopuścić do tego, żeby ktoś pisał o innym: \"zwierzę\" lub \"kreatura\"? Chętnie wzięłabym udział w dyskusji, ale poziom wypowiedzi niektórych jej uczestników mnie kompletnie obezwładnia i obraża.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) WB :
Panie Weredyku, bardzo dobry pomysł - tylko kto jest mocny w tworzeniu takiej strony? Ja w Tarnowie "nie zasłużyłem" do zaistnienia.. ale za to pamiętano o mnie.. w Szczecinie. Trafiłem do suplementu tamtejszej encyklopedii oraz jestem w tematycznej encyklopedii stworzonej przez działaczy szczecińskich.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Weredyk :
Weredyk i Weneryk to dwie rozne osoby PS Tak apropo http://www.tarnoviana.org

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) czytelniczka :
ooo, to Weredyk ma naśladowcę? w sumie to nie powinien się tym faktem zamartwiać. W końcu naśladuje się zwykle tych najlepszych :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Mieszkanka :
Do Mieszkańca Tarnowa: A może tak konkretniej, jakiegoż to wielkiego podóżnika będącego rodowitym Tarnowianinem, a znanego na całym świecie, masz na myśli? W ramach tej dyskusji powinno się mówić o konkretach, a nie jakieś tam ogólniki i na dodatek odsyłanie do wiedzy cyt. \" osób z wyższych szczebli władzy, które znają tą osobę\". Może przybliżysz internautom, a przede wszystkim mieszkańcom Tarnowa tę znakomitą - Twoim zdaniem - osobę, bo będą żyli dalej w nieświadomości, jaki wspaniały człowiek żyje obok nich, który tak rozsławia imię Tarnowa, gdyż władarze miasta (czytaj: wyższe szczeble władzy) tego nie doceniły jego wielkości i nie wpłynęły na autorów encyklopedii. I jeszcze jedno - dla pełności obrazu - podpowiedz nam tytuły, gdzie można znaleźć te wspaniałe publikacje podróżnika. Z góry dziekuję w imieniu własnym i pozostałych mieszkańców.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) wiesiek :
Wygląda na to, że Pan Weredyk naśladowców ma nawet kilku, tylko się cieszyć :) Jak mówią, ważne, że piszą, nieważne co. Pan Weredyk to zdolny młody człowiek, brakuje takich

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Po świat :
Panu Poświatowskiemiemu należy przyznać wenę dziennikarską za zasady które ma. Encyklopedia jest jedną wielką pomyłką, znajomkowie się wpisali to niech ją sobie kupią....ale oni dostali po bezpłatnym egzemplarzu. Wstyd jak widzę te nazwiska które są ważne dla miasta. Chłopcy rozdawali karty i są dumni z tego co zrobili.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) do WB :
Pewnie jesteś solidarnościowym szmaciarzem i dlatego piszesz o "szczecińskich działaczach"... Żałosne. A jaki zakład rozłorzyłeś swoją związkową zarazą?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Weneryk do wieśka :
Masz rację Wiesiu - takich jak Weredyk to trzeba nam więcej, ale w lesie ;-) buuchhhaaaahahahahahahaaaaa... ..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Jasiek :
Rok temu pisałem - Jak robi coś grono amatorów to już mniej więcej wiem jakie będą efekty, totalna kicha! Jako Tarnowianin od pokoleń będę uważnie śledził to wydawnictwo i jak znajdę błędy, bzdury czy nieścisłości będę bezwzględny bo nienawidzę amatorki, no chyba, że w wiejskim domu kultury. - koniec cytatu. Też jestem ciekaw gdzie to cudo będzie można nabyć, ani słowa też o miejscu promocji. Jak widzę produkowali się lekarze i teolodzy, nie widzę jakoś na przykład muzyków, malarzy, architektów, poetów, pisarzy, nie zostali wymienieni, czyli w tych dziedzinach Tarnów to pustynia ma się rozumieć. Rok temu szacowano, że będzie 2500 haseł i 150 autorów, liczba haseł zmalała a liczba autorów zwiększyła się o 50 osób. Chętnie zapoznam się z tym dziełem, chętnie życzył bym sobie, aby mój sceptycyzm stopniał, ale znam to miasto na tyle dobrze, że jeśli coś można schrzanić to tutaj schrzanią to na bank, niestety... Tak pisałem jakiś czas temu, dziś miałem w rękach tę publikację , mimo wszystko miałem nadzieję na pozytywne rozczarowanie, niestety, niestety, niestety, miałem rację. Szkoda...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) czytelniczka :
encyklopedię można kupić w tarnowskich księgarniach, jedyne 100 zł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Weredyk :
Czy ktos ma wiedze ile rozdano encyklopedii oraz czy prezydent zakupil względnie otrzymał swoj egzemplarz gratis?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) czytelniczka :
po egzemplarzu otrzymali wszyscy autorzy i osoby nagrodzone Tarnowską Weną, niektórzy goście uroczystości z okazji urodzin Tarnowa; po jednym egzemplarzu przekazano do każdej tarnowskiej redakcji... :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Weredyk :
Panu Poświatowskiemiemu należy przyznać tarnowską wenę \"NISZCZYCIEL MIASTA\" za jego zajadłe krytykanctwo wszystkiego. Encyklopedia jest znakomita pomimo paru dyskusyjnych elementów. A Pan Poświatowski to niech wraca skąd przybył. My tu go nie chcemy w naszym pięknym mieście.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Piotr Sak :
Kolejna odsłona imitacji mojej osoby (niniejszy komentarz dotyczy postu bezposrednio powyzej). Czy tylko na to stać adwersarza/adwersarzy - wstydzicie sie pisac pod wlasnymi pseudonimami juz nie mowiac o imieniach i nazwiskach?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) sasasa :
UM i Starostwo dostało na własny użytek 300 sztuk, a to = 30 000 zł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Legalny Banita :
Dlaczego Urząd Skarbowy nie znalazł się pod literą "Z"?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Weneryk :
Ale z ciebie bohater Saku! Boki można zrywać. Ale w twoim \"coming out\" najlepsze jest czytanie twoich komentarzy-wypocin jakie na necie nadal się znajdują od lat. Weredyk napisał dużo zgryźliwych, nieprzyjemnych wypocin. Gdybyś był przez tydzień tak opluwany jak osoby, które opluwają tacy jak weredyk to by ci psycha siadła.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Łucias :
Fajny pomysł z tą Encyklopedią, ale Ci którzy ją pisali powinni się wstydzić. Ja w całym szeregu brakujących nazwisk i ludzi związanych z tym miastem chciałbym publicznie zadać pytanie. Tarnów szczyci się największą liczbą kartek przedwojennego Tarnowa. Była to prywatna kolekcja prywatnego kolekcjonera i tacy znawcy historii pisali tą Encyklopedię ze nawet jego nazwisko nie zostało podane. To skandal i to ze jest to zbiór muzeum obecnie to nie znaczy ze tak pod chodzi się do historii mojego miasta. Wstyd Panowie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) Weredyk :
Drogi Weneryku. Krytykuje co najwyzej forme - uzywanie mojego wieloletniego pseudonimu i podszywanie sie pod moja osobe, reszte uznaje za dopuszczalne, byle nie sprowadzała sie do inwektyw. Zapewniam Cie równiez ze dotychczasowa dzialalnosc jak ktos tam ladnie wyzej to okreslil przebieranca/ przebierancow - co najwyzej mnie rozbawila. Pozdrawiam serdecznie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) ask :
Szanowni Państwo! Żenujący jest fakt, że piszą tutaj w większości osoby, które nie znają praktycznie polszczyzny (ileż błędów i wulgaryzmów!) a porywają się na wielce patetyczne i ostre osądy Encyklopedii. Panie i Panowie - radzę najpierw zerknąć do Słownika języka polskiego. Jedna sprawa w szczególności leży mi na sercu - kim są i gdzie przebywają Ci rzekomi prawdziwi tarnowscy historycy, o których tutaj tle pisano? Może konkretne nazwiska? Czy dla Szanownych internautów M. Poświatowski lub A. Sypek to największe autorytety tego miasta??? Nie pochwalam braków i błędów, lecz wolni są od nich jedynie Ci, którzy nic nie robią!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) do ask :
Ewidentne wyrzucenie z biografii Opałki wątku przynależności i działalności w PZPR nazywasz tylko pomyłką ? Kimże byłby Opałko gdyby nie partia i jej totalitarna omnipotencja ? Tak łatwo rozgrzeszasz z takiego "błędu" autora notki i redakcję ? To przecież stuprocentowa kompromitacja. Poświatowski ma 10000% racji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2010) KD :
W tym co pisze Mirek jest dużo racji. Niemniej gdyby zaglądnął do hasła "PZPR" przeczytałby nie tylko o Opałce. Nie usprawiedliwia to w niczym autora biogramu pana Opałki - historyk tak nie czyni. Przyjęta w tym przypadku metodologia czyni historyka niewiarygodnym. I niewiarygodności w Encyklopedii jest niestety wiele.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) Weneryk :
OK Weredyku. Przmyślałem to. Nie będę już Cię atakował. Zastanów się jednak nad swoim postępowaniem, bo kiedyś ktoś stanie przed Tobą i powie: PIOTRZE, PIOTRZE DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ? Co wtedy będzie, jak zrozumiesz że wiedziałeś, że źle robisz?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) przeszłość czy przyszłość :
wstyd i hańba dla tych co ją redagowali i tych co przez nią chcą osiągnąć popularność i głosy w przyszłych wyborach , żadnego obiektywizmu ., żadnego zagłębienia się w temat historii . a historia to ludzie i fakty które już mineły a widzę że ta encyklopedia ma służyć ludziom w ich interesach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) redaktor ET :
encyklopedia.tarnowa@gmail.com - taki jest adres redakcji ET. Każdy, kto chciałby przyczynić się do poprawy jakości, wartości, zawartości, dobory haseł etc. ET (następne wydanie planowane jest za rok-dwa), proszony jest o kierowanie swych uwag: jakie hasła zostały pominięte, jakie zredagowane niewłaściwie, jakie dostrzeżono błędy, także literowe, jakich autorów należałoby zaprosić do współpracy (może są jacyś wybitni historycy, o których nie wiemy, a oni w skromności swojej skrywają się w cieniu?). Korzystając z poziomu emocji, jakie towarzyszą przeglądaniu I wydania, sądzić można, że będą to bardzo pomocne, wartościowe komentarze i rady. Oczywiście nasza skrzynka nastawiona jest również na przyjęcie obelg i wylgaryzmów, rozumiemy potrzebę tych, którzy tak swoje potrezby emocjonalne ujawniają. Proszę się więc nie ograniczać, aczkolwiek wolimy aby skrzynkę zapełniały raczej teksty, z których może być pożytek. Jeden z redaktorów odpowiedzialnych za całość.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) do redaktora ET :
A ile kosztowała Wasza profesjonalna strona internetowa i ile razy była uaktualniana? http://encyklop adia.vndv.com/kontakt.htm

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) pocztówka :
do Łuciasa karty w w muzealnej kolekcji pochodzą z róznych źródeł, te o których piszesz stanowią część większego zbioru

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) Obserwująca :
Sympatyczne, że Tarnów ma swoją Encykloipedię, tylko dlaczego tyle błędów merytorycznych dlaczego nie wyważona objętośc haseł w stosunku do rangi i zasług, dlaczego nie wyważone ilustracje.Może to nie błąd, że pominięto biogramy osób, których działania trwale zapisały się w Tarnowie /mam na myśli kulturę/, przecież jest to oczywiste. Encyklopedia ma zapewne charakter odkrywczy i jej zadaniem jest ukazanie współcześnie żyjących osób nie znanych dotąd.Również Bibliografia Encyklopedii Tarnowa promuje broszuki nieznanych dotąd publicystów w których przoduje jeden z redaktorów Encyklopedii M.Popiel. Nie wieszałabym kołków na włodarzach miasta /R.Ścigała, D.Skrzyniarz/, którzy podjęli temat Encyklopedii i znaleźli śodki na jego realizację. Zaufali redakcji ET i biorą baty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) Obiektywna :
Jestem w pełni uznania dla p.M.Poświatowskiego, który odważył się wyrazić swoje krytyczne zdanie na temat ET. Dobrze, że istnieją w Tarnowie takie osoby, które stoją na straży prawdy i jej konsekwentnie bronią. Niestety prawomyślność kosztuje, oberwało sie więc p.Poświatowskiemu, został zbesztany w najbardziej ordynarnej i prym itywnej formie. Panie Redaktorze proszę sie trzymać. Głowa do góry!.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) Koneser sztuki :
Piękne zdjęcie Pana Prezydenta. Tylko martwi ta jego zdziwiona mina..................

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) maniana :
Nareszcie trochę głosów rozsądku. Nie jestem zwolennikiem Prezydenta, ale doceniam, że podjął inicjatywę stworzenia zbioru informacji o mieście w jednym miejscu. Fatalne rzeczywiście biogramy, ich dobór jest na pewno częściowo poza merytoryczny, koniunkturalny i towarzyski, no i oczywiście przekłamany. jednak należy ocenić wielki wkład pracy w utworzenie encyklopedii /poza sportem/, a błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) AS :
Mirku, jesteś super dziennikarzem! Według mnie (choć nie tylko) najlepszym w Tarnowie (a być może nie tylko). Nie przejmuj się plugawymi komentarzami na Twój temat. Sposób w jaki zostały napisane dowodzi, że ich autorami są ludzie umysłowo biedni i przez to nieszczęśliwi. Trzeba im to wybaczyć:-) Słowa uznania za inteligencję, odwagę, dobre pióro, rzetelność i... atrakcyjny wygląd:-) Wierz mi, jesteś najprzystojniejszym z tarnowskich dziennikarzy! Pozdrawiam!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) Jurek :
Ja też kocham red. MP i intarnet za ich bezkompromisowość

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) woytek :
a ja kocham intarnet za jedyne chyba w polsce wiadomosci diecejezalne

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) na oprogramowanie :
Rany Boskie na oprogramowanie i komputery wydano ponad 80 tys zł...co!!! Pakiet do składu na jeden komp to ok. 6 tys zł. komputer stacjonarny wystarczający do normalnego działania to wydatek ok 2,5 tysiąca złotych i monitor za ok. 800 zł (to już niezły wypas pod DTP). Z moich marnych matematycznych obliczeń wyszło że zakupiono aż 9 kompletów dla 9 gości którzy robili skład. A jest jeden autor składający książkę. No to gdzie jest reszta....oczywiście to tak na marginesie i bez sensu pytanie Panie Prezydencie. Może warto zobaczyć na co ta kasa poszła i gdzie jest oprogramowanie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2010) Do obserwująca :
"Nie wieszałabym kołków na włodarzach miasta /R.Ścigała, D.Skrzyniarz/, którzy podjęli temat Encyklopedii i znaleźli śodki na jego realizację. Zaufali redakcji ET i biorą baty." Nic nie znaleźli, zabrali, zero zł przeznaczyi min. na JUWENALIA.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) obiektywny :
a ja uważam, że Intarnet jest beznadziejny i jest zbrjnym ramieniem pisu. rzygac się chce!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) subiektywny :
Jak intarnet jest zbrojnym ramieniem pisu to Rysiu Ś. jest kobietą...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) Entuzjasta Muzeum :
Najciemniej pod latarnią. I słusznie - w Encyklopedii brak hasła \"Muzeum Okręgowe \", mimo, że ob ydwaj jego dyrektorzy A.Bartosz i A.Szpunar znajdują się w redakcji ET. Czyżby uważali, że ich biogramy zastapią hasło \"Muzeum\". Gdzież są informacje o zbiorach, Działach Muzeum, interesujących przedsięwzięciach, wystawach, pracownikach, którzy mrówczą pracą bez oklasków pracują na efekty Muzeum. Co Pan na to, Panie Marszałku, który finansami i swym autorytetem wspierasz to jedno z ciekawszych muzeów Małopolski.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) Dociekliwy :
Fenomen Bartosza. Jest Pan w redakcji Encyklopedii, w której kilkanaście razy ukazuje się Pana nazwisko, nie widać tu jednak pańskich pracowników. Czyżby muzealnicy nie mieli żadnych zasług i nic nie wnieśli do historii miasta, co spotkałoby się z pańskim uznaniem /oprócz nie żyjących/. Zdradż Pan w jaki sposób można z takim rozmachem zaistnieć w wielkopomnym dziele jakim jest Encyklopedia Tarnowa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) Mieszkaniec :
Tarnowianie doczekali się swojego potworka E.T. Jak u Spielberga - prawdziwy kosmos...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) hehe :
z potworkiem E.T. dobre porównanie. To było jednak brzydkie ale dobrotliwe życzliwe ludziom i krytykom stworzonko. Niech ta zawierucha wokół Encyklopedii zrodzi coś pozytywnego na kolejne wydanie i suplementy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) PRACOWNIK MUZEUM :
do ENTUZJAST i DOCIEKLIWEGO: - kiepsko idzie Wam czytanie. Jak sie postaracie, znajdziecie o muzeum sporo, tyle ile na informacje "encyklopedyczna" trzeba, - a jak poczytacie lepiej, to zbajdziecie wsrod autorow (tekstow, fotografii, rysunkow) blisko 20 pracownikow (tez i bylych) muzeum. Nie jest zle, a moze nawwet zdominowalismy liste autorow? Fakt, nie ma konkurencyjnej instytucji pod tym wzgledem. Tak wiec Panowie w/w - nastawienie do ET determinuje, jak widac, nawet jakosc widzenia oczywistosci. Pozdrawiamy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) komercja :
W encyklopedii hasła dot. firm komercyjnych są dowodem na powiązania "biznesu" z "polityką" z obopólną kolesiową korzyścią. Tylko co z tego ma mieszkaniec Tarnowa? Wielkie zadęcie encyklopedyczne dało efekt góry i myszy, hasła dobierano z dziwnego klucza, całość ma charakter popularno - naukowy ( to nie grzech), a miało być dzieło nadzwyczajne Do następnego wydania!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) ciek :
no to może krytycy zrobią swoją-jedynie słuszną i prawdziwą encyklopedię

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) gbur :
Ta strona to pokaz mało inteligentnych tarnowian, którzy słyną z lenistwa i pyskówki. W myśl zasady nic nie robić, a krytykować chętnie. Mam propozycję, może Pan P. stworzy zespół, będzie naczelnym redaktorem Encyklopedii Tarnowskich Pyskaczy. Bardzo chętnie przyjdę na promocję taaaakiego dzieła. Co Wy dyskutanci i krytycy na to?????????????????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) WG :
jeśli chłopakom z intarnetu zarzucasz lenistwo to nie wiem jak nazwiesz wiekszosc pozostałych tarnowskich dziennikarzy chyba, ze myslisz o uzytkownikach i komentatorarch

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) horeszko :
W każdej encyklopedii znajdują się nazwiska ludzi którzy w jakiś sposób wyróżnili się i przeszli do historii. Obok tych nazwisk podaje się datę urodzenia i ewentualnie śmierci oraz ich osiągnięcia za które ich wpisano, i tyle! To jakie miał poglądy polityczne, jak wyglądało jego życie prywatne, jakie miał nałogi czy wady opisuje się w życiorysach a nie w encyklopediach. Ja bronię tej Encyklopedii pomimo oczywistych braków czy niedociągnięć, ale przecież normalnym jest że jak każda Encyklopedia doczeka się kolejnych, poprawionych i uzupełnionych wydań.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) Dżet :
Ale numer. W encyklopedii nie ma hasła Tarnów!!!!!!. O Tarnowie mozna sie dowiedzieć ale pod hasłem" Rozwój przeszczenny Tarnowa" Kto to wymyslił albo jest geniuszem albo ...........do kwadratu. W encyklopedii uwidoczniły sie nasze kompleksy z prowincji. Jest Jacek Gollob, jest Tomek Gollob (byli w Tarnowie bo im zapłacono), jest pracujacy moze od około roku Żentara a nie ma Wojtka Markiewicza. Ciekawe czym aż tak podpadł i komu? Dlaczego sa piekarze a nie ma innych rzemieślników? Mam wrazenie, ze jest zupełna przypadkowość doboru haseł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) Dżet :
Ma byc przestrzenny. Wtopa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) Marek :
Bo największym błędem tej Encyklopedii jest kompletny brak odsyłaczy. Ja wiem, że one trochę miejsca zajmą, ale bez nich prawidłowe korzystanie z Encyklopedii jest bardzo trudne. Częściowo i to bez zwiększania objętości można to przecież uprościć wytłuszczając jakąś frazę lub słowo w tekście np. ze strzałką i już byłoby wiadomo, że jest gdzie indziej rozwinięcie jakiegoś hasła. A tak to na chybił trafił tylko można korzystać z niektórych informacji. A to przecież nie jest powieść. Drugim postulatem jest składanie niektórych informacji w blok. Mamy np. 4 biogramy każdego z braci Rempałów, co jest gigantyczną przesadą , bo można ich potraktować w ramach jednego, krótszego hasła: REMPAŁOWIE. Wymienianie ich drobniejszych sukcesików też ma się w takiej knidze jak pięść do nosa. Brak Roberta Wardzały jest w tym kontekście szczególnie bolesny i widoczny.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) Dociekliwy :
Do muzealnka. Oj sieroto, nie dotarła puenta, nie o to tu idzie. Oczywiscie, że muzealniki to zdolne bestie i piszą i fotografują a nawet rysują, słusznie więc mają swoje wpracowane autorskie teksty w ET. Wykładając "kawe na ławe" chodzi o to, że Wasz Pryncypał w przeciwieństwie do Was opiewany jest w tekstach różnych haseł, a to pisze o nim podwładny, albo kolega, albo ktoś z rodziny, ostatecznie sam o sobie np."Towarzystwo Kulturalne", także Bibliografia skrupulatnie przedstawiona, no i nazbierało się jak nikomu......Jasne? Zaznaczam -temat wyczerpany, odpowiedzi nie będzie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) Jeszcze dociekliwszy :
Jeden muzealnik to nawet kursy SBeckie przeszedł i Wydział d/s Wyznań zaliczył.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) tarnowianin :
Dlaczego nie ma tam Roberta Wardzaly i Edyty Ropek ??? Skandal ! I to za nasze pieniadze ! Ktos powinien tu poniesc konsekwencje !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) syf :
Jak mozna bylo cos takiego zrobic ? fragment komentarza usunięty Przeciez prezydent musial to zaakceptowac. Ale kpina zeby braklo miejsca dla Edyty I Roberta przy ty wielu nazwiskach ktore raczej sie nawet pojawictam nie powinny.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) monia :
Prosze Panstwa czegos takiego jeszcze w historii Tarnowa nie bylo coz za kompromitacja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) Liber :
Czytając te komentarze mam wrażenie, że komentujący chyba Encyklopedii Tarnowa nie mieli w ręce. Powtarzają się wciąż te same nazwiska, brakujących biogramów (Ropek i Wardzała). Może ktoś znajdzie ewentualnie inne mankamenty, a może warto napisać co się w niej znalazło?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2010) do liber :
sa pewne granice przyzwoitosci a tutaj niestety zostaly one bez brutalnie przekroczone

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) Osoba :
Nie wiem, dlaczego widzę tu tylko głosy krytyczne o Encyklopedii Tarnowa. Ktoś dziwi się, że nie ma hasła Tarnów, a przecież tak brzmi tytuł. Musiały się więc tu znaleźć hasła jak np. rozwój przestrzenny miasta, lokacja, pradzieje i wiele innych, całkiem nieźle opracowanych. Owszem, zgadzam się, że znaczna część biogramów została potraktowana dosyć nieprofesjonalnie. Część z nich nieco przekłamanych, brak notek o ważnych dla Tarnowa osobach, nadmiar osób poślednich. Jednak nie stanowi to potrzeby przekreślania całości dzieła. Encyklopedia posiada wiele niedociągnięć, które wywołały taką burzę, może i słusznie, ale bądźmy bardziej obiektywni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) anty kieronski :
Ten Kieronski to chyba musi isc na uzupelnienie wiedzy o sporcie tarnowskim na jakis kurs. Jak mozna bylo pominac tutaj Pania Edyte i Pana Roberta ? Panie Kieronski koncz Pan wstydu oszczedzc.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) kompromitacja :
co za amator odpowiada za dzial sportowy w tej encyklopedii ? mozna odniesc wrazenie ze to w tej materii prawda inaczej przeciez poziom niechlujstwa jet tak wysoki jak niski jest poziom rzetelnosci

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) monia :
Kicha i tyle a o Kieronskim to juz nie bede pisala bo musialabym uzywac wulgarnych slow. Zalosny facet. Jak prezydent mogl komus tak skrajnie nieodpowiedzialnemu powierzyc takie zadanie i to jeszcze za takie pieniadze. To jest skandal. Panie Kieronski prosze oddac swoja gaze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) krytyk :
tak sie zastanowic to to co zrobil kieronski rzuca cien na caly dzial o sporcie w tej encyklopedii skoro wykazal sie tak daleko nieznajomoscia tematu w tej materii a moze zwykla nierzetelnoacia to co musi byc glebiej az sie boje jej wziasc do reki ciekawe czy mu za to zapalca bo to raczej on powinien poniesc konsekwencje swojej nieudolnosci

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) fan :
Jakim cudem zabraklo w encyklopedii wieloletniego rekordzisty tarnowskiego toru zdobywce srebrnego medalu w Druzynowym Pucharze Polski, srebrnego i dwoch zlotych w DMP ? Faceta ktory nie opuscil tonacego okretu i walczyl wraz z innymi ciagnac zespol do gory jak0 lider druzyny ? Jakim cudem panie kieronski ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) Brum brum :
W innym miejscu przeczytałem, że pan Roman Kieroński stworzył biogram Edyty Ropek. Jednak bycie odpowiedzialnym za sport powodowało to, że należało trzymać ręke na pulsie i pilnować wszystkich biogramów wartych umieszczenia w E.T. Nie chcę nikogo usprawiedliwiać, wszak sam nie osiągnę w życiu więcej niż 3 procent sukcesów Edyty Ropek, ale może hasło napisane było tak, że nie wynikało z niego nic, co świadczyć może o wyjątkowości pani Edyty. Wiem, że brzmi to nieprawdopodobnie, ale jednak mogło tak być. Co do Wardzałów chyba... Z pobieżnej lektury zauważyłem, że nie ma też Mariana. Choć może się mylę... Ale nie widziałem. Cóż, wypada zapytać redakcje, czy powstał biogram Roberta Wardzały, kto jest jego autorem (pewnie Robert Noga) i dlaczego nie wszedł do Encyklopedii? Ja nie histeryzuje, w odróżnieniu od wielu komentujących, którzy ewidentnie tej książki nie mieli w rękach, nie nazwę jej "hańbą". Praca włożona w "Encyklopedię" musiała być olbrzymia. Nikogo nie oskarżam o złą wolę. Suplement będzie potrzebny, ale i nawet idealny, zostanie skrytykowany przez dziennikarzy typu Janusz Smoliński, który doskonale wiedział o tym, że proces tworzenia trwa, bo nie przypuszczam by nie znał osobiście Romana Kierońskiego, czy Jerzego Kosiby. Teraz czekam aż zacznie się lans panów Smolińskiego i Antoniego Sypka. Bo Wojciech Sypek nie odwrócił się plecami do E.T. i kilka haseł widziałem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) sasasa :
Jak tłumaczył A. Niedojadło, tuż przed drukiem ET, musieli wyrzucić ok 30% haseł. Te cięcia zrobiła redakcja główna i podredaktorzy (Kieroński) nie mieli tutaj nic do powiedzenia, a nawet nic o tym nie wiedzieli. Kieroński za nic nie odpowiadał i nie odpowiada. Sam jest mocno zbulwersowany tą sytuacją. Co do suplementu: A cóż to za praktyka? Od kiedy wydaje się suplementy do encyklopedii? Trzeba wydać to od nowa, tylko kto da kasę? Jeżeli wyszedł bubel to znaczy że ponad 600 tysięcy poszło w błoto.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) Green :
Niedojadło to ten z białym włosem i czarnym wąsem? Co za nieprzyjemny i podejrzany typ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) Redakcja inTARnet.pl :redakcja@intarnet.pl 
W poniedziałek zamieścimy pełny zapis dźwiękowy z konferencji prasowej z zespołem redakcyjnym Encyklopedii, co powinno wyjaśnić wszystkie wątpliwości

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) Do Brum brum :
Marian Wardzała jest. Ludzie należy się najpierw zapoznać z zawartością ET, a potem komentować!!! Merytoryczne uwagi będą na pewno wykorzystane, jeśli będzie kolejne wydanie. Redaktorzy z Intarnetu i Dziennika, którzy wywołali tę wrzawę też nie odrobili zadania domowego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) Marek :
Z czego nie odrobili zadania dziennikarze tego portalu ? Ja nie widzę w tekście u góry, aby nazywali swój artykuł analizą Encyklopedii, której zresztą oddali honory za pomysł i wielka pracę autorów. Zwrócono nam jednak uwagę na rzeczywisty i kompromitujący redakcję tego dzieła problem, który dawno już w tej dyskusji został przysypany przez faktycznie drobniuteńkie niedociągnięcia w stosunku do problemu, o którym pisze redaktor Poświatowski

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) wierzyc sie nie chce :
Prosze Panstwa ja nie wiem kto odpowiada za ta kompromitacje czy to kieronski czy niedojadlo a moze i prezydent ze nie dopilnowal tej jakosci wlasnego zlecenia. Jedno jest pewne winni powinni poniesc konsekwencje byc moze przez niewyplacenie im wynagrodzenia. kto i jak naprawi ta skandaliczna sytuacje nie wiem. Jednak zarowno edyta jak i robert jak i wiele nie wyszczegolnioch a bardzo zasluzonych osob powinno sie znalesc w ramach rekompensaty tej skandalicznej sytuacji w nowej poprawionej czy specjalnie wydanej encyklopedii.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) cóż :
Wykonali kawał roboty, ale popełnili mnóstwo błędów. Podstawowym było zgodzenie się na tak krótki czas powstawania encyklopedii. W tym sensie część odpowiedzialności spada na prezydenta. Niektóre błędy wołają o pomstę do nieba, inne równie skandaliczne, są wynikiem pośpiechu i sądzę że zmęczenia. Dlatego apeluję - nie linczujmy autorów, tylko merytorycznie krytykujmy, bo rzeczywiście za jakiś czas nikt niczego w Tarnowie nie będzie chciał się podjąć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) obiektywny :
zdecydowanie niektore bledy wolaja o pomste do nieba i mozna miec tylko nadzieje ze beda one naprawione z podwojona sila dla ich zadoscuczynienia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) mruwa :
Dobra uwaga. Tylko że od razu rzuca sie w oczy że to dorwali się sami swoi do tego co dało miasto. Układ redakcji jest dostosowany do tych co sie dopchali - jest np dział \"Media\" i drugi \"Prasa drukarnie itd.\" bomusieli się wszyscy obdzielić funkcjami. Jest np. \"Archeologia\" a nie ma \"Historia\" której archeologia jest częścią, jest a jakże \"Muzealnictwo\" bo gdzieśmusieli się zmieścic koledzy Bartosze i Szpunary a nie ma zdaje sie ważniejszego działu \"Architektura\". Stąd i końcowy efekt jest jaki jest. Dobre samopoczucie redaktorów sprowadziło sie do tego zeby umieścić swoje biogramy i stąd niektóre kompromitujace efekty - jakiśMarek Popiel sprawił sobie np biogram dwa razy większy od Tadeusza Kantora (skoro został ujęty to powinien zostać odpowiednio potraktowany), biogram na tej samej stronie npS.Potępy jest tak samo dużo mniejszy niż Popiela, również biogramy wielkich prezydentów miasta sa mniejsze. Żenada. To samo zrobili inni redaktorzy. W tej sytuacji nie dziwi że zabrakło miejsca na inne hasła. Redakcja tego wielkiego dzieła okzała siępoprstu don iczego, sytuacja ich przerosła. Szkoda.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2010) mruwa :
Jeszcze raz chciałam tylko odniesc się do relacji z "gazety Krakowskiej" - główny redaktor Niedojadło stwierdza że czytał biogram Opałki i była tam informacja (podstawowa dla tego goscia) że byłpartyjny, co sięokazało nieprawdą -panie Niedojadło zamiast kłamać przydałoby się trochę samokrytyki. Nic dziwnego że jako redaktor takiego dzieła nie sprawdził się Pan zupełnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) robak :
Szkoda slow na to co oni nawyprawiali. Zniszczyli tak piekna idee. Pomysl rewelacja na rocznice ale jak sie za to wzieli mali ludzie rowniez z kompleksami to efekty widac. Tylko siasc i plakac. Mnie osobiscie najbardziej raza bledy czesci sportowej tutaj wydaje sie jakby ktos nie znal naszej tarnowskiej rzeczywistosci i historii ktora jest przeciez na wyciagniecie reki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) szumowina :
Pękła bania z żółcią i nie chce sie wylać.Pewnie jeszcze przez kilka tygodni będzie mozna przeczytac,kogo nie ma,a kto byc powinien.Ale brakuje kardynalnego pytania i merytorycznej na nie odpowiedzi: wedle jakich kryteriów wybierano osoby do tej encyklopedii,jaką stosowano metodologię?Bez tego to wylewanie żółci moze trwac w nieskończonośc. Czy np. autorzy haseł kierowali się osiągnieciami zawodowymi osób,które zasługują na to by się tu znależć,czy jedynie tym, ze ktoś JEST w jakimś zawodzie od jakiegoś czasu-i już?To fundamentalne pytanie,bez odpowiedzi na nie takla np. inicjatywa i apel do cyztelników jednej z gbazert,by zgłaszali oni,kogo we encyklopedii nie ma,a kto byc powinien ożna potraktowac wyłacnzie w kategorii zabawy.Żartu.Choć redakcja ,zdaje się, traktuje je poważnie... Przeczytałam informację o tzw.Tarnowskich Wenach dla dziennikarzy.Jakże podobne historie!Tu też brakuje odpowiedzi,jakimi kryteriami posługiwano się przy przyznawaniu tych Wen?Bo jeśłi wyróżnienia dostają osoby,które nosza od dłuzszego czasu kamery w MTV- to lepiej byłoby wręczyć Weny każdemu,kto w tym mieście podaje się za dziennikarza. A być dziennikarzem to b. proste,kiazdy potrafi poprawnie po polsku sklecić pare zdan.Zwłąszcza, jeśli jakaś uinstytucja rozesle do agzet jednobrzmiace komuniakty o jakimś zdarzeniu.TYak było ostatanio z wiaodmością,powtórzoną natychmiast przez wszystkich " dziennikarzy": o gadżedcie "Tarnweoskie Ciepło". Otóz informuję, ze w jednym ze sklepików z róznosciami w Tarnowie kupił taki gadżecik trz yl ata temu. mój brat. Bez wizerunku Tarnowa i bez nazwy, że to Tarnowskie Ciepło.Wyglada na to, ze ktoś zerznał czyjś pomysł, nadał mu nową nazwę i pooooszło! A " dziennikarze" potul;nie [przepisali i ogłosili rewelacjde. Bylizby oni kolejnymi kandydatami do Tarnowskich Wen?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) szumowina :
Przepraszam, oczywiscie, za literówki, to z pośpiechu, a nie złych emocji...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) do szumowiny :
Przyznano chyba 6 albo 7 wen i tak od 3 lat . No to mi wychodzi, że jeszcze ze 2 edycje i każdy "dziennikarz" w Tarnowie będzie miał swoją nagrodę. Czy taki system nagradzania ma sens ? Pewnie dla prezydenta marketingowo ma, ale jaki będzie prestiż tej nagrody za 2-3 lata ??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) tarnowianin :
Przed 20 laty z inicjatywą wydania encyklopedii Tarnowa wystąpił dr S. Potępa. Wówczas nikt nie był zainteresowany. Dzisiaj "autorzy" pomijają Jego osobę, przywłaszczając sobie pomysł i inicjatywę. Smutne to. Nie minęło 3 miesiące od śmierci Pana Potępy, a już się o Nim nie wspomina. A przecież współpracowali przez lata, np. z A. Niedojadło. No, ma dr Potępa biogram w encyklopedii, ale skromny w porównaniu z takim, na przykład, M. Popielem. A kto to jest Popiel... Żenada.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) teraz :
teraz pewnie zostanie wydana errata do wydania i będzie grubsza niż sama encyklopedia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) do teraz :
jeżeli osoby brakujące wymienione przez wyżej piszących znalazłyby się w erracie to jestem w stanie sią założyć że to by im się nie podobało bo jak wiadomo errata to wykaz błędów w tekście

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) WARRUS :
To było pewne, że encyklopedia wywoła polsko-tarnowskie piekło! Jednak . mimo wielu ogromnych błędów (patrz wyżej) dobrze że się ukazała, bo rozruszała \"Tarnówek\". Rzeczywiście najwięcej kontrowersji budzą biogramy i ich dobór. Ogromnym błędem redakcji było powierzenie tak poważnej funkcji Romanowi Kierońskiemu, który \"nawsadzał \" jemu tylko znanych pożal się Boże sportowców. To samo dotyczy nadmiernej ilości księzy i lekarzy!!! Gdyby Tarnów miał w tych dziedzinach osiąnięcia mielibyśmy drużyny pierwszoligowe, kilka klinik specjalistycznych, silne biskupstwo. A co jest każdy widzi!!!!! PS. A jaki związek z Tarnowem ma wójt Skrzyszowa Gądek? Noooo, bywa tu na zakupach!!!.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) Do tarnowianina :
Przeczytaj wstęp w ET a znajdziesz tam nazwisko śp. dra Stanisława Potępy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) ??? :
gdzie można ją kupić

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) DO: Do tarnowianina : :
Fakt. Zwracam honor - moje niedopatrzenie...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) czytelniczka :
do ???: w Muzeum Okręgowym, w księgarniach (na ul. Wałowej na pewno)....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) oko :
Chciałem odniesć siędo wypowiedzi mrum-mrum. Wcale mi się nie wydaje żeby Kieronski napisał biogram Edyty albo Roberta a mu nie puścili. Kieronski wciska kity, bo nawet jacyś redaktorzy - historycy 2-go sortu czy zawodowi "działacze społeczniZKHL" którzy to redagowali nie są aż takimi cymbałami. Romciowi chyba zrobiło sie głupio i teraz opowiada głupoty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) oko :
Przepraszam za literówkę - miało byc: zawodowi \"działacze społeczni\". Swoją droga ciekawe czy p.Marek Popiel, skoro jak mówiłna akademii w ratuszu, w czasie zajmowania sie redakcją E.T. nie pracował (dziękował koleżankomże za niego wykonywały pracę), oprócz kasy za redakcjędostanie też pensję?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) razem :
Tak jak powyżej kto to jest M. Popiel co zrobil dla miasta....szok.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) zalamka :
To Romcio byl taki genialny zeby pominac Edyte i Roberta ? No przeciez rece opadaja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) monk :
Akurat o żużlu to pisał Robert Noga. Ale nie Robert jest winny i nie Romcio a szefowie redakcji Encyklopedii !!! Pan Kieroński jest taką samą ofiarą cięć jak inni. I dajcie już spokój. Kieroński jest kopalnią wiedzy o tarnowskim sporcie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) sportowiec weteran :
Romcio jest kopalnią WIEDZY O TARNOWSKIM SPORCIE TO FAKT, ale jego ocena merytoryczna odnośnie wartości zasług tarnowskich sportowców jest subiektywna fragment komentarza usunięty. Taki to autorytet wiedzy niewątpliwie dużej, ale nieobiektywnej bo uzależnionej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2010) ciekawa :
Czyli kto jest winny tak karygodnych zaniedban przy tworzeniu encyklopedii z tym przeoczeniem Edyty I Roberta ? Kieronski ? Czy moze ktos inny ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2010) Spostrzegawczy :
Niewybaczalnym niedopatrzeniem jest brak osobnego hasła dla Muzeum Okręgoweo, zarakło tu także Alicj Węgrzynek odkrywczyni Panoramy Siedmiogrodzkiej, niestrudzonej kolekcjonerki jej fragmentów, inicjatorki reaktywowania Bractwa Kurkowego. Replika panoramy blisko przez rok prezentowana była w Tarnowie, a teraz jedzie święcić swój triumf na Węgrzech, członkowie odrodzonego Tow. Kurkowego uświetniają swą obecnością w barwnych historycznych strojach, wszystkie ważniejsze uroczystości miejskie.Nie można sie doszukać także w ET biogramu K.Bańburskiego, który ze swadą opowiada i pisze o najdawniejszych dziejach miasta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2010) Do Spostrzegawczy :
Gratuluje błysku. Istotnie ludzie, których działanie przynosi splendor miastu i pozostawia trwałe ślady powinni być zauważeni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2010) Koneser :
Zupełnie kuriozalnie potraktowane jest współczesne środowisko artystyczne Tarnowa, przypadkowy wybór biogramów w tej dziedzinie sprawia wrażenie jakoby wyboru dokonał komputer - na kogo padło!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2010) zgred :
Ooo nawet T. Majkę uwzględniono, niechcianego wicewojewodę tarnowskiego z partyjnego nadania UW.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2010) uczciwy tarnowianin :
Za skandal ktory zostal wywolany arcy dziwnoscia w selekcji i opisach poszczegolnych osob autorzy powinni sami rzec sie wynagrodzenie i nie pobrac go a jesli juz pobrali zwrocic. Czy tu byl jakis drugi biznes jakies drugie dno ze wlasciciele np salonow samochodowych sie pojawili a braklo goscia z zarzadu miasta aktualnego radnego Jerzego Hebdy ze pojawila sie tam Anna Czech albo obydwoje albo zadne ze pojawila sie tam vice prezydent Skrzyniarz niby z tytulu dziennikarstwa to ja sie pytam gdzie sa inni dziennikarze co to ma byc ???????????? Dlaczego braklo Edyty Ropek ? Skandal ! Dlaczego braklo miejsca dla Roberta Wardzaly ? Wieloletni rekordzista tarnowskiego toru srebrny medal w DPP srebrny w DMP dwa zlote w DMP i przede wszystkim podpora Unii Tarnow w najciezszych latach jako lider ciagnal zespol. Ludzie czy ktos tutaj jedzie na jakism dopalaczu zeby takie kardynalne bledy robic ?????????????? Skandal !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2010) pimp :
i na tę politgramotę poszło prawie 0,5 miliona...tarnowszczyzna typowa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2010) Darrk :
Pierdolicie towarzyszu Poswiatowski podobnie jak i ten wasz kiepskiej jakości teatrzyk nie-tutaj

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2010) Do Spostrzegawczy :
\"Nie można sie doszukać także w ET biogramu K.Bańburskiego...\" Może byc taki: \"Kazimierz Bańburski, obecny kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie, dzisiaj pretenduje do roli jednego z autorytetów moralnych w tym mieście oraz głównego historyka niepodległościowego. Jest jedną z głównych postaci uroczystych obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości w Tarnowie. Gdy w roku 1976 ZOMO torturowało robotników w Radomiu i Ursusie, dzisiejszy tarnowski „autorytet historyczny i moralny\" wstępował w szeregi esbeckie. 3 września tego właśnie roku przyrzekał przed pułkownikiem Edwardem Kubrakiem w Tarnowie: „...ślubuję zwalczać wrogów (Polski Ludowej)...\", a 13 września dzisiejszy kustosz muzeum tarnowskiego został inspektorem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Po ukończeniu studiów historycznych (!) Bańburski sam prosił o przyjęcie go do PRL-owskiego aparatu bezpieczeństwa takimi oto słowy: „Prośbę swą motywuję zamiłowaniem do charakteru pracy\"(sic!). Od 21 marca do 21 kwietnia 1977 roku, w Gródku nad Dunajcem dzisiejszy „autorytet historyczny\" przeszedł specjalny kurs dla funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Do roku 1980 „dorobił się\" stopnia podporucznika i stanowiska starszego inspektora w tarnowskiej esbecji. Ciekawe są okoliczności rozstania Kazimierza Bańburskiego ze Służbą Bezpieczeństwa. Po zwycięstwie „Solidarności\" w sierpniu 1980 roku, sam prosi we wrześniu tego roku o zwolnienie. W aktach starszego inspektora SB Bańburskiego znajdujemy taką oto notatkę jego przełożonych, wyjaśniającą powody jego rezygnacji: „...ulega nastrojom w kraju...\". Przełożeni sugerują, że Bańburski podjął decyzję o zaprzestaniu pracy w SB ze względu na niepewną wówczas sytuację polityczną w kraju i możliwe całkowite zwycięstwo „Solidarności\". To także obrazuje charakter i motywy działania byłego esbeka, a dzisiaj głównego nauczyciela historii w Tarnowie. Paradoksem jest, że były oficer komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, a więc instytucji przestępczej, funkcjonuje dzisiaj jako „moralizator niepodległościowy\" i swego rodzaju miejski ideolog uroczystych obchodów 90. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności.\"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2010) Do Spostrzegawczy :
Biogramu Marka Trusza,który zdaje się ma dorobek trochę większy, a przy tym zakładał "Solidarność" i działał w podziemiu też nie zauważyłem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2010) Tarnoviana.org :
Napiszmy własną Encyklopedię Tarnowa! Encyklopedia byłaby tworzona bezpośrednio w Internecie na zasadach podobnych do Wikipedii, przy czym nie będzie ograniczeń w liczbie haseł, ani ich obszerności w granicach zdrowego rozsądku. Zapraszamy na nasze stronę: Tarnoviana.org

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2010) maj :
DO DO SPOSTREZGAWCZEGO I CHOCBYS PLUL NA BANBURSKIEGO CELNIEJ OD CIESIELCZYKA (CZYZBY ON TO SIE TU PODPISAL?) TO I TAK BANBURSKIEMU W WIEDZY, POSZANOWANIU GO PRZEZ TARNOWIAN, MALO KTO DOROWNA. KROPKA.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2010) maniana :
T{o prawda, wiedzy historycznej, rzetelnej i dopracowanej na pewno zaz[drości niejed[en historyk, może medialny, może ciekawie opowiada[jący przypowiastki, ale posiadając[y mora[lność burej kotki. Tak więc dorobku Kazimierza B. nie naruszy wściekły atak Panów C. i S.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2010) MAJ :
JAK BYS CHCIAL OGLADAC LUDZI POD SWIATLO MORALNOSCI TO PEWNIE BY NAM ZOSTAL JPII. JESLI BANBURSKI ZGLOSI SIE DO DO ZAKONU, WTEDY PEWNIE MU TO SWIADECTWO ZASZKODZI, CHOC WLASNIE TAM PEWNIE LUDZIOM SIE WYBACZA TO CO BYLO, I PATRZY NA NICH JAKIMI SA. JAKI JEST BANBURSKI, KAZDE DZIECKO - HISTORYCZNIE ZAINTERESOWANE - WIE. A O CZYJEJS MORALNOSCI NA OGOL MOWIA LUDZIE KTORZY ZE SWOJA SA NA BAKIER.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2010) Do Maj :
Z Pana pewno również niezły APARATCZYK, zapewne zrehabilitowany i przechrzczony. Jednak PAMIĘC JEST PAMIĘCIĄ i nigdy nie zapomni. Strzeż sie więc bo tez Cię dopadnie w swoim czasie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-03-2010) maj :
CO JEST PANOWIE? JUZ SIE WAM SKONCZYL KONCEPT I ZAPAS WULGARYZMOW? JUZ ZDECHL FASCYNUJACY TEMAT ET? CO ZA BRAK KONSEKWENCJI. MIREK!!!!!!!!!!WEŹ SIE I NAPISZ CÓŚ NA TEMAT, ROZRUSZAJ INTELEKTEM SWOIM LENIWE TOWAYZTSWO ELIT TWOJEJ BRUKOWEJ STRONY.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2010) NOWY :
A ja dopiero kupiłem- poczytałem opinie i kupiłem ( siła reklamy) i..... chciałem zapytać gdzie można oddac!!!!!!!. Bez żółci i jadu - mamy bubla. Niestety popieram -w wielu przypadkach ewidentne kolesiostwo ( kolega dla kolegi (żanki:-) Szkoda, że autorzy ....a tylu ichhhhhhhh nie chceli konsultacji społecznych - internet daje taką możliwość. No to MAMY bubla:-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2010) i ja :
wójt Skrzyszowa:-) a ta reszta co nie pracuje dla Tarnowa ( tu tylko sypia) co tu robi! może niech wyłoża swoją kase na swoją encyklopedie!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2010) jest dobra! :
Na mole- śmierdzi koszmarnie! Gratuluję tym których w encyklopedii nie ma!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2010) DO NOWEGO :
KAZDY TOWAR MOZNA ZWROCIC ZAWIEDZIONY CZYTELNIKU, JESLI WIEC NAPRAWDE CI TOWAR NIE ODPOWIADA, KAZDA KSIEGARNIA MA OBOWIAZEK TOWAR PRZYJAC NA OGOLNIE OBOWIAZUJACYCH ZASADACH,ALE POMYSL - ZA MIESIAC JUZ NIE BEDZIE MOZNA KUPIC ET, CHYBA ZE W ANTYKWARIACIE LUB NA ALEGRO, WIEC MOZE POCZEKAJ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2010) Haj :
Do Maja: Stary, skończ z tym jadem i przynajmniej przyznaj jak mężczyzna że daliście dupy z tą Waszą encyklopedią, Ty i Twoi koleżkowie. Bo tak jest, koniec kropka, każdy na forum napisał co myślał, temat się zamyka. Ale Tobie nie pasuje takie zamknięcie, co? Prowokujesz, wyzywasz, jeszcze byś poszczekał... Pewnie masz nadzieję że średnia opinii się polepszy. Otóż nie polepszy się, choćbyś spluł sobie całą brodę. Trzeba przyznać że niezły masochista z Ciebie. Jeszcze Ci mało na temat tej waszej "agitki"?. Zamiast jadzić, lepiej siądź na dupie i pomyśl z koleżkami jak nie spieprzyć drugiego wydania. W końcu za to Ci płacą, nie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2010) taki z boku :
Dokladnie!!! nie prowokuj maju,jak ci zabraklo argumentow za to przynajmniej nie pluj at persona i nie zachowuj sie tak bo za kare trafisz do tej encyklopedii i bedziesz zaraz obok opałki !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2010) prowokant :
Jeszcze odnośnie banburskiego. Skoro już się tak prowokujemy - może by tak banburski sam zechcial wszystko wyjaśnić. Dalej Banburski !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2010) Haj :
Do prowokanta: Człowieku, Maj już na pewno jest w tej encyklopedii w towarzystwie kolegów, krewniaków i innych (post)peereluchów. Dlaczego, Twoim zdaniem, tak zaciekle szarżuje?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947