To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Kobieta Tarnowa przekazała zdobytą w plebiscycie nagrodę dzieciom z ośrodka przy ul. Robotniczej    -   13/3/2010
Doświadczenie miłości, doświadczenie świata…
Anna Czech, laureatka konkursu "Kobieta Tarnowa" zorganizowanego jesienią 2009 przez Galerię Tarnovia, by wyróżnić osobę, która „swoją aktywnością, zapałem lub talentem zaraża bądź inspiruje mieszkańców miasta”, przekazała przyznaną w plebiscycie nagrodę na rzecz dzieci podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia przy ul. Robotniczej 4. Za środki uzyskane ze sprzedaży nagrody [wycieczka o wartości 4 tys. zł] Kobieta Tarnowa przekazała ośrodkowi Sióstr Zgromadzenia specjalistyczne wyposażenie sali doświadczania świata: tor świetlno-dźwiękowy. W przyszłym tygodniu tor zostanie zamontowany przy ul. Robotniczej. Dodatkowo prowadzona przez Annę Czech Fundacja Kromka Chleba wyposaży salę w kolejne urządzenia o wartości kolejnych 4 tys. zł.

Ogloszenie

- Zdobycie tego tytułu i nagrody to był przede wszystkim ogromny kredyt zaufania. Przekazanie nagrody na rzecz dzieci z Robotniczej jest zupełnie naturalne - robię to w imieniu tych wszystkich, którzy na mnie głosowali. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym zachować się inaczej – powiedziała Anna Czech.
- Tarnów wiedział kogo wybrał na Kobietę Tarnowa. Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich naszych podopiecznych za tren dar - powiedziała siostra Maria Pitek ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.

Zdaniem oligofrenopedagoga Katarzyny Palmowskiej, sala doświadczania świata odgrywa niezwykle istotną rolę w terapii dzieci upośledzonych umysłowo. - Bogactwo jednocześnie dostarczanych poprzez światło, dźwięk i różnorodne bodźce kinestetyczne doświadczeń, oddziałuje na zmysł wzroku, słuchu, węchu oraz dotyku i propriorecepcji. W zależności od sposobu prowadzenia zajęć w sali oraz od użytych efektów stymulacji wielozmysłowej, terapia sprawdza się zarówno w przypadku dzieci z trudnymi, agresywnymi zachowaniami, u dzieci z nadaktywnością psychoruchową oraz u dzieci, u których chcemy poprawić skupienie uwagi, zaktywizować je do działania oraz pobudzić ich wyobraźnię – wyjaśniała Katarzyna Palmowska. Podczas jednej sesji terapeutycznej w sali doświadczania świata zajęcia dostosowuje się do potrzeb pacjenta oraz zamierzonych przez terapeutów rezultatów. Rezultatami terapii z wykorzystaniem sali doświadczania świata może być zarówno ogólne wyciszenie i stan głębokiej relaksacji, jak również też zaktywizowanie, pobudzenie wyobraźni poprzez dostarczenie wielozmysłowej stymulacji rozwoju dzieci upośledzonych umysłowo. Jak podkreśla Palmowska, która jest jednym z nielicznych polskich specjalistów onoterapii, autorzy terapii opracowanej w Holandii w r. 1978 przez Ad Verheula i Jana Hulsegge’a przewidują również możliwość wprowadzania zwierząt podczas zajęć w pomieszczeniach sali doświadczania świata. Nie wykluczone więc, że towarzyszem wypraw dzieci w magiczną krainę doświadczania świata będzie… Goldi - labrador i ukochany przyjaciel dzieci z Robotniczej.

Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia zapewnia opiekę i szansę rozwoju dzieciom upośledzonym intelektualnie. Dla porzuconych przez rodziców jest domem rodzinnym, najczęściej na całe życie… Pod opieką domu jest obecnie ponad 70 dzieci w wieku od 6 do 65 lat. Ośrodek działa dzięki poświęceniu i zaangażowaniu 13 Sióstr Miłosierdzia i ponad 50 opiekunów, pedagogów i wychowawców.
Od przeszło 370 lat Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo [znane w Polsce pod popularną nazwą "Szarytek", która wywodzi się od francuskiego słowa "charite" – miłosierdzie] jest obecne w 94 krajach świata. Siostry rozpoczęły swoją trudną pracę w I połowie XVII wieku na terenie Paryża, gdzie podjęły się opieki nad porzuconymi dziećmi, pielęgnowały chorych, nosiły pożywienie ubogim, uczyły czytać i pisać dzieci z ubogich rodzin. Na prośbę królowej Polski, Marii Ludwiki Gonzagi [żona Władysława IV Wazy i Jana II Kazimierza] w Polsce powstała pierwsza placówka misyjna Szarytek. Była to jedna z wielu odważnych decyzji zapomnianej dzisiaj królowej, która np. podczas potopu szwedzkiego samodzielnie potrafiła prowadzić do bitwy wojska. Sprowadziła do Polski trzy zakony: Księży Misjonarzy w 1651, Sióstr Miłosierdzia w 1652 oraz Wizytek w 1654. Założyła w 1661 pierwszą polską gazetę Merkuriusz Polski, miała ambitne plany gospodarcze i polityczne, postulowała wzmocnienie władzy króla i senatu, zmianę systemu głosowania w sejmie oraz elekcję vivente rege. [elekcję za życia króla].
Do dzisiaj siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, które trafiło do Polski dzięki inicjatywie niezwykłej kobiety-królowej, zajmują się prowadzeniem szpitali, pielęgnowaniem chorych w ich domach i szpitalach oraz działalnością charytatywną. Jest to najliczniejsze zgromadzenie żeńskie na świecie – liczy 18 tys. zakonnic. Dom Opieki Społecznej przy ul. Robotniczej w Tarnowie jest jednym z ponad 80 ośrodków opiekuńczych Sióstr Miłosierdzia w Polsce.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 1, 2023 23:58:24
IP     : 34.232.63.94
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html