To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Web Galeria Muzeum Okręgowego w Tarnowie    -   18/3/2010
Powstaje Wirtualne Muzeum Małopolski
Dwa tygodnie temu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podpisał 35 umów z muzeami, na finansowany z funduszy europejskich projekt Wirtualnego Muzeum Małopolski. Jednym z partnerów jest oczywiście nasze Muzeum Okręgowe w Tarnowie – wytypowano już kilkadziesiąt eksponatów które jako pierwsze zostaną trójwymiarowo zdigitalizowane. To jedyny taki projekt w kraju. Natomiast w najbliższym czasie na stronach internetowych Muzeum będzie można zobaczyć cykle prac prezentujących tarnowskie zbiory sztuki. Muzeum zacznie od tegorocznych wydarzeń i rocznic, od obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem i 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Posłuchaj wypowiedzi dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adama Bartosza :

Ogloszenie

Mający wystartować w połowie tego roku projekt wirtualnego muzeum to inicjatywa marszałkowska – wszystkie placówki muzealne zostaną wyposażone w sprzęt komputerowy. -Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że fakt zaprezentowania części eksponatów w Internecie nie powoduje, że dana osoba zostanie usatysfakcjonowana i nie odwiedzi Muzeum – ale wręcz przeciwnie, zachęca do takiej wizyty - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz.
Wśród wytypowanych do zdigitalizowania zabytków znajdują się znaleziska archeologiczne – m.in. miecz rzymski z przełomu IV i V wieku p.n.e., znaleziony w korycie Dunajca w Ostrowie, gmina Wierzchosławice czy fragment rzeźby z wczesnego neolitu, z połowy V tys. p.n.e., znaleziony w Gwoźdźcu, gm. Zakliczyn; z działu etnografii będą to m.in. dwa wozy cygańskie, z historii – Przywilej Jana Zapolyi dla mieszczan tarnowskich z 20 września 1528 roku, Przywilej Stanisława Koniecpolskiego dla Żydów Tarnowskich z 27 lutego 1676 roku i Dokument Jana Hetmana Tarnowskiego z 30 sierpnia 1556 roku (wszystkie dokumenty z pieczęciami); są i meble, np. sekretarzyk z ok. 1600 roku (Toskania lub Genua), jest porcelana, są wyroby rzemieślnicze, jak dzban Rady Miasta Tarnowa z 1639 roku lub traktowany w Muzeum jak „relikwia” bucik królowej Marysieńki Sobieskiej (Chiny), są rzeźby oraz szkło.

Natomiast w najbliższym czasie na stronach internetowych naszego Muzeum ruszy „Web Galeria” - będzie można zobaczyć cykle prac prezentujących tarnowskie zbiory sztuki. Muzeum zacznie od tegorocznych wydarzeń i rocznic, od obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem i 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
Jak informuje muzeum, dla uświetnienia rocznicy grunwaldzkiej (o której pisaliśmy osobno) została wybrana grafika „Bitwa pod Grunwaldem”, litografia wykonana piórkiem, (30 na 37,5 cm) z serii ilustrującej historię Polski, stanowiącej cykl 12 przedstawień – wydarzeń historycznych, związanych z losami Polski i zwycięskimi bitwami; serii znajdującej się w tarnowskim zbiorach i pochodzącej z kolekcji książąt Sanguszków z Gumnisk. Prezentowana grafika została wykonana ok. 1860 roku, według kompozycji Juliusza Kossaka, przez znanego rytownika Adriana Głębockiego i opatrzona stosownym podpisem komentującym to wydarzenie. Tego typu grafika, wykonywana w wielu odbitkach, była popularnym zjawiskiem w drugiej połowie XIX wieku i służyła „ku pokrzepieniu serc” rodaków w okresie niewoli.
W Muzeum znajdują się także pojedyncze okolicznościowe pamiątki, wykonane z okazji kolejnych rocznic Grunwaldzkich, ukazujące rolę i znaczenie pamięci historycznej, kultywowanej i pielęgnowanej przez społeczeństwo polskie.

Akcentem związanym z obchodami urodzin Fryderyka Chopina (patrz także informacja o koncertach na Zamku w Dębnie), będzie prezentacja płaskorzeźby „Sen”, autorstwa Antoniego Madeyskiego, wykonana w brązie, która powstała w Rzymie w 1911 roku. Jej autor był jednym z najważniejszych i najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich przełomu XIX i XX wieku, twórcą dwóch sarkofagów wawelskich, królowej Jadwigi – wykonanego w białym karraryjskim marmurze (który przyniósł mu pierwszy poważniejszy sukces) oraz Władysława Warneńczyka.
Płaskorzeźba „Sen” znajdowała się pierwotnie w pałacu książąt Sanguszków w Gumniskach u księżnej Konstancji z Zamoyskich, żony Eustachego Sanguszki, namiestnika Galicji, z którą artysta był zaprzyjaźniony i dla której wykonywał wiele zleceń.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 02:22:01
IP          : 18.191.132.194
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html