Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Paderewski będzie miał tablicę w miejscu urodzenia    -   24/3/2010
W 150. rocznicę urodzin Paderewskiego
Ignacy Jan Paderewski będzie miał pamiątkową tablicę w miejscu swojego urodzenia – Kuryłówce na Ukrainie (województwo Winnickie). Ufunduje ją powiat tarnowski wspólnie z samorządem województwa Małopolskiego. Będzie to jeden z akcentów obchodów 150-rocznicy urodzin tego znanego polityka i muzyka.

Ogloszenie

Rozmowy na temat uczczenia przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy urodzin Paderewskiego prowadził na Ukrainie wicestarosta tarnowski Mirosław Banach. –Jest wielka przychylność do tego przedsięwzięcia. Władze miasta Chmielnik są bardzo pozytywnie nastawione i w maju dokonamy uroczystego wmurowania tablicy poświęconej Paderewskiemu – zapowiada wicestarosta tarnowski.
Tablica ma zostać umieszczona na szkole w Kuryłówce na Podolu, gdzie w listopadzie 1860 r. przyszedł na świat Ignacy Jan Paderewski. Przed miejscową szkołą znajduje się już pomnik poświęcony jego osobie postawiony w 135. rocznicę urodzin. Wewnątrz jest izba pamięci, którą opiekują się uczniowie.
Ciekawostką jest fakt, że w kościele w Chmielniku, oddalonym kilka kilometrów od Kuryłówki, znalazły się dokumenty potwierdzające chrzest Paderewskiego. –Myślimy nad tym, aby również w świątyni umieścić pamiątkową tablicę. Miejscowy proboszcz bardzo zapalił się do tego pomysłu – dodaje Mirosław Banach. Wicestarosta podkreśla również bardzo przychylną postawę konsula generalnego RP w Winnicy Krzysztofa Świderka, który zobowiązał się do pomocy przy całym przedsięwzięciu uczczenia Paderewskiego w miejscu jego urodzenia na Ukrainie.

Foto: Izba Pamięci I. J. Paderewskiego w Kuryłówce na Ukrainie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl