Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zapomniana w Tarnowie rocznica    -   24/3/2010
Marzec 1968
Bodaj tylko „Gazeta Krakowska”, piórem Jerzego Reutera zauważyła rocznicę marcowych wydarzeń 1968 roku. Był dzień 13 marca. ”Tego, jakże pamiętnego dnia, tarnowski poeta Jerzy Barczyński wyrzucił z jadącego autobusu ulotki, nawołujące mieszkańców do udziału w proteście i zjednoczenia z młodzieżą akademicką. W ten sposób Tarnów stał się jednym z niewielu miast w Polsce, w którym odbyło się nocne pałowanie, połączone z aresztowaniami”- pisał J. Reuter. 20 marca w naszym mieście doszło do manifestacji, podczas której zatrzymano 95 uczniów...

Ogloszenie

Zaczęło się w czerwcu 1967 roku – najpierw w „wojnie sześciodniowej” Izrael pokonał państwa arabskie, potem, na polecenie ZSRR, PRL zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem, wreszcie Władysław Gomułka podczas przemówienia określa polskich Żydów mianem „V kolumny”; rozpoczyna się, będąca wewnętrzną rozgrywką antysemicka czystka. Tego samego roku, w listopadzie ma miejsce premiera „Dziadów A. Mickiewicza” w reżyserii Kazimierza Dejmka, w styczniu 1968 władze zdejmują „Dziady” z afisza. W Warszawie rozpoczyna się zbieranie podpisów w obronie spektaklu, 30 stycznia odbywa się demonstracja uliczna, fala protestów rozlewa się po innych uczelniach i miastach; zapadają pierwsze wyroki – m.in. Janusz Szpotański skazany zostanie na 3 lata więzienia za pisanie utworów satyrycznych (opera „Cisi i Gęgacze”); początkiem marca Adam Michnik i Henryk Szlajfer zostają relegowani z Uniwersytetu Warszawskiego; 8 marca na UW odbywa się wiec, do podobnych zdarzeń dochodzi w innych miastach, ludzie protestują m.in. w obronie cenzurowanych i karanych pisarzy, polityki kulturalnej i władzy w ogóle.
13 marca w Tarnowie tarnowski poeta Jerzy Barczyński rozrzuca ulotki nawołujące mieszkańców do udziału w proteście i zjednoczenia z młodzieżą akademicką. 20 marca odbywa się demonstracja uczniów – zatrzymano 95 jej uczestników i w okresie PRL w naszym mieście było to chyba największe, jeżeli nie jedyne tego rodzaju wydarzenie o charakterze masowym.
MP

Na zdjęciu: fragment jednej z ulotek kolportowanej przez krakowskich studentów. Foto: http://www.marzec1968.pl/
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl