To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Autor pomnika katyńskiego w Chicago otrzymał „Anioła Ciepła”    -   25/3/2010
Statuetka „Anioła Ciepła” wręczona
W amerykańskim Chicago stanął Pomnik Ofiar Katynia. Stało się to z sprawą Wojciecha Seweryna, tarnowianina, którego ojciec został zamordowany w Katyniu. Autor pomnika otrzymał od prezydenta statuetkę „Anioła Ciepła”.

Ogloszenie

Wojciech Seweryn urodził się 31 VIII 1939 roku w Tarnowie. Jego ojciec, Mieczysław Seweryn, oficer 16 pułku piechoty, uwięziony w obozie w Kozielsku, podzielił los polskich jeńców wojennych. W. Seweryn ukończył w Tarnowie Liceum Sztuk Plastycznych, później studiował w ASP w Krakowie. Do USA wyemigrował by móc, jak sam napisał, zrealizować „testament swojego życia” – zbudować Pomnik Ofiar Katynia.
W maju 2000 roku w Chicago zawiązał się Komitet Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich, którego przewodniczącym został Wojciech Seweryn. Jego członkowie realizowali z uporem i konsekwencją przez 9 lat zamierzony cel – budowę pomnika, nazwanego również pomnikiem Golgoty Wschodu.
17 maja 2009 roku podczas poświęcenia Pomnika Katyńskiego kardynał Józef Glemp powiedział w homilii: -Chicagowski Pomnik Katyński posiada wielorakie znaczenie dla Polonii amerykańskiej. Dla Wojciecha Seweryna – pomysłodawcy i głównego wykonawcy ma on bardzo osobiste odniesienie. Pośród tysięcy zamordowanych był jego ojciec, porucznik Mieczysław Seweryn z Tarnowa. W 1939 roku ojciec widział swego nowo narodzonego syna zaledwie przez godzinę. Zaraz po tym wyruszył na wojnę, z której nigdy nie powrócił.

Foto: Paweł Topolski, www. tarnow.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 03:47:02
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html