To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Varsovia Manta”, José Torres i chór krakowskiej Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Tarnowie    -   26/3/2010
Ariel Ramirez – Misa Criolla
Swą znaną dziś w całym świecie Mszę kreolską Ariel Ramirez skomponował w pierwszej połowie roku 1963. Punktem wyjścia owego dzieła, w którym tak wspaniały wyraz znalazła liturgia ludowa, są rytmy i melodie folkloru Argentyny i innych krajów Ameryki Południowej. Na niezwykły koncert chóru Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz legendarnej już grupy „Varsovia Manta” zaprasza Mościckie Centrum Kultury. Koncert odbędzie się 16 kwietnia o godz. 19:00 w sali Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, al. Solidarności 5 w Tarnowie. Mamy podwójne zaproszenie dla pary inTARnautów !

Ogloszenie
>

Otwierające „Mszę” – „Kyrie” bazuje na formie „baguala vidala” kultywowanej na północy kraju, śpiewanej solo i streszczającej w sobie cały dramatyzm życia w tym pustynnym i odludnym kraju. Wzruszający charakter nadaje błagalnym zwrotom „Kyrie” wybrany przez Ramireza rytm.
W Gloria pojawia się natomiast charakterystyczny dla północnej Argentyny i sąsiadującej z nią Boliwii rytm „carnavalito”. Jest to rytm pełen radości i uniesienia – wymarzony niejako dla tej części mszy, w której wielbiony jest Boży Majestat. Rytm ów obecny jest w dwóch oddzielonych od siebie frazach. Cezurę stanowi chwila medytacji i skupienia. Dzięki niej, prawem kontrastu, powracający z bogatszym niż na początku akompaniamentem „carnavalito” wydaje się jeszcze bardziej radosny i żywiołowy i stanowi okazałe zamknięcie „Glorii”.
Częścią najwspanialszą dzieła – tak w opinii krytyki, jak i samego Ramireza – jest „Credo”. Obok trudności czysto technicznych, poważnym problemem dla wykonawcy jest uchwycenie specyficznego klimatu ludowej muzyki centrum Argentyny, niezwykle wyrafinowanej, obecnej tutaj w postaci tematu: „la chacarera trunca”, stanowiącego kanwę „Credo”. Wyznanie wiary wyraża się więc w formie obsesyjnego i natarczywego rytmu, znajdującego zwieńczenie w słowach głoszących niewzruszoną wiarę w triumf życia wiecznego, mimo cielesnej śmierci.
„Sanctus” zaś przenika swym punktowanym, pełnym wigoru rytmem „el carnaval cochabambino”, który stanowi jedną z najpiękniejszych i najbardziej osobliwych postaci folkloru boliwijskiego.
Zamykające „Mszę” – „Agnus Dei” wywiedzione jest z ducha ludowej muzyki Pampy – równiny w centrum Argentyny. Jest to muzyka pełna skupienia, spokoju, zamyślenia. Najbardziej zatem adekwatna do przesłania samej modlitwy – upraszającej Boga o powszechny pokój.
„Msza kreolska” Ramireza, wzbudzająca zachwyt krytyki i publiczności całego świata, ukazuje nam, jak w muzycznym kształcie zawrzeć można najwyższe wartości ducha ludzkiego, i jak sam akt religijny jest w stanie podnieść na szczyty artyzmu muzykę ludową.

W programie:
Carlos Alberto Fonseca - "Missa Afro Brasileira" – fragmenty
Ariel Ramirez - Misa Criolla
WYKONAWCY:
Chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie
Teresa Majka-Pacanek – dyrygent
Gabriela Klimiec - sopran
Józef Dwojak – tenor
Krzysztof Dekański – bas
Varsovia Manta – zespół instrumentalny
José Torres - instrumenty perkusyjne

Organizator: Mościckie Centrum Kultury. Bilety w cenie 50 zł.
Sponsorem głównym koncertu jest Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.

Sala Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, al. Solidarności 5, Tarnów, 16 kwietnia godz. 19:00

Uwaga: dla jednego z inTARnautów mamy jedno (pojedyncze) bezpłatne zaproszenie na opisywany spektakl w MCK. Możesz je otrzymać po nadesłaniu do nas - drogą elektroniczną na adres redakcja@intarnet.pl - listu zawierającego w tytule wiadomości hasło: MCK - MISA, a w środku jeszcze imię, nazwisko i nr tel. kontaktowego. Zaproszenie trafi do rąk wylosowanej osoby, zwycięzcę poinformujemy o wygranej zwrotnie - drogą elektroniczną lub telefonicznie. Rozstrzygnięcie zabawy w sobotę 16 kwietnia około godziny 11:00. Do tego czasu czekamy na Wasze zgłoszenia.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, July 25, 2024 20:13:42
IP     : 44.210.151.5
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html