To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Powiat tarnowski: park pięknieje na wiosnę    -   29/3/2010
Rewitalizacja parku w Radłowie
Zabytkowy park przy dworze w Radłowie w powiecie tarnowskim poddawany jest zabiegom rewitalizacyjnym. Prace pielęgnacyjne w drzewostanie, który ma kilkaset lat kosztować będą blisko 100 tys. zł. Powiat stara się przywrócić pierwotny wygląd parku, który przed laty był chlubą regionu. Będzie to jednak bardzo trudna i żmudna praca.

Ogloszenie

-W Radłowie zabiegom pielęgnacyjnym poddanych zostanie sześćset drzew i krzewów, na koronach kilku najstarszych i najcenniejszych zostaną umieszczone wiązania liniowe, aby nie uszkodziły ich silne wiatry. Park będzie bardziej przejrzysty i przyjazny spacerowiczom, którzy dotychczas musieli często przedzierać się przez krzewy - informuje odpowiedzialny za ochronę środowiska Adam Szpak z Zarządu Powiatu Tarnowskiego. Na renowację powiat wyłożył właśne środki oraz pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Park w Radłowie został utworzony na przełomie XVIII i XIX wieku przez ówczesnego właściciela miejscowego dworu. Rosną w nim głównie drzewa liściaste, które od dobrych kilkudziesięciu lat nie były poddawane pielęgnacji. W sumie drzewostan tworzy 65 gatunków drzew, krzewów i pnączy. W 1971 roku park w Radłowie został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie teren parku obejmuje obszar 7,6 ha, z czego ponad jeden hektar to stawy. W dworze znajdującym się w jego centrum mieści się szkoła prowadzona przez powiat tarnowski. Powiat tarnowski zabiega również o środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach których chce odtworzyć historyczny układ komunikacyjny na terenie parku. Chodzi głównie o przywrócenie alejek, którymi mogliby spacerować ludzie szukający tam odpoczynku.
Ciekawostką jest fakt, że wycięte w radłowskim parku drzewa posłużą w sezonie zimowym do ogrzania Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. Drewno jest transportowane z Radłowa do Zgłobic koło Tarnowa a tam – w Powiatowym Zarządzie Dróg – przygotowywane na opał.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 19:18:59
IP     : 44.212.99.208
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html