To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Elita polityczna i społeczna współczesnej Rzeczpospolitej dołączyła do ofiar Katynia ...   -   10/4/2010
Narodowa tragedia w Smoleńsku
W sobotę około godz. 9:00 przy podejściu do lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem rozbił się samolot prezydencki z oficjalną delegacją i osobami towarzyszącymi, zmierzającymi na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni w Katyniu. W wyniku katastrofy samolotu zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 inne osoby - Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, dwóch wicemarszałków Sejmu oraz wicemarszałek Senatu, prezes NBP, prezes IPN, Rzecznik Praw Obywatelskich, Szef Sztabu Generalnego WP i inni dowódcy wszystkich typów armii, biskupi, ministrowie, liczni posłowie i senatorowie, szef PKOL, szefowie instytucji i organizacji kombatanckich, wielu członków rodzin katyńskich i inne osoby (m.in. legenda "Solidarności" - Anna Walentynowicz). Ofiar było więcej niż świadczyłaby o tym przygotowana wcześniej lista pasażerów do zabrania na pokład prezydenckiego Tupolewa. To tragedia bez precedensu nie tylko w historii naszego kraju, ale prawdopodobnie świata - nikt z komentatorów nie jest w stanie przypomnieć sobie, aby w warunkach pokoju nagle, w wyniku jakiejkolwiek katastrofy zginęło tylu najważniejszych przedstawicieli jakiegoś innego państwa.

Ogloszenie

Wśród ofiar katastrofy w Smoleńsku jest m.in. były wojewoda tarnowski, poseł PSL, Wiesław Woda oraz Wojciech Seweryn, tarnowianin, autor pomnika katyńskiego w Chicago, który pod koniec marca otrzymał z rąk Prezydenta Tarnowa statuetkę tarnowskiego „Anioła Ciepła” .
Z podtarnowskim Radłowem związany był także profesor Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej (z Radłowa pochodzi jego ojciec, Stanisław).

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który na mocy Konstytucji przejmuje obowiązki głowy państwa po śmierci Prezydenta RP, ogłosił tygodniową żałobę narodową.
Dwuminutową ciszę zarządził w niedzielne południe w całym państwie premier Donald Tusk, apelując o włączenie się wszystkich rodaków w takie upamiętnienie katastrofy.

W kościołach diecezji tarnowskiej wierni gromadzili się w sobotę na Mszach świętych w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku i ich rodzin. Zabrzmiały także dzwony, aby również w taki sposób dać wyraz pamięci w modlitwie i solidarności z rodzinami ofiar i całym narodem.
Biskup tarnowski Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w katedrze o godzinie 18.00. Ponadto wezwał wszystkich proboszczów z terenu diecezji, aby odprawili Mszę św. w intencji ofiar katastrofy, jak również w intencji ich rodzin. Niech w związku z tą wielką tragedią odezwą się także dzwony, aby również w taki sposób dać wyraz pamięci w modlitwie i solidarności z rodzinami ofiar i całym narodem - apelował Biskup Ordynariusz.

W niedzielnej w Modlitwie Wiernych dodane zostanie wezwanie w intencji Ofiar, ich Rodzin, naszej Ojczyzny.

W sobotę o 21.37 w intencji ofiar katastrofy modlili się tarnowianie, którzy zgromadzili się pod krzyżem na górze św. Marcina, Spotkanie zorganizowała Wspólnota Pokolenie JP II z Tarnowa.

W związku z tą wielką tragedią, która dotknęła nasz naród, Prezydent Tarnowa apeluje do przedsiębiorstw, organizacji, urzędów, służb, instytucji i mieszkańców o symboliczne uczczenie pamięci Ofiar tragedii w Smoleńsku.
Szef Samorządu apeluje o zawieszenie, na znak żałoby, czarnych wstążek na budynkach, obiektach użyteczności publicznej oraz samochodach. „Niech taki gest będzie lokalnym znakiem solidarności z Rodzinami tych, którzy zginęli, wyrazem tarnowskiej żałoby” – mówi Ryszard Ścigała. Z kolei na oficjalnym portalu miejskim, uruchamiana jest specjalna, multimedialna księga kondolencyjna. Aby dodać swój wpis należy wysłać go e-mailem, na adres d.solak@umt.tarnow.pl, wpisując tytuł i treść.

W związku z żałobą odwołane są imprezy kulturalne – wszystkie planowane na ten tydzień wydarzenia odwołała Galeria Miejska BWA, odwołane do soboty 17 kwietnia są również planowane na te dni spektakle teatralne, imprezy w MCK i TCK.

Na znak żałoby zatrzymany został również zegar na ratuszowej wieży.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 11:25:22
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html