Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Prace konserwatorskie na tarnowskim kirkucie    -   20/4/2010
Skazańcy popracują na cmentarzu żydowskim
Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w ramach programu ochrony zabytków Małopolski i wspierania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wypisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa małopolskiego, otrzymał dotację 10 tys. zł. Przyznana kwota zostanie spożytkowana na renowację nagrobków na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Opieką zostaną objęte pomniki nagrobne potrzebujące ewidentnego wsparcia konserwatorskiego, które zatrzyma i zapobiegnie lub zdecydowanie spowolni w przyszłości zniszczenia czynione przez siły przyrody.

Ogloszenie
>

Inwestycja obejmie prace przy nagrobku rabina Naftalego Horowitza z Pokrzywnicy, zmarłego w 1931 roku. Piękny wysoki nagrobek zostanie w sposób profesjonalny odczyszczony, zabezpieczony przed zniszczeniem. Płyta nagrobna zostanie zdemontowana i przewieziona do pracowni konserwatorskiej, a na cmentarzu zostaną wykonane nowe fundamenty do osadzenia macew. Wedle ustalonego programu konserwatorskiego nagrobki zostaną poddane wszystkich niezbędnym zabiegom, po czym powrócą na tarnowski kirkut, osadzone na nowo. Ostatnim etapem prac będzie wykonanie zabiegów estetycznych przy i wokół płyt.
Z kolei prace porządkowe, wzorem ubiegłego roku, wykonywać będą więźniowie tarnowskiego Zakładu Karnego.

Przypomnijmy, że cmentarz żydowski w Tarnowie jest najstarszą czynną nekropolią w mieście. Obecnie liczy ponad 3 hektary powierzchni, znajduje się na nim ok. 5,5 tysiąca nagrobków, spośród których najstarsze zachowane pochodzą z końca wieku XVIII. Pierwotnie zapewne mały, lokowany na terenie folwarku podmiejskiego Pogwizdów, wspomniany w 1581 roku w przywileju dla Żydów tarnowskich wydanym przez księcia Konstantego Wasyla Ostrogskiego, z czasem był powiększany aż do obecnego obszaru. Na tarnowskim kirkucie pochowani są rabini, przewodniczący sądów rabinackich, prawnicy, lekarze, ale także politycy, działacze samorządowi i społeczni.
W latach Holokaustu teren cmentarza stał się miejscem masowej egzekucji Żydów przebywających w Tarnowie. Po wojnie miejsce spoczynku znaleźli na nim Żydzi zamieszkujący Tarnów aż do lat 80. XX wieku. Ostatni pochówek zorganizowano w 1993 roku, kiedy odbył się pogrzeb ostatniego tarnowskiego Żyda, Abrahama Ladnera. Do dziś na terenie kirkutu pojawiają się ufundowane przez potomków, tablice upamiętniające Żydów Tarnowskich, zamordowanych przez Niemców.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(21-04-2010) Ciekawy :
Czy jakieś \"dotacje\" ze strony Żydów (poza finansowaniem samych tablic upamiętniającymi ich własnych przodków) na remonty tego cmentarza też napływają? Nie piszę: \"ich cmentarza\" bo to jest NASZ wspólny cmentarz, ale właśnie z tego powodu finansowanie remontów powinno być też WSPÓLNE. Jeżeli ogólnoświatowe środowiska żydowskie by odmawiały, to nie ma dyskusji - wówczas takie obiekty jak nasz Kirkut trzeba ochraniać i konserwować bez chwili zastanowienia we własnym zakresie. Ale nie wierzę żeby żydzi z Polski i spoza Polski - gdyby ich zapytać - odmówili pomocy w takiej sprawie. Więcej - pomogliby chętnie. Może pomogli, ale zapomniano o tym wspomnieć w tym artykule? Byłby to głupi błąd grożący wybuchem nieuzasadnionego antysemityzmu. A może \"architekci\" pomysłu remontowego zapomnieli poprosić o dofinansowanie remontu środowiska żydowskie? Byłby to jeszcze głupszy ale znacznie prostszy sposób na wzniecanie antysemityzmu (nieuzasadnionego) w Polsce. Może o to chodzi? Temat do dyskusji...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2010) AB :
DO CIEKAWEGO: KOMITET OPIEKI NAD ZABYTKAMI ZYDOWSKIMI POWSTAL W 1988 R PO TO WLASNIE, ABY BYL TECHNICZNY SPOSOB NA TRANSFER PIENIEDZY Z ZAGRANICY I WYKORZYSTANIE ICH NA REMONT CEMNTARZA. Z TYCH FUNDUSZY WYKONANO OGRODZENIE, NOWA BRAME, WYCIETO 40 LETNI LAS, POSTAWIONO SPORO ZWALONYCH NAGROBKOW. PONADTO PRYWATNIE ZYDZI FUNDOWALI REMONT M. IN. BUDYNKU POGRZEBOWEGO I PIERWSZEJ FAZY REMONTU POMNIKA. OD 5 LAT GMINA ZYDOWSKA W KRAKOWIE REFUNDUJE KOSZTY ZATRUDNIENIA NA CMENTARZU SKAZANYCH Z TARNOWSKIEGO ZAKLADU KARNEGO ORAZ OD 10 LAT OPLACA STALEGO DOZORCE, DO KTOREGO NALEZY BIEZACE UTRZYMANIE PORZADKU. NATOMIAST Z FUNDUSZY WOJEWODZKICH WYREMONTOWANO DWA NAGROBKI, POMNIK, WYTYCZONO I OZNAKOWANO NA CMENTARZU SZLAK DO SAMODZIELNEGO ZWIEDZANIA. KOMITET KOORDYNUJE TE DZIALANIA. AB.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947