To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowscy harcerze pomagali w organizacji uroczystości żałobnych    -   20/4/2010
Mam szczerą wolę...
Ostatnie dni to okres wytężonej służby instruktorów i harcerzy Hufca Tarnów ZHP im. gen Józefa Bema mającej miejsce w związku z obchodami mordu katyńskiego i uroczystościami związanymi z tragicznym wypadkiem lotniczym w Smoleńsku. -”Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu"”- te słowa Przyrzeczenia Harcerskiego nabrały szczególnego, wręcz mistycznego znaczenia w ostatnich dniach - mówi harcmistrz Maksym Pękosz, komendant Hufca Tarnów ZHP. -W ciągu tych ostatnich dni, od momentu tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, wszystkie środowiska harcerskie w całej Polsce samorzutnie zmobilizowały się i podjęły służbę przy organizacji i pomocy w organizacji uroczystości żałobnych. Również środowisko harcerzy Hufca Tarnów, w myśl Przyrzeczenia Harcerskiego włączyło się w działania władz samorządowych i oświatowych oraz inicjatyw innych organizacji pozarządowych.

Ogloszenie
>

Harcerze Hufca Tarnów ZHP już w kilka godzin po tragicznych wydarzeniach spod Smoleńska wzięli udział w Mszy Świętej w intencji ofiar wypadu koncelebrowanej przez Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej w tarnowskiej katedrze. Następnie przez kolejne dni harcerze brali udział w przedsięwzięciach na terenie miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego, w tym m.in. w organizowanych przez tarnowskie szkoły Marszach Milczenia. Podczas miejskich uroczystości katyńskich, tradycyjnie już harcerze wystawili wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu uroczystości grupa ponad 50 harcerzy odśpiewała Modlitwę Harcerską w intencji ofiar tragicznego wypadku pod Smoleńskiem.
-Tarnowscy harcerze wzięli również udział w uroczystym pochówku Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki w Krakowie - mówi harcmistrz Maksym Pękosz. -Zgodnie z zaistniałym zapotrzebowaniem hufca Chorągwi Krakowskiej wystawiły do wsparcia organizacji tego wydarzenia m.in patrole Ratowników ZHP, pełniących służbę medyczną. W tych patrolach wzięli udział udział również tarnowscy harcerze.

Przebieg wydarzeń ostatnich dni miał szczególny wyraz dla harcerzy 31 Tarnowskiej Drużyny Starszoharcerskiej "Leliwici" działającej przy Publicznym Gimnazjum w Żabnie.
-W czwartek 8 kwietnia wspólnie z Panem Wojciechem Sewerynem sadziliśmy "Dęba Katyńskiego" - mówi podharcmistrzyni Agnieszka Wójcik, drużynowa 31TDSH, zastępca komendanta Hufca Tarnów ZHP. -Obecnie od poniedziałku do czwartku pełnimy w ramach harcerskiej służby wartę honorowa przy trumnie Pana Wojciecha, który zginął w wypadku lotniczym pod Smoleńskiem.

Harcerze z Żabna tak jak harcerze z Tarnowa i całej Polski brali udział w Mszach Świętych odprawianych w intencji ofiar wypadku, ofiar mordu katyńskiego oraz w marszach pamięci. Harcerze z 31TDSH uczcili pamięć tych którzy odeszli na wieczną wartę na ziemi smoleńskiej organizując m.in. dzień mundurowy, w ramach którego wszyscy harcerze drużyny cały dzień spędzili w mundurach.
-Forma dnia mundurowego jest specyficznym rodzajem upamiętnienia tych którzy odeszli - mówi harcmistrz Maksym Pękosz. -Należy pamiętać, że zarówno wśród ofiar zbrodni katyńskiej, jak i ofiar tragicznego wypadku lotniczego pod Smoleńskiem byli również harcerze. I to między innymi dla uczczenia ich pamięci, nie tylko w środowisku w Żabnie, organizowane były dni mundurowe. Jednym z takich środowisk był II Szczep "Orlęta" działający przy Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowie, gdzie harcerze zorganizowali cały tydzień mundurowy.

Tarnowscy harcerze wystąpili również z inicjatywą do Rady Miejskiej w Tarnowie z wnioskiem o nadanie jednej z tarnowskich ulic imienia harcmistrza Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie.
-Harcmistrz Ryszard Kaczorowski jest wspaniałym przykładem realizacji Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego i doskonałym wzorem do naśladowania dla młodzieży, nie tylko harcerskiej. Był on przedwojennym harcerzem z Białegostoku, który po wkroczeniu do tego miasta Armii Czerwonej tworzył na ziemi białostockiej, Szare Szeregi,  konspiracyjne harcerstwo, za co został aresztowany, a następnie skazany przez władze radzieckie na kare śmierci. Później kara ta została zamieniona na zesłanie do łagrów, skąd po dwóch latach udało mu się trafić do tworzonej w ZSRR armii generała Andersa, z którą przeszedł cały jej szlak bojowy, walcząc m.in. pod Monte Cassino. Po zakończeniu wojny poświęcił się dalszej pracy harcerskiej, będą najpierw Naczelnikiem, a następnie wieloletnim Przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju, kontynuując wspaniałe harcerskie tradycje wśród dzieci i młodzieży w środowiskach emigracyjnych - przypomina harcmistrz Maksym Pękosz. -W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło wielu znakomitych Polaków i każdemu z nich należy się cześć i pamięć, jednak dla nas harcerzy osoba harcmistrza Ryszarda Kaczorowskiego ma szczególne znaczenie.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą, skupiającą wolontariuszy organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, działającą w Polsce, zrzeszającą ok. 120 tys. zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów. W 2010 roku Związek Harcerstwa Polskiego obchodzi 100lecie harcerstwa na ziemiach polskich.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 11:51:55
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html