Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Statystyki Caritas w 2009 roku    -   21/4/2010
Z życia Diecezji Tarnowskiej
Pomoc wartą ponad 19 mln zł udzieliła najbardziej potrzebującym Caritas Diecezji Tarnowskiej w 2009 roku. Wolontariusze i pracownicy Caritas wspierali biednych, chorych, bezdomnych, dzieci i młodzież. Diecezjalna Caritas pospieszyła bardzo szybko z pomocą powodzianom, którzy stracili niekiedy majątek całego życia.

Posłuchaj wypowiedzi ks. Ryszarda Podstołowicza, dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej :

Ogloszenie

Najwięcej funduszy jest wykorzystywanych na prowadzenie ośmiu placówek m.in. Hospicjum Św. Br. Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej, Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie.

Działalność tych placówek jest wspierana m.in. przez NFZ, PEFRON, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i samorządy. Z tych źródeł w ubiegłym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała kwotę ok. 6,5 mln zł.
Ośrodki te, opiekujące się najczęściej ludźmi chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi mają podpisane umowy z wymienionymi jednostkami.

-Działalność Caritas to przede wszystkim człowiek. W diecezji tarnowskiej jest ok. 4 tys. wolontariuszy w Parafialnych Oddziałach Caritas. Przybywa także Szkolnych Kół Caritas – prawie 3 tys. dzieci i młodzieży zaangażowanych w ich działalność pomaga niepełnosprawnym, starszym i swoim rówieśnikom. W naszych placówkach zatrudniamy natomiast ponad 230 osób. Pieniądze są oczywiście konieczne by pomagać, ale o jakości Caritas decydują wolontariusze i pracownicy – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Zarząd Caritas w Tarnowie otrzymał w ubiegłym roku z akcji przekazywania 1% podatku, zbiórek statutowych, darowizn finansowych i rzeczowych oraz rozprowadzania świec wigilijnych i baranków sumę ponad 7 mln zł. Pieniądze zostały wydane na prowadzone dzieła pomocowe.
Diecezjanie szczególnie hojnie wspierali zbiórki losowe dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Na ten cel przekazali ponad milion złotych.

-W pierwszej kolejności przekazaliśmy powodzianom żywność i środki czystości, pamiętaliśmy o nich także w kolejnych miesiącach pomagając w zakupie zboża i paszy dla zwierząt oraz opału na zimę. Osoby, które ucierpiały podczas powodzi nadal mogą – przez pośrednictwo Parafialnych Oddziałów Caritas – starać się o pomoc – dodaje ks. Ryszard Podstołowicz.
Nową inicjatywą prowadzoną przez Caritas od 2009 r. jest program „Gniazdo”. 90 rodzin, które spełniały kryteria (na 105 złożonych wniosków) starało się w 2009 roku o wsparcie przy budowie i remoncie domu. Pomoc otrzymało 71 na sumę prawie 400 tys. zł.; pozostałe są realizowane w roku bieżącym. Udało się zakupić okna, drzwi, centralne ogrzewanie i materiały budowlane. Program „Gniazdo” jest nadal kontynuowany.

Próśb od osób potrzebujących jest coraz więcej. Zarząd Caritas w ubiegłym roku przekazał ponad 1,5 mln zł na pomoc w zakupie leków i innego sprzętu dla chorych, opału. Dofinansowano także turnusy rehabilitacyjne, dożywianie dzieci i ich wypoczynek. Ponad 3 mln zł to wartość rozprowadzonej żywności unijnej dla najuboższych mieszkańców diecezji tarnowskiej.

Aby nadal pomagać, Caritas apeluje o przekazywanie 1 % należnego podatku. W 2009 roku podatnicy ofiarowali tej organizacji prawie 980 tys. zł. Dyrekcja Caritas podkreśla, że pieniądze z 1 % podatku pomogą w remontach i doposażeniu placówek m.in. Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Domu dla Bezdomnych w Tarnowie i Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Jadownikach Mokrych. Środki zostaną także przeznaczone na wyposażenie Stacji Opieki Caritas w Tarnowie. Część funduszy trafi na zakup leków oraz pokrycie kosztów operacji czy rehabilitacji osób najuboższych, samotnych oraz z rodzin wielodzietnych. Dzięki tym funduszom dzieci z rodzin potrzebujących będą mogły wyjechać na wypoczynek, zarówno zimowy, jak i letni.
W zeznaniu podatkowym należy wpisać nazwę: Caritas Diecezji Tarnowskiej, jej nr KRS: 0000211791 oraz deklarowaną kwotę (równowartość 1 % należnego podatku).

Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny

Foto: archiwum DSI
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(21-04-2010) Tarnowianin :
Dumnie to brzmi \\\"...Pomoc wartą ponad 19 mln zł udzieliła najbardziej potrzebującym Caritas...\\\" ale bardziej prawdziwie brzmiałoby \\\"...Pomoc wartą ponad 19 mln zł udzieliły najbardziej potrzebującym NFZ, PFRON, Urzedy miast i Gmin, unia Europejska a w rozprowadzaniu tej pomocy uczestniczyła Caritas...\\\" Czyz fakty ktore na szczescie wyzej mozna przeczytac nie swidczą o tym? :) A JA MAM PYTANIE ILE DO TEJ POMOCY DOŁOZYŁ KOSCIÓŁ ZE SWOICH SRODKOW M.IN Z CZYNSZÓW ZA WYNAJMOWANE KAMINICE I LOKALE TAK LICZNIE UZYSKIWANE OD PANSTWA ZA POSREDNICTWEM NIEKONSTYTUCYJNEGO TWORU JAKIM JESTKOMISJA MAJĄTKOWA?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947