Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Świadek z Katynia” - doktor Marian Wodziński w radiowym teatrze faktu    -   22/4/2010
Uwaga człowiek II (1)
Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy pierwszą audycję w ramach drugiej edycji cyklu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „uwaga, Człowiek”. Zarazem jest to premiera radiowego Teatru Faktu, którego bohaterem jest dr Marian Wodziński, tarnowianin, anatomopatolog, sądowy medyk stojący na czele komisji technicznej Polskiego Czerwonego Krzyża, ekshumującej i badającej zwłoki polskich oficerów w okresie od 29 kwietnia do 3 czerwca 1943 w Katyniu. Reżyserem radiowej adaptacji filmowego scenariusza – do filmu „Świadek z Katynia”, któremu nie było dane niestety jak dotąd powstać – jest tarnowski dokumentalista Bogusław Hynek. Producentem: Tarnowska Artystyczna Konfraternia i Imagine. Audycja emitowana była we wtorek na antenie RDN Małopolska, a dzień później zaprezentowana na stronie www.konfraternia.tarnow.pl. O Marianie Wodzińskim przeczytać będzie można również w piątkowym wydaniu tarnowskiego „Dziennika Polskiego”.

Posłuchaj audycji :

Ogloszenie
>

Realizacja tego cennego i zarazem ciekawego przedsięwzięcia Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni, zbiegła się nie tylko z 70 rocznicą mordu polskich oficerów w Katyniu. Końcowe prace realizacyjne odbywały się po tragicznej wiadomości o katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w której zginęła Para Prezydencka RP i 94 Przedstawicieli polskiej elity, zmierzających na tegoroczne obchody rocznicy Katyńskiej.
Marian Wodziński był tarnowianinem, medykiem sądowym. Stanął na czele Komisji Technicznej Polskiego Czerwonego Krzyża - brał udział w ekshumacji i badaniu zwłok polskich oficerów w 1943 r. w Katyniu. To wydarzenie zmieniło całe jego życie. Po wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski był ścigany listem gończym, ciążył na nim wyrok śmierci, uciekł do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł. Urna z jego prochami została przywieziona w 1986 roku przez córkę i złożona w rodzinnym grobowcu na Starym Cmentarzu w Tarnowie. To była cicha, prawie konspiracyjna uroczystość, bo nadal o Katyniu nie można było mówić.
Dodajmy, że postaci Mariana Wodzińskiego próżno szukać na kartach „Encyklopedii Tarnowa”. Jest za to jego brat, Stanisław, członek AK, a potem tajny współpracownik SB o pseudonimie „Sto” - za jego sprawą wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego zostało ujętych i skazanych na kary śmierci lub dożywocia. Ta jednak część biogramu, przygotowana przez dr Marię Żychowską, została przez redaktorów Encyklopedii usunięta... Do postaci Mariana Wodzińskiego - „Świadka z Katynia” - będziemy jeszcze wracać.

Prawie półgodzinna audycja łączy archiwalne wypowiedzi osób, które znały Mariana Wodzińskiego. W Radiowym Teatrze Faktu swojego głosu użyczają tarnowscy aktorzy: Ewa Czajkowska - Smożewska, Patrycja Szwarc, Edward Żentara oraz Piotr Pawlina. Wykorzystano również nagrania archiwalne Wandy Żebrowskiej, Krystyny Wójcickiej-Pokorny, prof. Zdzisława Ryna i prof., Zbigniewa Chłapa. Muzyka: Arkadiusz Reykowski.

Dokument powstał w ramach realizowanego przez Tarnowską Artystyczną Konfraternię, autorskiego projektu "uwaga, Człowiek" przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(24-04-2010) bar :
prochy zostały prawdopodobnie przywiezione 1987 r.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2010) sasasa :
o Marianie Wodzińskim pisał wiele lat temu Antoni Sypek, a niedawno Gazeta Krakowska, potem, kilka dni temu, Dziennik Polski. Kto to wie jak było z biogramem do ET., kto to wie. Słuchowisko dobrze zrobione, ale zbyt powierzchowne - zapewne wina ograniczenia czasowego

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2010) Do sasasa :
O tym jak to było z biogramem M. Wodzińskiego do ET i innymi hasłami, to wydawało się redaktorom i komentatorom tego portalu - że wiedzą najlepiej. Tylko się wydawało, bo najlepiej wie Bóg !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl