To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Świadek z Katynia” - doktor Marian Wodziński w radiowym teatrze faktu    -   22/4/2010
Uwaga człowiek II (1)
Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy pierwszą audycję w ramach drugiej edycji cyklu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „uwaga, Człowiek”. Zarazem jest to premiera radiowego Teatru Faktu, którego bohaterem jest dr Marian Wodziński, tarnowianin, anatomopatolog, sądowy medyk stojący na czele komisji technicznej Polskiego Czerwonego Krzyża, ekshumującej i badającej zwłoki polskich oficerów w okresie od 29 kwietnia do 3 czerwca 1943 w Katyniu. Reżyserem radiowej adaptacji filmowego scenariusza – do filmu „Świadek z Katynia”, któremu nie było dane niestety jak dotąd powstać – jest tarnowski dokumentalista Bogusław Hynek. Producentem: Tarnowska Artystyczna Konfraternia i Imagine. Audycja emitowana była we wtorek na antenie RDN Małopolska, a dzień później zaprezentowana na stronie www.konfraternia.tarnow.pl. O Marianie Wodzińskim przeczytać będzie można również w piątkowym wydaniu tarnowskiego „Dziennika Polskiego”.

Posłuchaj audycji :

Ogloszenie
>

Realizacja tego cennego i zarazem ciekawego przedsięwzięcia Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni, zbiegła się nie tylko z 70 rocznicą mordu polskich oficerów w Katyniu. Końcowe prace realizacyjne odbywały się po tragicznej wiadomości o katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w której zginęła Para Prezydencka RP i 94 Przedstawicieli polskiej elity, zmierzających na tegoroczne obchody rocznicy Katyńskiej.
Marian Wodziński był tarnowianinem, medykiem sądowym. Stanął na czele Komisji Technicznej Polskiego Czerwonego Krzyża - brał udział w ekshumacji i badaniu zwłok polskich oficerów w 1943 r. w Katyniu. To wydarzenie zmieniło całe jego życie. Po wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski był ścigany listem gończym, ciążył na nim wyrok śmierci, uciekł do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł. Urna z jego prochami została przywieziona w 1986 roku przez córkę i złożona w rodzinnym grobowcu na Starym Cmentarzu w Tarnowie. To była cicha, prawie konspiracyjna uroczystość, bo nadal o Katyniu nie można było mówić.
Dodajmy, że postaci Mariana Wodzińskiego próżno szukać na kartach „Encyklopedii Tarnowa”. Jest za to jego brat, Stanisław, członek AK, a potem tajny współpracownik SB o pseudonimie „Sto” - za jego sprawą wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego zostało ujętych i skazanych na kary śmierci lub dożywocia. Ta jednak część biogramu, przygotowana przez dr Marię Żychowską, została przez redaktorów Encyklopedii usunięta... Do postaci Mariana Wodzińskiego - „Świadka z Katynia” - będziemy jeszcze wracać.

Prawie półgodzinna audycja łączy archiwalne wypowiedzi osób, które znały Mariana Wodzińskiego. W Radiowym Teatrze Faktu swojego głosu użyczają tarnowscy aktorzy: Ewa Czajkowska - Smożewska, Patrycja Szwarc, Edward Żentara oraz Piotr Pawlina. Wykorzystano również nagrania archiwalne Wandy Żebrowskiej, Krystyny Wójcickiej-Pokorny, prof. Zdzisława Ryna i prof., Zbigniewa Chłapa. Muzyka: Arkadiusz Reykowski.

Dokument powstał w ramach realizowanego przez Tarnowską Artystyczną Konfraternię, autorskiego projektu "uwaga, Człowiek" przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, May 22, 2024 15:37:45
IP     : 44.221.70.232
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html