To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dziś w MCK usłyszymy utwory F. Chopina wykonane na instrumentach etnicznych    -   26/4/2010
Chopin na 5 kontynentach
Przypominamy: dziś, w poniedziałek 26 kwietnia o godz. 19:00 w Mościckim Centrum Kultury odbędzie się unikalny koncert – projekt Marii Pomianowskiej „Chopin na 5 kontynentach”. Usłyszymy unikalne aranżacje muzyczne dzieł wielkiego kompozytora, z wykorzystaniem instrumentów etnicznych świata (np. aborygeńskie didjeridoo, duduk ormiański, ney, kaval czy lira korbowa), muzyki klasycznej i muzyki ludowej. To połączenie tradycji muzycznej pięciu kontynentów z utworami polskiego kompozytora. Koncert jest częścią cyklu „Chopin 3 Kolory” w ramach którego zaplanowano także: „Chopin & Jazz” (wrzesień b.r.) oraz „Chopin & Tango” (listopad).

Ogloszenie
>

Skład zespołu na koncert:
Maria Pomianowska - śpiew, słowo, instrumenty smyczkowe: (sarangi, er hu morin hur, gadułka, kemancze, suka, fidel), kierownictwo artystyczne
Małgorzata Szarlik- skrzypce
Gwidon Cybulski - śpiew, balafon, tabla, didjeredoo
Bartłomiej Pałyga - śpiew alikwotowy, drumle, bas
Paweł Betley – flety
Robert Siwak - bębny, gongi
Sebastian Wielądek - lira korbowa, ney, duduk, kaval

Maria Pomianowska - kompozytor, wokalistka, instrumentalistka, pedagog. Z wykształcenia wiolonczelistka (A.M im. Fr. Chopina). Jej zainteresowania artystyczne cechuje niezwykła otwartość na różne formy i systemy muzyczne.
Od 1981r. prowadzi studia nad unikatowymi technikami gry na instrumentach smyczkowych kultur muzycznych Azji (podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii, na Bliski Wschód). Na terenie swej macierzystej uczelni tworzy Sekcję Muzyki Pozaeuropejskiej oraz prowadzi zajęcia w instytucie Muzykologii UW, ukazując związki i odrębności pomiędzy rozmaitymi systemami muzycznymi. Studia porównawcze oraz wielokulturowe doświadczenia artystyczne pozwalają jej podjąć się arcytrudnego zadania odtworzenia, pod względem artystycznym i naukowym, dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych. Wspólnie z dr. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim realizuje z sukcesem rekonstrukcję Suki Biłgorajskiej i Fideli Płockiej (a fascynująca praca znalazła swój zapis w filmie TV pt. "Narodziny suki").
W 1994 r. zakłada Zespół Polski, którego jest kierownikiem artystycznym. Trzy płyty oraz wiele programów TV zrealizowanych wraz z Zespołem Polskim potwierdzają unikatowy charakter jej twórczości, szacunek dla tradycji przy ogromnym ładunku emocjonalnym na miarę wymagań współczesnego słuchacza. W latach 1995-98 Zespół Polski koncertuje w Japonii, na Tajwanie, w Czechach, Bułgarii, Belgii, Niemczech, Austrii.
Od 1997-2002 artystka mieszka i tworzy w Japonii, kontynuując swoją karierę muzyczną. W 1999 r. na zamówienie światowej sławy wiolonczelisty Yo Yo Ma komponuje utwory odnoszące się do jej bogatych azjatyckich doświadczeń. Prawykonanie tej muzyki ma miejsce w 2000 r. w Nugata (Japonia), gdzie wraz z genialnym artystą prezentuje publiczności próbę przełamania barier międzykulturowych, łącząc swe doświadczenia w dziedzinie muzyki Azji z poszukiwaniami własnej kulturowej tożsamości. Jest to połączenie dźwięku staropolskich instrumentów, tzw. "białego głosu", wiolonczeli i instrumentów z różnych regionów Azji. W 2002 r. realizuje marzenie swojego życia - nagranie wraz z muzykami z Japonii, Chin, Australii i Polski płyty pt. "Suita Jedwabnego Szlaku". Kompozycje są podsumowaniem 20-letnich poszukiwań wspólnego muzycznego pierwiastka łączącego rozmaite kultury kontynentu Euroazjatyckiego. Artystka od lat prowadzi wykłady i warsztaty muzyczne, naucza, promuje młode zespoły i muzyków. W swej muzycznej wędrówce przekracza z łatwością rozmaite bariery i łamie utarte stereotypy. Czyni to jednak z niezwykłym poszanowaniem dla odrębności każdej muzycznej tradycji którą poznaje i prezentuje.

Projekt Marii Pomianowskiej "Chopin na 5 - ciu Kontynentach", organizowany przez Mościckie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Artystyczne Pro Musica Mundi, oprócz Tarnowa zagości w kwietniu również w Krakowie.

Cena biletu: 30 zł.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, April 24, 2024 03:44:39
IP          : 18.116.63.236
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html