To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rozmowa z ordynatorem Wydziału Wewnętrznego i Ostrych Zatruć w „Łukaszu” doktorem Stanisławem Łatą    -   28/4/2010
O badaniach w „Łukaszu”
Jaki udział w stawianiu diagnozy przez lekarza mają badania labolatoryjne i jak duże znaczenie mają badania profilaktyczne? -W odniesieniu do chorób nowotworowych w badaniach profilaktycznych są to pewne markery, które przepowiadają możliwość pojawienia się nowotworu. Na podstawie tych oznaczeń możemy wytypować pewną grupę osób, które trzeba obserwować bardziej wnikliwie, bądź też zachęcić pacjenta do przeprowadzenia innych badań - mówi ordynator Wydziału Wewnętrznego i Ostrych Zatruć w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza doktor Stanisław Łata.

Posłuchaj rozmowy z ordynatorem Stanisławem Łatą :

Ogloszenie

Szpital Wojewódzki Św. Łukasza co jakiś czas przeprowadza bezpłatne badania profilaktyczne – ostatnia tego rodzaju „biała niedziela” miała miejsce na początku kwietnia. Przy tej okazji rozmawialiśmy z lekarzami, w tym z doktorem Stanisławem Łatą, o badaniach labolatoryjnych – jakie mają one znaczenie w profilaktyce, diagnostyce oraz w monitorowaniu procesu leczenia. Pan ordynator w rozmowie kładł duży nacisk na wczesne wykrywanie zagrożeń, np. miażdżycą, nadciśnieniem tętnicznym, cukrzycą czy chorobami nowotworowymi – wczesne ich rozpoznanie, m.in. właśnie za pomocą badań labolatoryjnych, może pomóc w ich zapobieganiu, np. poprzez zmianę stylu życia pacjenta.
Przy okazji pytałem, czy na ile obecnie w stawianiu diagnozy przez lekarza decydujące jest wykonywane przez niego badanie podstawowe, na ile zaś inne, specjalistyczne badania, w tym labolatoryjne. -To lekarz z ponad pięćdziesięcioprocentowym prawdopodobieństwem stawia hipotezę dotyczącą tego, co pacjentowi jest – natomiast badania mają tę hipotezę potwierdzić lub doprecyzować. Można powiedzieć, że „im mniej wykonasz badań, a trafisz w sedno, tym jesteś lepszy” - mówi Stanisław Łata.

MP

Foto: A. Tylko
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 23:10:54
IP     : 100.28.0.143
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html