To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kazimierz Ożga - twórca kabaretu „Osesek”, zespołu „Hyrni” i „Świerczkowiaków”    -   29/4/2010
Uwaga, Człowiek II (2)
„Hyrni” – zespół, który prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce zaczął łączyć muzykę ludową z rockiem (wtedy big-bitem); kabaret „Osesek”, „Świerczkowiacy” – to tylko niektóre przedsięwzięcia, których ojcem był ś.p. Kazimierz Ożga. Prezentujemy drugą audycję „uwaga, Człowiek II”, realizowaną przez Tarnowską Artystyczną Konfraternię. W audycji tej, bogatej w nagrania archiwalne, z bratem Kazimierza – Janem Ożgą rozmawiają: Krzysztof Borowiec i Mirosław Poświatowski.

Posłuchaj audycji :

Ogloszenie

Kazimierz Ożga urodził się 23 października 1931 roku w Mościcach. Ukończył średnią szkołę muzyczną we Wrocławiu, kierując jednocześnie zespołami działaującymi przy wydawnictwie Czytelnik i przy Towarzystwie Wiedzy Powszechnej. Podczas odbywania służby wojskowej prowadził Wojskowy Zespół Estradowy we Wrocławiu. Później pracował we wrocławskiej rozgłośni Polskiego Radia i grał w kilku zespołach muzycznych w uzdrowiskowych miejscowościach Dolnego Śląska. Po powrocie do Tarnowa w 1954, pracował jako instruktor muzyczny w Domu Kultury Zakładów Mechanicznych oraz w Świetlicy Kulturalnej PSS. Pełniąc funkcję kierownika artystycznego w Domu Kultury Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach, w latach 1957 – 1965 rozwija ożywioną działalność artystyczną i kompozytorską, a także pedagogiczną i literacką.
We wrześniu 1957 roku tworzy zespół estradowy, będący zalążkiem powstałego dwa lata później kabaretu „OSESEK”, którego 15. programów staje się inspiracją do powstania telewizyjnych „Spotkań z balladą”. Z „Oseskiem ” uczestniczy w „Podwieczorku przy mikrofonie”, bierze udział w telewizyjnej łódzkiej „Jam session”, katowickiej i warszawskiej „Proton” oraz „Niedzielnej biesiadzie” .
Piosenka Kazimierza Ożgi pt. „Hejnał” do tekstu Michała Bobrowskiego, wykonywana przez Joannę Rawik w Opolu 1964 zostaje nagrodzona i nagrana na płytę.
Podobnie kolejna piosenka „Od chmur do gwiazd”. Zaś wiele innych staje się popularnymi szlagierami w Tarnowie.
Kwartet muzyczny „Hyrni” jest jednym z pierwszych zespołów łączącym elementy pieśni ludowej z oryginalnie dokomponowanymi, własnymi fragmentami muzyki rozrywkowej.

Z początkiem lat 60. Kazimierz Ożga występuje na koncertach estradowych z m.in. Andrzejem Kurylewiczem, Wandą Warską, Zbigniewem Namysłowskim, Sława Przybylską , Reną Rolską i Kabaretem „Zadra”. Pisze muzykę do bajek dla dzieci , pantomimy „Żelazne serce”. Odbywa podróże artystyczne do Jugosławii i NRD.

W roku 1965 Kazimierz Ożga wyjeżdża do Norwegii, gdzie przez kilka lat gra w klubach nocnych, by sześć lat później rozpocząć stałą współpracę z Operą Norweską w Oslo. Komponuje muzykę do baletu „Cztery wiatry” - ”Fire vindene”, nagrywa kilka utworów w norweskim radio i TV, zostaje członkiem Związku kompozytorów Norweskich „Norsk Komponistforeninge Int. Musikkbyra TONO”, występuje na scenach muzycznych w Oslo, Kristiansand, Drammen, Skien, Tonsberg.
7 listopada 1980 zostaje wystawiony przez Den Norske Operas Ballett, balet „Rammen” z jego muzyką. Tańczy Terje Solberg. Dla opery w Oslo komponuje jeszcze muzykę do baletu „Juni og Jag” - Czerwiec i Ja.
3 maja 1981 z inicjatywy i w opracowaniu muzyczno inscenizacyjnym K. Ożgi, na scenie Oslo Nye Teater odbył się koncert „Medisiner til barn i Polen” z którego dochód przeznaczony został na zakup lekarstw i pomoc medyczną dla dzieci w Polsce. W koncercie wzięli udział znani soliści, chór oraz orkiestra Opery Norweskiej. Wykonywana była muzyka polska od „Bogurodzicy” poprzez obszerne fragmenty „Halki” Stanisława Moniuszki - pierwszy raz wystawione w Norwegii i śpiewane po polsku, oraz współczesne kompozycje muzyki norweskiej i utwory skomponowane przez Kazimierza Ożgę.


Prócz audycji, zdecydowaliśmy się zamieścić jako „bonus”, również piosenkę śpiewaną przez Charlesa Keatinga, a napisaną przez Kazimierza Ożgę w celu jej śpiewania nad jego grobem. Ów „żart muzyczny”, ta „pieśń nad-grobna” napisana została w czasie kiedy pan Kazimierz powoli umierał, mówiąc że „schodzi po schodach i oby schody te były jak najdłuższe”...

Posłuchaj pieśni nad-grobnej :Więcej na temat Kazimierza Ożgi – na stronie www.konfraternia.tarnow.pl (m.in. zdjęcia) oraz w piątkowym wydaniu tarnowskiego „Dziennika Polskiego”. Więcej fotografii, nagrań i dokumentów znajdzie się w podsumowującym projekt „uwaga, Człowiek” wydawnictwie – książce i multimedialnej płycie.

Audycji składających się na projekt słuchać można co tydzień, w każdy wtorek po godz. 22-giej na antenie radia RDN Małopolska. Dzień później audycje te wraz z materiałem faktograficznym zamieszczane są na stronie Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni, zaś w czwartek – w naszym portalu. W każdy piątek w tarnowskim „Dzienniku Polskim” ukazują się artykuły poświęcone bohaterom audycji.

Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.

Foto: „Hyrni” – za fortepianem Kazimierz Ożga
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, May 22, 2024 15:10:33
IP     : 44.221.70.232
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html