To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Uroczystości patriotyczne w Woli Rzędzińskiej    -   05/5/2010
3 maja w gminie Tarnów
Ciepły majowy deszcz nie przeszkodził uroczystym obchodom Święta Narodowego 3 Maja, które odbyły się w poniedziałek, 3 maja w Woli Rzędzińskiej I. -Tegoroczne narodowe święto obchodzimy w cieniu wielkiej tragedii dla naszego narodu. W katastrofie pod Smoleńskiem straciliśmy nie tylko Prezydenta Rzeczpospolitej, ale i elitę narodu. (...) Ta tragedia nie zabiła w nas patriotyzmu, a wręcz przeciwnie – wzbudziła w nas dumę z faktu, że jesteśmy Polakami. W tych trudnych dniach pokazaliśmy światu, że naród o ponad tysiącletniej tradycji żyjący w samym sercu Europy nie musi się wstydzić swej narodowej tożsamości – - mówił wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Ogloszenie
>

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy mszą święta w intencji ojczyzny, której koncelebrze przewodniczył miejscowy duszpasterz ks. Wiesław Książko. W okolicznościowej homilii, którą wygłosił rezydent gołkowickiej parafii ks. Stefan Tokarz obecne były odniesienia zarówno do obchodzonego 2 maja Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święta Narodowego 3 Maja, jak i kościelnej Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W oparciu o własne doświadczenia i refleksje kaznodzieja wspominał o szacunku, jakim powinniśmy darzyć nasze narodowe barwy, podkreślał rangę wydarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, a także zwracał uwagę na opiekę, jaką roztacza nad naszym narodem Maryja Królowa Polski. -Tak, jak nie zginie młody człowiek, który trzyma się matczynej spódnicy, tak nie zginie naród, który trzyma się Maryi – konkludował.

Bezpośrednio po mszy świętej, z orkiestrą i pocztami sztandarowymi szkół, jednostek OSP oraz gminnego PSL-u jej uczestnicy przeszli przed Pomnik Poległych usytuowany na centrum wsi, gdzie wzięli udział w kolejnej części uroczystości. Tam okolicznościowym przemówieniem powitał wszystkich wójt Grzegorz Kozioł. -Tegoroczne narodowe święto obchodzimy w cieniu wielkiej tragedii dla naszego narodu. W katastrofie pod Smoleńskiem straciliśmy nie tylko Prezydenta Rzeczpospolitej, ale i elitę narodu. Rosyjska ziemia kilkanaście kilometrów od katyńskiego lasu, po siedemdziesięciu latach po raz kolejny wchłonęła krew najlepszych synów naszej Ojczyzny – włodarz Gminy Tarnów przypominał wydarzenia sprzed trzech tygodni. -I mimo, że ta wielka tragedia wciąż napawa nas smutkiem i nadal nie możemy się z niej otrząsnąć, to jednak już dziś jedno możemy powiedzieć na pewno. Ta tragedia nie zabiła w nas patriotyzmu, a wręcz przeciwnie – wzbudziła w nas dumę z faktu, że jesteśmy Polakami. W tych trudnych dniach pokazaliśmy światu, że naród o ponad tysiącletniej tradycji żyjący w samym sercu Europy nie musi się wstydzić swej narodowej tożsamości – dodawał.

Wójt Gminy Tarnów nawiązał również w swoim wystąpieniu do akcji zachęcającej mieszkańców do wywieszenia flag narodowych. -Chcemy, abyśmy tę naszą dumę z ojczyzny rozciągali na dzień poprzedzający narodowe święto, w którym specjalną cześć oddajemy polskiej fladze. Do działań tych zaangażowaliśmy młodzież, która przecież jest przyszłością naszej ojczyzny – zarówno tej wielkiej, o wymiarze ogólnokrajowym, jak i tej małej – gminy Tarnów. To właśnie młodzi ludzie – gimnazjaliści dostarczyli do domów w naszej gminie apele samorządu o wywieszenie flag oraz same flagi, które przygotowaliśmy dla mieszkańców specjalnie po to, aby w dniu tak ważnych narodowych świąt dumnie powiewały na naszych domach – podkreślał.

Po oficjalnych wystąpieniach miało miejsce złożenie wieńców i wiązanek „w hołdzie pamięci najlepszych synów Rzeczypospolitej, którzy oddali swe życie, abyśmy dziś w wolnym kraju mogli obchodzić narodowe święto”. Kwiaty złożyli: przedstawiciele samorządu Gminy Tarnów, posłowie – Józef Rojek i Michał Wojtkiewicz, delegacja Starostwa Powiatowego w Tarnowie, przedstawiciele Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz reprezentacja Gminy Miasta Tarnowa. Nie zabrakło Mazurka 3 Maja w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Woli Rzędzińskiej.
Następnie odbył się krótki program artystyczny przygotowany młodzież z Szkoły Podstawowej nr 1 w Woli Rzędzińskiej pod kierunkiem nauczycielek Janiny Bałuszyńskiej, Marii Skowron, Agnieszki Skopińskiej-Kozioł i Marty Nocoń-Ziai.

W uroczystościach wzięli udział m. in. Posłowie Józef Rojek i Michał Wojtkiewicz, Wójt Grzegorz Kozioł, zastępcy wójta Elżbieta Chrząszcz i Sławomir Wojtasik, Przewodnicząca Rady Gminy Wiesława Mitera, radni – Alina Barbachen, Marek Cichy, Janusz Górecki, Mieczysław Kłósek, Mieczysław Nytko, Andrzej Prendota, Piotr Rybski, Stanisław Sarad, Roman Szary i Adam Tadel, sołtysi, dyrektorzy szkół, delegacja Starostwa Powiatowego z członkiem zarządu Adamem Szpakiem, delegacja PSL-u z Przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzejem Sztorcem oraz delegacja samorządu Miasta Tarnowa, której przewodniczyła Sekretarz Miasta Aleksandra Mizera. Licznie obecni byli strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnej na czele z prezesem Zarządu Gminnego ZOSP Andrzejem Kutą. Nie zabrakło także mieszkańców gminy, a w szczególności Woli Rzędzińskiej, którzy mimo padającego deszczu wytrwali do końca uroczystości patriotycznej, a później bawili się na festynie rodzinnym zorganizowanym przy Szkole Podstawowej nr 1.
(PP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, April 24, 2024 18:43:50
IP     : 3.238.117.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html